12 AĞUSTOS 2018 PAZAR  –  MİLLİYET CADDE – ALİCE

Mayıs ayında Şampiyonlar Ligi Final maçını izlemek için gittiğim Kiev’e, bir kez daha yolum düştü. Bu seferki iş seyahatimin sebebi, Kuşadası Belediyesi’nin davetiydi. Belediye, İran’dan sonra en çok turistin geldiği Ukrayna’yla iyi ilişkiler içinde…

Ukrayna’dan gelecek turist sayısını artırmayı hedefleyen Kuşadası Belediyesi, Büyükelçiliğimizin de desteği ve Ukrayna Ressamlar Kulübü (Colors of Live Barvi Jittaya) iş birliğiyle, Kuşadası konulu bir resim yarışması düzenledi. Bu serginin açılışı, yarışma için belediye başkanı Özer Kayalı ve bir heyetle Kiev’deydik. 

İlk günümüzde Türk Büyükelçiliği’ne ziyarete gittik. Türkiye’yle Ukrayna arasında her anlamda ilişkilerin çok iyi olduğunu vurgulayan Büyükelçi Yönet Can Tezel, “Ukraynalılar, kendilerinden saydıkları Hürrem Sultan’la gurur duyuyor” dedi ve ekledi:

“O yüzden birkaç ay önce ‘Hürrem Sultan Konseri’ düzenledik. Anlatmalı konsere ilgi büyüktü. Aslında anlatıcılığını Meryem Uzerli yapacaktı ama son anda gelmedi. Onun yerine, görevi buradaki bir oyunda ‘Hürrem’i canlandıran Ukraynalı sanatçı üstlendi.”

Büyükelçi Tezel, sonra konuyu değiştirip, lafı Türkiye’de çok popüler bir ‘şehir efsanesi’ne getirdi ve şunları söyledi:

“Aranızda basından arkadaşlar da var. O yüzden bir konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum. Ukrayna’ya haksızlık yapılıyor. Oradaki kadınlar, iyi eğitimli ve çok namuslu normal insanlar ama bizde maalesef yanlış bir algı var. O da şundan kaynaklanıyor: Lviv şehrine direk uçuşlara başlayan bir hava yolu, bir grup basın mensubunu getirmiş. Cazip bir haber çıkmayınca biri, ‘Lviv’in yüzde 80’i kadın’ diye uydurunca, bu haber olmuş. Ardından erkek bayi turları başlamış. Hayat kadını, dünyanın pekçok ülkesinde var. Ukrayna’yı böyle bir ülke gösterip, bekar ruhlu Türkler’in buraya akın etmesi, bizim imajımıza da zarar veriyor.”

Büyükelçimize ısrarla sordum, “Lviv nüfusunun yüzde 80’i kadın değilse, resmi verilere göre gerçek oran nedir diye?” Büyükelçi, “Ukrayna nüfusunun 20 milyonu erkek, 22.5 milyonu kadın. Yüzde 52.9’u kadın, 47.1’i erkek ülkenin bir şehrinin yüzde 80’inin kadın olması mümkün mü?” dedi. Lviv’de yüzde 80 değil, yüzde 88 diye bir oran var ama…

Vikipedi’ye göre Ukrayna’nın yedinci büyük şehri olan Lviv’in yüzde 88’i Ukraynalı, yüzde 8’i Rus,yüzde 1’i de Polonyalı.

UKRAYNALILAR, GÖRMEDİĞİ KUŞADASI’NIN RESMİNİ ÇİZDİ

Kiev’deki ‘Kuşadası’ konulu resim sergisine giderken, merak ettiğim tek şey şuydu: Ukraynalılar, görmedikleri Kuşadası’nı nasıl resmedecekler?

Tarihi bir binadaki sergi salonuna gittiğimizde, tıklım tıklımdı ve duvarlar Ukraynalı ressamların çizdiği ‘Kuşadası’ resimleriyle doluydu.

Aralarında konsepte uygun çok güzel resimler de vardı, alaka kuramadıklarım da… Tabloları yapanların çoğunluğu genç kadınlardı. Bu satırları yazdığımda sergilenen 148 resim arasından ilk üçe girenler belirlenmemişti ama kazanacakları ödül belliydi. Ressam Bedri Baykam’ın da aralarında olduğu jürinin birinci, ikinci ve üçüncü seçeceği resimlerin sahipleri, Kuşadası Belediyesi’nin misafiri olarak eylül ayında ilçeye tatile gelecek.

Dereceye giren üç eserle birlikte, jürinin ‘sergilenmeye değer’ bulduğu 17 resim, Türkiye’nin Kiev Büyükelçiliği’nde sergilenecek.

GÜNÜN SÖZÜ

Şikayet ettiğiniz yaşam, belki de başkasının hayalidir. (Tolstoy)