9 TEMMUZ 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

2014 yılında başladığı TRT 1’le özdeşleşen ‘Diriliş Ertuğrul’un beşinci sezonunda önce adı, sonra kanalı değişti. Yaz başında TRT 1’de ‘sezon finali’ yapan ‘Diriliş Ertuğrul’, yeni yayın döneminde ‘Diriliş Osman’ adıyla ve yepyeni oyuncu kadrosuyla ATV’de başlayacak.
‘Diriliş’te, ‘Ertuğrul’ dönemi bittiği için başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’ın yanı sıra ona eşlik edenler de veda etti. Yapıma Osman Gazi’yi canlandıracak Burak Özçivit’le birlikte birçok yeni oyuncu katıldı.
Yapımcı Mehmet Bozdağ, Twitter’da, “Diriliş serimiz ‘Diriliş Osman’ olarak bu sezon ATV’de. Yeni kanalımız ve yeni sezonumuz hayırlı olsun” diye yazınca, projenin izleyicilerinden tepki yağdı. Dizilerinin kanal değiştirmesini istemeyenler, yapımcıyı bu yanlış karardan vazgeçmeye çağırdı.
“Dizimiz hangi kanalda yayınlansın?” başlığıyla düzenlenen ankete katılanların yüzde 93’ü “TRT 1”, yüzde 7’si
“ATV” dedi.
Buna rağmen kanal değişikliğinin projenin reytingini çok fazla etkileyeceğini sanmıyorum.

KADIN YILDIZLARIN GÜZELLİK SIRLARI

Dünyanın birçok kadın yıldızının güzellik sırlarına dair okuduğum haber acayip ilgimi çekti. Böyle bir haberin yaş aldıkça daha genç görünmek için uğraşmayan benim bile ilgi alanıma girmesinin sebebi, ünlü kadınların daha genç, fit ve güzel görünmek için katlandıkları. İşte ünlü isimlerin, daha genç ve güzel görünmek
için yaptıkları:
Abigail O’Neill: Güzellik için rutini üç dakika sıcak, 30 saniye soğuk suyla duş almak ve bunu en az üç kez tekrarlamak.
Demi Moore: Cilt bakımını, kanı yenilediği söylenen sülüklere
emanet ediyor.
Sandra Bullock: Göz altındaki şişlikleri önlemek için hemoroid kremi kullanıyor.
Selena Gomez: Gittiği her yere ‘ter yatağı’nı götürüp, içinde 45 dakika geçirip, vücudundaki toksinlerden kurtuluyor.
Kate Hudson: Parlak, sıkı bir cilt, yüzdeki şişkinliği azaltmak, kızarıklığı gidermek ve gözenekleri sıkılaştırmak için yüzünü buzlu su dolu kaba sokuyor.
Scarlett Johansson: Tonik olarak elma sirkesi kullanıyor.
Blake Lively: Her duştan sonra saçının ucuna mayonez maskesi yapıyor.
Angelina Jolie: Sağlıklı ve fit görünümünü yaptırdığı havyar bakımlarına borçlu.
Victoria Beckham: Temiz ve pürüzsüz cildinin kaynağı; bülbül dışkısı.
Olivia Munn: Vazgeçemediği yüz maskesi, cildi nemli tutan Japon patatesi…
Nicole Kidman: Duştan sonra saçını kızılcık
suyuyla duruluyor.

DİLŞAD ÇELEBİ’NİN ROMANI VE SİTEMİ

“İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri okurken ‘Bekir’, ‘Tekir’ ve ‘Kuyruklar’ adlı 80 bölümlük çizgi film serisi yazdı… Üniversiteyi bitirince oyunculuğa başladı, yazmaya devam etti ve ‘Yıldızsız Ülke’ adlı çocuk kitabını çıkardı.İstanbul Teknik Üniversitesi’nde işletme üzerine yüksek lisansı tamamladıktan sonra aynı bölümde doktoraya başladı… Halen uzun süreler çalıştığı dizi setlerine verilen aralarda yazmaya ve araştırmaya devam etti.”
Oyuncu Dilşad Çelebi’nin Doğan Kitap’tan çıkan ‘İlk kadın komutanın’ romanını yazdığı ‘Tomris’ adlı kitabındandı bu satırlar…
Bu noktada Çelebi’nin Türkçe’ye ne denli özen gösteren bir yazar olduğunu anlatmak için attığı bir tweet’i paylaşmamda yarar var:
“Sözlükte, blog’larda kitap eleştirileri okurken eğer ‘her şey’ bitişik yazılmış, dahi anlamındaki de ayrılmamışsa okuyamıyorum gerisini… Önyargılı demeyin bana, bu durum o kişinin eleştirecek altyapısının olmadığını gösteriyor. Demek ki evvelinde yeterince okumamış.”
Türkçe’yi sökmeden başkasının yazdıklarına dil uzatanlara bundan daha güzel bir yanıt olabilir mi?

GÜNÜN SÖZÜ
“İnsan olduğunuzu hatırlayın… Geriye kalan her şeyi unutsanız da olur.” (Einstein)