13 AĞUSTOS 2018 PAZARTESİ  – MİLLİYET  – ALİCE

Her bölümünü merakla izlediğim Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmazdan iki önemli karakter gitti.
Deniz Çakırın gitme nedenini kamuoyu, arkadaşımız Abdullah Malkoç’un Milliyet Cadde’de manşet olan “Özel hayatı işinden etti” başlıklı özel haberinden öğrendi.
“Kimsesiz Yaşar”ı oynayan Olgun Şimşek’in niye gittiği ise meçhul, ama Çakır’ın yazılı açıklamasında önemli ipuçları var.
Emeğine saygı duyanlara minnet duygularını dile getiren, omurgalı birey ve ‘iyi insan’ olmaya çalışacağını, yanlışın karşısında durmayı sürdüreceğini vurgulayan Deniz Çakır’ın, dizide üstlendiği karaktere dair yazdıkları da çok önemli:
“Ben çok sevdim Meryem’i… Çok şey öğretti bana… Anne olmadan, anneliğin mucizesini tattırdı. Çok ağladı Deniz, Meryem’i hissettirmeye çalışırken. Kalbimin Meryem kadar yandığını söyleyebilirim, o olmaya çalışırken.”
Deniz Çakır’ın “Meryem”e dair bu sözlerinin ne ifade ettiğini iyi anlayabilmek için birkaç ay önce oyuncuyla bu konuda aramızdaki diyaloğu aktarmamda fayda var.
EDHO’da kızı “Zeynep”i oynayan Ece Hakim, Harvard Üniversitesi’ni yüzde 100 burslu kazanınca diziden ayrıldı.
Deniz Çakır’a, genç bir oyuncunun bu başarısı birçok mecrada haber olduktan sonra diziden öldürülerek gönderilişi bana hiç inandırıcı gelmedi dediğimde yanıtı şu olmuştu:
“Bu gerçeği bilmeme rağmen, ‘Zeynep’in cenaze töreninde, gözyaşı damlası, soğan kullanmadan, gerçekten ölmüş gibi hıçkıra hıçkıra ağlayan bana ne demeli? ”
Özetle demem o ki, Deniz Çakır, “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”daki rolü bu denli içselleştirdi,     hakkını verdi ve de karakterinden ödün vermeden, eğilmeden gitti!

FOTOĞRAFLAR NEFİS AMA ÇEKEN BELLİ DEĞİL!

Türk Hava Yolları (THY), uçuşlarında Türkiye’ye dair nefis bir görsel sunuyor yolcularına…
Uçaktaki ekranlarda slayt gösterisi olarak yayınlanan fotoğraflar ülkemizin tarihi ve doğasından en güzel kareler:
Rize’den bir çay bahçesi, Kaçkarlar, Samsun Şahinkaya Kanyonu, Urfa Harran, Trabzon Sümela, Türk kahvesi, Van Akdamar, Antalya Olympos, Konya Mevlana, Muğla Fethiye, Nevşehir Ürgüp, İstanbul AyasofyaRumeli Hisarı – Gülhane Parkı, Nevşehir Kapadokya, Denizli Pamukkale, Diyarbakır Bağları, Muğla Fethiye ve Marmaris.
Her yıl yerli yabancı milyonlarca yolcuyu uçuran THY’den Türkiye adına güzel bir tanıtım faaliyeti bu.
Fotoğraflarda neyin ve nerenin görseli olduğuna dair Türkçe ve İngilizce de yazıyor.
Ancak fotoğrafların hiçbirinde çekenin kim olduğuna dair bir yazı yok. THY veya işin prodüksiyonunu yapan Türk Telekom, bu fotoğrafları parasını ödeyerek almış olsa dahi, çekenlerin isimlerini kullanmak zorunda. Telif Kanunu öyle diyor çünkü.

GÜNÜN SÖZÜ

Bir insanın yaşayıp, yaşamadığını anlamak için nabzına değil, onuruna bakın; duruyorsa yaşıyordur. (Che Guevara)