13 Ocak 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

İzzet Yıldızhan, bazı şarkıcıların sahne kıyafetlerinin açık olmasını eleştirdi:
“Her sanatçının yaşam biçimi var, saygı duyarım, ama şu da bilinmeli ki burası Türkiye! Herkes bu topluma göre yaşamalı. Sahneye de külotla çıkmasınlar bir zahmet. Ben demiyorum ki peçe ile çıksın, ama sahne adabı denilen bir gerçek var. Herkes ekranları başında çocuğuyla birlikte izliyor bu sahneleri. Ben ekranlarda böyle şeyler görmek istemiyorum.”

Yıldızhan’a en sert yanıt Hande Yener’den geldi. Şarkıcı, Instagram’ında şunları yazdı:
“Ülkeye rezil olanlar ahkam kesiyor ya, bir de deneyip deneyip bir şey olamayanlar… En çok da bunlara gülüyorum. B12 kullanın, Google’a geçmiş sildirin. Bir şey yapın bari kendiniz için kostüm otoritecikleri.”

Twitter’da, “Çok korkuyorum sahnede ne giyeceğimize İzzet Yıldızhan karar verecek” diye yazan Gonca Vuslateri’ye Merve Sevi ve Yasemin Kay Allen de destek verdi.
Öte yandan Gülşen, Simge, Hadise ve Hande Yener’in sahnede giydikleri üstüne sosyal medyada yazılanlardan biliyoruz Yıldızhan’ın yalnız olmadığını…

Sadece bize özgü bir durum da değil bu… Le Figaro’da benzer bir haber vardı.
David Waltzer’le evlenen ABD’li influencer Lauren Perez, 31 Aralık’ta, “2021’in en harika gecesi. Herkese mutlu yıllar” notuyla düğününden 10 fotoğraf paylaştı. Fotoğraflarda Kendall Jenner ve Bella Halid de vardı. Perez, kıyafeti yüzünden Jenner’a sert eleştiriler gelince önce, “Harika görünüyordu, ben beğendim” diye yazdı. Jenner için “Utanmaz”, “Saygısız, gelini gölgede bırakmak için bunu yaptı” gibi eleştiriler sürünce Perez, paylaşımını yorumlara kapattı.

ZİRVEYE ÇIKARAN ‘MEGA TAŞINMA’

National Geographic, 16 Ocak Pazar saat 21.00’de ‘Mega Taşınma’ adlı bir belgesel yayınlayacak. 45 dakikalık belgesel Türk Hava Yolları’nın Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na taşınmasını anlatacak.
Belgeseli, THY’nın Feriye Lokantası’ndaki tanıtımında izledim. Atatürk Havalimanı’ndan 40 km. uzaklıktaki İstanbul Havalimanı’na 12 saatte taşınması gereken malzemelere bakar mısınız?
80 uçak, bin 120 bagaj arabası, 620 yer aracı, binden fazla TIR’a yüklenen 47 bin 300 ton ağırlığındaki 12 bin parça ekipman…

THY’nın bir havalimanından diğerine taşınması toplamda 33 saat gibi sivil havacılık tarihine rekor olarak geçen kısa bir sürede gerçekleşti.
Ancak THY’nin bu süreçte kırdığı bir başka rekor daha vardı. THY, Atatürk Havalimanı’ndan son uçağı kaldırdıktan sonra geçen 12 saat içinde gerekli her şeyi yeni evlerine götürüp ilk uçağını rötar yaptırtmadan planlandığı saatte İstanbul Havalimanı’na indirdi.
THY, beş yıl öncesinden başlayan bir planlamayla başardı bunu.
Serap Okçu başkanlığındaki 11 yönetici ve binlerce personel, havalimanı transferinin kusursuz işlemesi için yıllar içinde bir dizi planlama ve prova yaptı.
Taşınmadan yedi ay önce yeni havalimanında 3 bin sahte yolcuyla sistem test edildi, aksaklıklar giderildi.
Atatürk Havalimanı’ndaki 80 boş uçak, yedi dakika arayla kaldırılıp, 10 dakikalık uçuşla yeni evlerine gönderildi.

‘Mega Taşınma’nın Türk Hava Yolları’nı nereye taşıdığını THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, şöyle açıkladı:
“45 milyon yolcu kapasiteli Atatürk Havalimanı’ndan şimdilik 90, tamamlandığında ise 200 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı’na taşındıktan sonra THY, Avrupa’da birinci, dünyada ise beşinci sıraya çıktı.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Hatasız insan yoktur. İnsanlık, hatasını kabul ve tamir etmekle ölçülür.” (Albert Einstein)