10 NİSAN 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  – ALİCE

Dünyayı sallayan ‘La Casa de Papel’ adlı bir dizi var. Netflix, yayınladığı İspanyol dizisinin ikinci sezonu için Türkiye’ye özel bir tanıtım bile yaptı.

‘Türkiye’ deyince İstanbul, ‘İstanbul’ denince Kapalıçarşı ve fesli adamlar anlayan yabancılar gibi Netflix’in Türklere özel tanıtımı da öyle başladı, ama Allah’tan öyle bitmedi.Dizinin sezon tanıtımında,   İstanbul metrosunu kullanan yolcuların cep telefonlarından mobil TV izlediğine dair görüntülere de yer verildi.

O dizide, Profesör adlı bir karakter var, İspanya Darphanesi’ni basan soyguncuları beş ay kampta eğiten ve operasyonu dışarıdan yöneten…

Instagram’da bir grup gencin ortaklaşa kullandığı interrailturkiye’de, Barselona’da yüksek lisans yapan Buse Beşiroğlu’nun Türk arkadaşlarıyla ‘La Casa de Papel’de ‘The Profesör’ü oynayan Alvaro Morte’yle tanışma öykülerini okudum, müthiş.

Sokakta karşılaştıkları Profesör’le ayak üstü sohbet edip, bolca fotoğraf çektirip ayrıldılar, ama macera burada bitmedi.

Sosyal medyada arkadaşlarının Alvaro Morte’yle fotoğraflarını gören civardaki diğer Türk öğrenciler, Profesör gittikten sonra oraya akın etti.

“Bu fırsatı nasıl kaçırdım?” diye hayıflanan Türklerin şansına Profesör bir kez daha çıktı karşılarına… Bu sefer bizimkiler, onun dizideki göstermelik işini gerçekten yapan bir yere girip, bir saati aşkın sohbet etti Morte’yle…

‘La Casa de Papel’de Berlin’i oynayan Pedro Alonso da başka bir Türk gruba yakalandı İspanya’da. Üstelik bu Türkler, Pedro Alonso’ya Türkçe, “Türkiye, seni seviyorum” dedirtip, videosunu bile çekti.

‘Vikingler/ Vikings’ dizisinde ‘Ragnar Lothbrok’ karakterine hayat veren Travis Fimmel de, 37. İstanbul Film Festivali için İstanbul’a geldi. Bizimkiler, gördükleri her yerde selfie manyağı yaptı ünlü oyuncuyu.

BESTE UYANIK’TAN KOCA BULMA SANATI

Sizi bilemem, ama benim tanıdığım ne kadar bekar kadın ve erkek varsa, dertleri aynı.

Erkekler “Evlenecek kız yok”, kadınlar “Evlenecek erkek yok” diyor.

CNN Türk’te sunuculuk yapan ralli pilotu Beste Uyanık, düğün davetiyesi veya gelin görünce “Darısı başıma” diyen genç kızlara rehber olacak bir kitap yazdı.

Uyanık, ‘Koca Bulma Sanatı’ adlı kitapta, evlilik hayali kuran genç kadınlara bu işin formülünü 15 derste özetledi.

‘Evlilikte erkeklerin seçen taraf olduğu günler bitiyor. Kadın devrimi başlıyor’ diye yazıp, hemcinslerini gaza getiren Uyanık’ın ders başlıklarından bir kısmı şöyle:

‘Özgüveniniz döviz gibi olsun, artsın azalmasın’, ‘Tencere tavadan korkmayın’, ‘Kadınların Arsen Lüpen’i olun’, ‘Resim yapmayı öğrenin’ ve ‘Aynı durakta fazla beklemeyin’. 

‘BAYAN DEĞİL KADIN’

Yaşamı boyunca kadınlarla erkeklerin eşitliğini savunan ve Türkiye’yi feminizmle tanıştıran merhum Duygu Asena’nın mesai arkadaşlarından Seda Kaya Güler, ‘Bayan Değil Kadın’ adlı yeni bir kitap yazdı. 36 yıldır gazete ve dergilerde aralıksız yazı yazan Güler’in sekizinci kitabı bu. Güler, “Türkiye’de kadınlarla erkekler toplum nezdinde eşit oluncaya kadar yazmaya devam edeceğim” dedi ve ekledi:

“Toplumda kadın ve erkeği eşit hale getirmek için öncelikle ‘bayan’ yerine ‘kadın’ diyerek işe başlayabiliriz. Çünkü ‘Bayan’ diye bir cinsiyet yok, ‘kadın’ var. Bayansa yalnızca bir hitap şeklidir. Bayan, kadın olmanın ayıp sayıldığı bir zihniyetin tercih ettiği bir kelimedir.”   

GÜNÜN SÖZÜ

Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın, kadın karşısında bozulmayan erkek; kalitelidir. (Gorki)