11 Ocak 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Trabzon Maçka’daki çekimlerine gittiğim ‘Kesişme, İyi ki Varsın Eren’, 1 Ocak’ta vizyona girdi.

Filmin Külliye’deki galasına davetliydim, ama Trabzon seyahatim buna mani oldu.

İstanbul Atlas Sineması’ndaki gösterimine ise artan Kovid-19 vakaları yüzünden gitmedim.

‘Kesişme, İyi ki Varsın Eren’i memleketim Trabzon’da özel gösterimi yapıldığı gün Metropol İstanbul’da izledim.

TRT ile Dijital Sanatlar’ın ortak yapımı, izleyeni etkileyen bir film. Çünkü çocukların işçi olarak çalıştırıldığı Uzak Doğu’da tezgah altında üretilip Afganistan üzerinden terör örgütü PKK’ya satılan mermilerin, 15 yaşındaki Maçkalı Eren Bülbül’le Hataylı Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’i 41’inci yaş gününde 41 kurşunla şehit etmesini anlatan bir yapım… Filmde rol alan oyuncuların performansları Fahir Atakoğlu’nun müzikleri ve görüntüler 10 numara! Kutluyorum emeği geçenleri…

Filmin sonuna doğru, 2017’de PKK’lı teröristlerin İzmir Adliye Sarayı’na bomba yüklü araçla yapacakları saldırıyı önlerken şehit düşen trafik polisi Fethi Sekin’e saygı duruşu sahneleri de var… Karadeniz’e sızmaya çalışan PKK’lı teröristleri yakalamak için Ferhat Gedik’le birlikte çalışan sivil komiser Sekin’le (Kemal Balıbaş başarıyla canlandırıyor) Eren Bülbül’ün tanışma sahnesini yapımcı Mustafa Uslu, ülkesi için canını veren polisi izleyenlere hatırlatma adına mı senaryoya dahil etti, yoksa Neşet Ertaş ve Zeki Müren’den sonra bir de Fethi Sekin filmi gelir mi? Ülkesi ve milleti için şehit olanlara ne yapsak az! Bu vesileyle bir kez daha rahmet diliyorum hepsine…

10 YIL ÖNCEKİ KIYAFETLERİ GİYEN CAMBRIDGE DÜŞESİ

Daily Mail’den Harriet Johston’un Cambridge Düşesi Kate Middleton hakkında hazırladığı bir haberden magazincilerin ve kadınların alacakları dersler var.

İyi bir görsel hafıza ve arşiv çalışmasının ürünü “Yeniden giymenin kraliçesi!” başlıklı haberin özetle anlattığı şu:

9 Ocak’ta 40 yaşına basan üç çocuk annesi Cambridge Düşesi Kate Middleton, gardırobunda yıllar öncesinden kalma kıyafetleri düzenli olarak yeniden giyiyor.

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin en gözde ve güzel kadınının hangi kıyafeti ilk kez hangi yıl ve nerede, sonrasında hangi davette veya seyahatte giydiğini gözler önüne seren magazin haberinin kadınlara verdiği gizli bir mesaj da var.

Birincisi Kate Middleton’un üç çocuk doğurmasına rağmen 10 yılı aşkın bir sürede aynı kiloda olması…

İkincisi bir giydiğini bir daha giymeyecek imkana sahip Cambridge Düşesi’nin eski kıyafetlerini atmayıp, yeniymiş gibi giyme cesaretini göstermesi…

Üç çocuk doğuran bir kadının yıllardır aynı bedende olması takdire şayan değil mi?

HANDE YENER’İN ÖZLÜ SÖZÜ!

Hande Yener, hafta sonu “Önceden ses ön planda olurdu, şimdiyse kıyafetler” sözünü hatırlatan basın mensuplarına, “O zaman ben özlü bir sözle geceyi bitireyim; ‘Armut dalında güzeldir’ diyorum” dedi.

“Çiçek dalında güzeldir” diye özlü bir söz var, ama Yener’in dediğini ilk kez duydum. O haklı da, ben mi yanılıyorum diye Google Amca’ya sordum.

Arama motoru, şarkıcıdan başka kimsenin böyle bir söz telaffuz ettiğine dair bir kayıt bulamadı. Şarkıcı bir özlü söz uydurdu, ama uymadı.

Çiçekler dalında güzel, nedense iyisinin ayılara layık görüldüğü armut, tadımlık güzel bir meyve. O yüzden yeni bir söz uydurmak yerine, “Elmayı soy, armudu say da ye” sözüne kulak ver sevgili Hande!

GÜNÜN SÖZÜ

“Erkek ya da kadın, ikisinin de bildikleri doğrudur; ama kadının tahmin ettiği her şey, erkeğin emin olduğu her şeyden daha doğrudur.” (Bob Marley)