12 NİSAN 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  – ALİCE

Yakın gelecekte dizilerin kaderini insanlar kadar, evcil hayvanlar da belirleyecek. “Yok artık, daha neler?” dediğinizi duyar gibiyim. Netflix’in araştırmasını okumamış olsam, ben de böyle derdim. 26 ülkede 50 bin aboneyle yapılan araştırmaya göre, evcil hayvan sahibi 100 kişiden 58’i, “TV izlerken en iyi partnerim patili dostum” dedi. Bu oran, Türkiye’de yüzde 66…

Patililer kumandayı ele geçirip, “Şunu izleyelim” demiyor, konuşup dikkat dağıtmıyor, ama şunları yapıyor:

100 hayvandan 23’ü mama karşılığı uslu duruyor, ama bazen rüşvet bile kâr etmiyor. O yüzden evcil hayvanı olan 100 Netflix seyircisinden 12’si havlu atıp, televizyonunu kapatıyor. Türkler, bu konuda da dünya ortalamasının üzerinde performansa sahip. 100 Türk’ten 19’u beslediği evcil hayvan karşısında pes edip, ekran karartıyor. Dünya genelinde tek başına yaşamak ve evcil hayvan beslemek trend… Evcil hayvan sahipleri ha bire arttığına göre, dizilerinin daha çok izlenmesini isteyenler, patililerin zevk ve alışkanlıklarını da dikkate almak zorunda.

Hangi hayvanla neleri izliyorlar?

Netflix&Patiler Araştırmasının global sonuçlarına göre tablo şöyle:

Köpek sahipleri: Aksiyonlar; ‘Narcos’, ‘Marvel’s Daredevil’.

Kedi sahipleri: Bilim kurgular; ‘Black Mirror’ ve ‘Star Treck: Discovery

Kuş sahipleri: ’Love’ ve benzeri komediler.

Evinde kedi, köpek ve kuş besleyenler: urak

BİZDE FİLM ÇEKEN DİZİ STARLARINA BAKIŞ BU!

Hollywood’un iki starını aynı filmde görünce, “vuav” diyenler, aynısı bizde
olunca ne yapıyor?

Kimi, Burak Özçivit’le Murat Boz’un filmini üç günde kaç kişi izledi?’yi merak ediyor.

Kimi, “Murat Boz’la Burak Özçivit’in ikinci filmi, birinci kadar niye iş yapmadı?” diye soruyor.

Kimi, “Kerem Bürsin’le Burak Özçivit’in ‘Can Feda’ filmi gişede can çekişiyormuş” diyor.

Bizde iki dizi yıldızını buluşturan her proje hakkında merak edilen ve konuşulanlar üç aşağı beş yukarı böyle.

Bir filmin ilk üç günde veya vizyonda olduğu sürece kaç kişi tarafından izlendiği mi önemli, yoksa iyi bir proje olup  olmadığı mı? Diyelim ki Murat Boz, ‘Kardeşim Benim 2’den 500 bin TL aldı ve projeye hiç destek vermedi. Bu; filmin gişesini zayıflatır, ama kalitesini etkilemez.

Hal böyleyken insanlar, bir filmin kalitesi yerine, neden gişeyle veya dizi yıldızlarının o işten ne kazandığıyla ilgilenir? Çünkü bizde nicelik, nitelikten önemli!

 

‘EĞRETİ GELİN’DE PARA ALMADAN OYNADILAR

Yazar Şükran Kozalı’nın ‘Eğreti Gelinler’ kitabından bir film daha çıktı. Aslında Atıf Yılmaz’ın yönettiği ‘Eğreti Gelin’le, Ankaralı ‘Film Tayfası’nın çektiği ‘Eğreti Gelin Ladik’in konusu aynı…

İlk ‘Eğreti Gelin’i Nurgül Yeşilçay oynadı, yenisinde bu rolde Yeşim Salkım var. Yeşilçay, ‘Eğreti Gelin’le Antalya’dan ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü aldı. Yenisinde Yeşim Salkım’ın kızı Ladik’i Sevinç Meşe canlandırdı.

Zaim ve Deniz Güvenç’in yönettiği ‘Eğreti Gelin Ladik’te Salkım dahil, tüm oyuncular para almadan oynadı.

Senaryoyu Zaim Güvenç’le birlikte yazan Şükran Kozalı, filmi çekme sebeplerini şöyle açıkladı:

“İlk projede Atıf Yılmaz’ın hikayenin özünü bozması beni üzmüştü. Sonra mahkemelik olduk kendisiyle… 2012’de davayı kazandım. Kızı, reddi mirasta bulundu. Sonra ben de pişman oldum. ‘Eğreti Gelin’, el değmemiş, çok güzel bir hikaye. Buradaki kadınları asla incitmedim. O kadınlar kültürlü kadınlardı. O işi para için yapmıyorlardı.”

GÜNÜN SÖZÜ

Kendini beğenmiş insanlar başkalarını kendine hayran sanır. (Antoine de Saint-Exupéry)