6 KASIM 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un davetlisi olarak gittiğim Kapadokya programında, Doğuş Holding’in patronu Ferit Şahenk’le buluşma yoktu. Eşi Diana ve yurt dışından misafirleriyle Kapadokya’da olan iş insanı, Ersoy ve basın mensuplarını sahibi olduğu Argos in Cappadocia’da kahvaltıya davet etti.

Bir süredir hakkında, “Borçlarını yapılandırmak için bankalara başvurdu”, “Bazı şirketlerini satışa çıkardı”, “Restoran işinden zararda” ve “Yatırımlarını yurt dışına kaydırdı” şeklinde haberler çıkan, söylentiler dolaşan Şahenk’i yakalamışken, işin aslını öğrenmek istedim.

Birkaç meslektaşımın da olduğu bir ortamda iş insanına, “İzninizle birkaç soru sorabilir miyim?” dedim, Şahenk, “Tabii ki” deyince kayıt düğmesine basıp, sordum…

Yiyecek  içecek grubunuz d.ream’den büyük zarar ettiğiniz söyleniyor, doğru mu?

O kadar söylenti dolaşıyor ki… ‘Nusr-Et’in dışında hepsi zararda’ deniyor. Temasek diye bir şirket var, Singapur’un en büyük yatırım fonu. d.ream’e 1.2 milyar dolar değer biçip, 202 milyon dolarla yüzde 17’mizi aldılar. Böyle bir fon, zarar eden bir şirkete verir mi bu kadar parayı?

‘Yatırımlarımın yüzde 80’i Türkiye’de, 20’si 14 ülkede’  

– Yurt dışında kaç ülkede restoran, otel ve marina yatırımınız var?

Bang Kong’tan Las Vegas’a kadar 14 ülkede yatırımımız var. Güzel bir röportaja dönmeye başladı bu… (Gülüyor)

– “Yatırımlarını yurt dışına kaydırdı” söylentileri bu yüzden mi?

Alıştım artık bu laflara… Benim için “Boşandı” deniyor, gördünüz eşim burada. Yatırımlarımın yüzde 80’i Türkiye’de. Tohum geliştirmek için Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi’nde ziraaat fakültesi kurduk. Göbeklitepe ve Hasankeyf’e otel yatırımları yapacağız. “Ferit Şahenk yurt dışında” deniyor. Beni gören de, “Aaa ne zaman geldin?” diyor.

Çok yanlış yaklaşımlar bunlar. Görüyorsunuz buradayım, baba topraklarındayım. Anneme gidiyorum, o bile neler söylüyor. İnanın çok üzülüyorum bunlara.

– Doğuş artık otel ve restoran işinde mi büyüyecek?

Bizde yoğun olarak entertainment, restoran, marina ve otelcilik var. Otelciler, F&B (food and beverage) işlerini bizim gibilere vermeye başladı.

‘Kızım TV izlemiyor’

– Star TV, pazarda oyuncu olmaya devam edecek mi, yoksa satılacaklar arasında mı?

Star TV devam eder, medyadan çıkmayacağım. Tabii medyada dünya nereye gidiyor ona bakmak lazım. Mesela benim kızım hiç televizyon seyretmiyor. İstedikleri yerde ve zaman-da, istedikleri içeriği izliyorlar.

– İnternet televizyonculuğunu kastediyorsunuz ama henüz o yatırımları besleyecek reklam pastası yok ortada?

O da gelecek… Önemli olan anlatmayı ve satmayı biliyor muyuz? Bu iyi ve yeni kontenti anlatabiliyor muyuz? Ona göre satış ekibi    oluşturuyor muyuz?

‘En rahat ettiğim yer baba toprağı’

– Bir yatırımcı olarak sizi en çok heyecanlandıran sektör hangisi?

Türkiye’nin kendisi bana heyecan veriyor. Hiç bu kadar cazip olmamıştı. Yatırım olanakları açısından büyük fırsatlar içeriyor, çünkü ucuz. Sektör olarak derseniz, konaklama, turizm ve yeme-içmede heyecan verici.

Benim bildiğim otelcilik ve restorancılık iyi. Hedef kitlemiz A Plus. Bizim bu işleri yöneten arkadaşlara fast food işini verin, batar…

– Eşiniz, Kültür Bakanı’na, “Ferit burada birkaç günde 20 yıl gençleşiyor” dedi. Türkiye’nin yanı sıra pek çok ülkede oteliniz var. Konakladığınızda en rahat ettiğiniz, “İşte bu” dediğiniz yer neresi?

Kapadokya. Babam buraya 45 dakikalık mesafede yatıyor. Her geldiğimde mutlaka giderim babacığıma… Burada beş saat uyu, kalktığında 10 saatmiş gibi güne dinç başlarsın.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik, ancak kardeşçe yaşamayı unuttuk.” (Martin Luther King)