12 Ağustos 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

Yaptıkları kampanya ile Disney Plus’a ‘Atatürk’ dizisini iptal ettirten Ermeni diasporası, “Savaş kısmen kazanıldı” deyip, yeni hedefler açıkladı. ABD merkezli The Armenian Weekly’nin yaptığı duyuru şu:

“Atatürk dizisini tamamen iptal ettirmek ve hiçbir platformda yayınlatmamak.

Disney’in ‘Ermeni Soykırımı’, ‘Ermeni Cumhuriyetleri ve Artsakh’ (Eski Dağlık Karabağ) belgeselleri için baskıyı devam ettirmek.”

Ermeni diasporası bunları yaparken, Türkiye’deki olan bitene bakalım:

Toplumun her kesiminden Disney Plus’a tepki yağdı.

Türkiye’nin sözde Atatürkçüleri, başkalarının ‘Atatürk’ü sahiplenmesini, “Düne kadar sevmiyordunuz onu, ne oldu?” diyerek, sulandırmaya kalkıp, Disney’e kalkan oldu.

İnsanların, “Neredesiniz Disney Plus Türkiye’nin yıldızları? Sizin Atatürk sevginiz bu kadar mı? Niye ‘Atatürk’ dizisinin iptal edilmesine tepki göstermiyorsunuz?” diye çağrı yaptığı ünlülerden sadece birkaçı ses verdi. Ancak hepsi de ağız birliği etmiş gibi bilgileri olmadığı konularda fikir beyan etmek istemediklerini söyledi.

Mine Tugay, takipçisinin, “Disney Plus’ın Atatürk dizisi kararına niye tepki göstermediniz?” sorusunu, “Çünkü çok sinirli ve öfkeliyim” yanıtıyla geçiştirdi.

Eda Ece, sevgisini yinelediği Atatürk’ün dizisini kaldıran Disney’e tek kelime etmedi.

Hazal Kaya, “Konuya yorum yapacak kadar bilgim yok, olsaydı söylerdim. Bilmiyorum. Ben izlemek istiyorum. Nerede, nasıl yayınlandığıyla çok ilgilenmiyorum” dedi ve ekledi:

“Atatürkçülüğümü kimsenin tartışmasına açmayacağım gibi ispata muhtaç da görmüyorum.”

Birce Akalay, “Bu konuyla alakalı fikrimi beyan etmek isteseydim, sosyal medyamdan yapardım. Mevzubahis Atatürk olduğu zaman ben Ata kızıyım zaten” dedi.

‘Atatürk’ dizisinin başrol oyuncusu Aras Bulut İynemli, Disney Plus hakkında ilk kez konuştu:

“Atatürk dünyanın en büyük lideri, tüm dünyada izlenmesi için elimden geleni yapacağım.”

Aras Bulut İynemli’nin hedefi güzel, ama ya gerçekler?

Disney Plus’ın ‘Atatürk’ü dünyaya izlettirme planını Ermeni lobisi engelledi. Şimdi sadece Türkler izleyecek ‘Atatürk’ü FOX’ta ve sinemalarda…

Her şey açıkça ortadayken, “Konuya yorum yapacak kadar bilgim yok” demek, insanların aklıyla alay etmektir.

Onca çağrıya rağmen Disney’in yaptığına tepki göstermeyen ünlüler, ‘tamamen duygusal’ sebepten üç maymunu oynadı, ama boşuna.

Çünkü o ünlülerin, “İleride yine iş yaparım, arayı bozmayayım” diye kınamaktan çekindiği platform, sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde büyük abone kaybı yaşadı ve ‘Disney+’, adeta ‘Disney-’ oldu!

Türkiye ile aynı anda girdiği 42 ülke ve 11 yeni bölgede hedefledikleri abone sayısına ulaşamayınca, zararı azaltmak için o ülkelere özgü tüm yerel içerikleri kaldıran Disney Plus, son üç ayda 11.5 milyon abone kaybetti, son dokuz ayda 2.2 milyar dolar zarar etti.

Karadağlı’ya önemli görev

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tamer Karadağlı’yı ‘Devlet Tiyatroları Genel Müdürü’ olarak atayınca, gece yarısında Twitter coştu. Karadağlı’nın ‘Magazin Noteri’ndeki “Türk milliyetçisiyim” sözlerinin yer aldığı video eşliğinde sanatçıyı kutlayanların yanı sıra, bu atamaya itiraz edenler de oldu.

Tamer Karadağlı kim?

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu, 1992’de Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ‘Uyarca’ oyunuyla sahneye adım attı.

1993’te ‘Ferhunde Hanımlar’la dizi oyunculuğuna başladı, ‘Çocuklar Duymasın’la zirveye çıktı. Yıllarca yabancı filmlere sesiyle renk katan ve çok iyi İngilizce bilen Tamer Karadağlı’nın liyakatını sorgulayanlar önce aynada kendine baksın.

Haftaya Mustafa Kurt’tan görevi devralacak Karadağlı, 25 yıl önce iş için geldiği İstanbul’dan bu kez yine iş gerekçesiyle Ankara’ya dönüş yapacak.

Karadağlı’ya yeni görevinde başarılar diliyorum. Sanatçının, Devlet Tiyatroları’nda iz bırakan bir ‘Genel Müdür’ olacağına inanıyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

“Gelmeyeceğini bile bile beklemek saflık değil, aşktır.” (Nazım Hikmet)