8 Aralık 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 2013’te UNESCO tarafından ilan edilen 5 Aralık Dünya Kahve Günü’nde Twitter’da kahvenin Osmanlı üzerinden Avrupa’ya gittiğini anlatan video yayınladı. Video’nun dilleri arasında Yunanca’nın da olması Yunan medyasını ayağa kaldırdı.

 

İletişim Başkanlığı’nın, “Kadim medeniyetimizin tüm dünyaya sunduğu Türk Kahvesi’ni Anadolu’nun bilgeliğiyle harmanlayıp gönül tenceresinde kavurarak, ömür boyu hatırlayacağımızı bilerek keyifle içiyoruz” dediği video, Yunan medyasını hemen karşı atağa geçirdi:

“Türkler, Yunan kahvesine de sahip çıkıyor.”

“Türkler kahve için de tahrik ediyor.”

“Türkler tahrik için şimdi de kahveyi bahane ediyor.”

“Şimdi de kahve için Türk-Yunan savaşı.”

“Türkler kahvemizin de kendilerine ait olduğunu iddia ediyorlar.”

“Türk-Yunan anlaşmazlıklarına kahve de eklendi.”

“Türkler kahve savaşını başlattı.”

“Türkler’den kahve propagandası.”

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü’nün Yunanlar’ın tadını kaçırdığı gün, Türk kahvesine bir destek de ABD’den geldi.

Twitter’ın sahibi Elon Musk’ın girişimci, model, diyetisyen ve yazar olan annesi Maye Musk, Instagram hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Türkiye’de çok satanlar listesine giren ‘Bir Kadın Plan Yaparsa’ adlı kitabımda da bahsettiğim gibi Türk kahvemi çok seviyorum. Bugün (5 Aralık) Dünya Türk Kahvesi Günü vesilesiyle Türk kahvesi hakkında biraz bilgi paylaşayım. Bir diyetisyen olarak, araştırmaları takip ediyorum ve bulgular, ölçülü kahve alımının (günde 2-5 fincan) beslenmeyle ilişkili kronik hastalıkların olasılığını düşürdüğü yönünde. Arzum OKKA Türk Kahvesi Makinesi ile doğrudan fincanda servis edilen Türk kahvesinin keyfini çıkarın.”

Maye Musk’ın Instagram’da 627 bin, Twitter’da 847 bin takipçisi var.

Arzum Okka Türk Kahve Makinesi’nin iletişimcileri Maye Musk’tan aynı paylaşımı Twitter’da da yapmasını isteseydi keşke…

Twitter’ın patronu ve 120 milyon takipçili oğlu Elon Musk, annesinin tweet’ini belki retweet (RT) eder, bu sayede Arzum Okka, okkalı bir tanıtım yapardı!

KAAN YILDIRIM NİYE İSYAN ETTİ?

Kaan Yıldırım, Pınar Deniz’le ayrıldıklarına dair haberin ardından ilginç bir açıklama yaptı. Açıklamayı ilginç bulmamın sebebi; oyuncunun, “Pınar Deniz-Kaan Yıldırım aşkı bitti” haberini yalanlamakla yetinmeyip, bayağı gerilere gitmesi:

“Yaklaşık üç yıldır hiçbir dayanağı ve gerçekliği olmayan o kadar çok habere maruz kaldım ki, zaman zaman kendime çok yabancılaştığım anlar oldu. Hiç yapmadığım şeyler yapmışım, yaşamadığım şeyler yaşamışım gibi gösterildi. Bir insan olduğundan ne kadar farklı yansıtılabilirse, o kadar farklı yansıtıldım ve herkesin gözü önünde asla bana ait olmayan bir persona yaratıldı. Her haberde, her olayda sahip olmadığım bir karakter yüklediniz üzerime. Ben hep susmayı tercih ettim, zamana güvendim, zaman kimin ne olduğunu gösterir dedim ancak bu sefer susmak istemiyorum. Kafanıza göre ayrılık haberi yapıp, ilişkimizi itibarsızlaştırmanıza izin vermeyeceğim. Biz, bize ait küçük dünyamızda çok mutluyuz. Lütfen rahat bırakın bizi.”

Pınar Deniz-Kaan Yıldırım, birlikte ilk kez ne zaman görüntülendi?

Oyuncu, açıklamasına “Yaklaşık üç yıldır” diye başlayarak, 2019’da Ezgi Eyüboğlu’yla biten evliliğini de kattı mı işin içine, yoksa sadece Hadise’li günleri mi kastetti?

Orası muğlak, açıklamasından anladığım o ki, yalan-yanlış haberler oyuncunun psikolojisini bayağı etkiledi.

Demek ki neymiş?

Oyuncu, üç yıl hakkındaki ‘hiçbir dayanağı ve gerçekliği olmayan haberler’ karşısında susmakla yanlış yaptı.

Her ünlü, hakkındaki gerçeği yansıtmayan her haberi anında yalanlayıp, kamuoyuna gerçeği açıklamalı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Yol sizi nereye götürüyorsa oraya gitmeyin, yol olmayan yerden gidin ki; iz bırakın.” (Ralph Waldo Emerson)