15 Ocak 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Menajer Başay Okay oyuncusu Elçin Sangu hakkında 2015 yılında açtığı davada mahkemenin vereceği karar önemliydi.
Neden mi? Çünkü şov dünyasında şarkıcılar ve oyuncularla menajerler veya yapımcıları arasında zaman zaman yaşanan bir ihtilaf bu…
Peki bu davadaki ihtilaf neydi? Menajer Okay, aralarındaki sözleşmeyi haksız yere feshedip Gaye Sökmen Ajans’la anlaşan oyuncusu Sangu’nun kendisini nasıl zarara uğrattığını mahkemede şöyle anlattı: “Onu İzmir’de keşfedip İstanbul’a getirdim. Elçin Sangu’ya oyunculuk ve kamera önü oyunculuğu eğitimi verdim, onu prova ve çekimler için hazırladım. Ona bir abla gibi kol kanat gerip, kendime gelen teklifleri de Elçin Sangu’yla ilgilenebilmek için kabul etmedim. Tüm bu fedakarlıklara rağmen onayımı almadan haksız yere tek taraflı feshettiği sözleşmeden kaynaklanan haklarımı bana ödemeyip ve başka bir ajansla çalışmaya başladı.”

Ağlayarak ayrıldık’

Elçin Sangu ise duruşmalarda kendini şöyle savundu: “Ben ayrılmak istemedim. Kendisi beni yanına çağırıp ‘Sana yetemiyorum’ dedi ve ayrılmak istedi. Biz ağlayarak ayrıldık. Dosyada buna ilişkin bana attığı bir mesaj bulunuyor. Bu yönde tanık beyanı var. Kendisi ertesi günü mail atarak ‘100 bin TL verirsen çok iyi olur maddi durumum iyi değil’ dedi. Beni menajer Gaye Sökmen’e eliyle götüren kendisidir. Anlaştığım firmalarla yazışma dışında hiçbir ilgisi yoktur. Reklam projelerinde yer almamda hiçbir katkısı olmadı. Yaptığı işlemler bağlayıcı değildir. Tüm olaylar sonunda mahkemelik haline geldik.”

Yargıç ikna olmadı

Tarafları ve şahitleri dinleyen, kanıtları inceleyen mahkeme, Başay Okay’ı haklı buldu. 100 bin dolar cezai şartla birlikte 2 milyon 378 bin TL maddi tazminatı altı yıllık faiziyle birlikte Okay’a ödemeye mahkum edilen Sangu, sinirlenerek terk ettiği mahkeme çıkışında, “Karara itiraz edeceğiz. Gerekirse dosyayı İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağız” dedi.
Elçin Sangu’nun mahkemenin hakkındaki kararı İstinaf’a götürmek en doğal hakkı. Bir üst mahkeme ilkinin verdiği kararı onar mı, bozar mı?
İlk mahkeme, bu denli yüksek tazminata hükmettiğine göre Okay’ın delilleri sağlam demek ki! Buna rağmen üst mahkeme ne karar verir?
Zamanla belli olacak.

Ders alan yok

Peki, “Ayrılmak istemiyordum. ‘Sana yetmiyorum’ diyerek beni eliyle Gaye Sökmen’e götüren kendisidir” diyen Elçin Sangu, yeni menajerinin şahitliğinde eskisiyle bir fesih protokolü yapsaydı sonuç böyle mi olurdu?

Hayır…

“Söz uçar, yazı kalır” hayatın altın kurallarından biridir.

Şov dünyasına göre ‘Vefa’ semt adı ya da boza markasıdır! Şimdiye kadar oyuncu veya şarkıcı ile menajeri ya da yapım şirketi arasındaki benzer birçok davayı haber yaptım, yazdım.

Haksız yere tek taraflı feshettikleri sözleşmeler için çok bedel ödeyen oldu, ama kimseye ders vermedi bu… Çünkü davalar yıllarca sürdüğü için ve de tek taraflı feshettikleri sözleşme için ödeyecekleri bedel, yeni menajer veya şirketle kazanacaklarının yanında devede kulak kalıyor da ondan… Gerçi devenin bu kez kulakları değil, bacakları gitti, o ayrı!

REKLAM GELİRLERİYLE 500 ÖĞRENCİYE DESTEK

Optimar’ın “2021 yılının en iyilikseveri sizce kimdir?” anketinden yüzde 49 gibi yüksek bir oranla birinci çıkan şarkıcı Haluk Levent, bu gidişle 2022’nin listesinde de zirvede olacak.
Neden mi? Çünkü şarkıcı oynadığı iki reklamdan aldığı parayla 500 öğrencinin bu dönemki yurt ücretlerini karşılayacağını açıkladı. Asistanı Veli Sevinç’in Haluk Levent’in Twitter hesabından yaptığı duyuru şöyle: “Sözleşmesi biten Bitexen ve Vodafone reklam filmleri gelirini güzel bir işte kullanacağım sözünü vermiştim. Bu parayla yurt sorunu olan 500 öğrencinin bu dönem yurt ücretlerini yatırma kararı aldım. Başvuruları bekliyorum.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Sabır, sadece bekleme becerisi değildir. Beklerken doğru davranış sergileme yeteneğidir.” (Joyce Meyer)