MİLLİYET – 10 ŞUBAT ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Evlilik programlarını eleştirenler arasına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya da katıldı:
“Özellikle evlilik programları çığırından çıktı. Buralarda çok kötü şeyler oluyor. Ağzımıza alamayacağımız şeyler söyleniyor. Evlilik programlarındaki o sözlerin bazılarını burada ben söylesem ve bunlar televizyonda yayınlansa RTÜK olarak o kanala kapatma cezası vermemiz gerekir.”
RTÜK, izleyicilerin TV’lerden yana şikâyetlerini bildirdiği bir makam. Bu amaçla telefon hattı bile var. Yıllardır Alo RTÜK’e (444 1 178) şikâyet yağdırıyor insanlar.
Niye?
RTÜK, gereğini yapsın diye.
Evlilik programları yeni mi? Hayır. Yıllardır var ve sayıları azalmıyor, artıyor.
Reytingler ortada. Ben sevmesem de Türk halkı, Esra Erol, Zuhal Topal, Seda Akgül, Seda Sayan – Uğur Arslan, Songül Karlı ve Hülya Bozkaya’nın sunduğu evlilik programlarına bayılıyor.
RTÜK Başkanı dert yanacağına, bu programlardan kuralları ihlal edenlerin ceza alması, mevcut kanunlar onları zapturapt altına almaya yetmiyorsa yenisinin çıkarılması için çaba harcasın.

‘SURVIVOR’ AYARI! 

Görünen o ki “Survivor All Star”ın reyting başarısı “Survivor 2016”ya da yaradı.
22 Şubat 2015’te başlayan “Survivor All Star”ın ilk yayın reytingi “Total”de 10.50’ydi, “Survivor 2016”nın ilk yayın reytingi ise 13.15 oldu.
7 Şubat Pazar akşamı ekran karşısına geçen üç kişiden biri TV8’deki “Survivor”ı izledi. Pazartesi akşamı yarışmanın reytingi 9’a düştü ama bu TV8’in prime time kuşağının tüm kulvarlarında açık ara birinci olmasını engellemedi.
“Milletin başka işi gücü yok da oturup Survivor’ı mı izliyorlar?” diyen olabilir. Sayıları 5 ile 8 milyon arasında değişen seyircinin tercihini niye “Survivor”dan yana kullandığını bilemem. Ancak bildiğim bir şey var ki “Survivor 2016” şayet “10 yılın en iyileri”nin yarıştığı “Survivor All Star”dan daha yüksek reyting almaya devam ederse rakip kanalların işi zor. Çünkü Acun Ilıcalı, çok geçmeden “Survivor”ı üçten beş güne, sonra da yedi güne yayar, TV8’i yine açık ara birinci yapar ve reklam pastasından aslan payını kapar.
Rakip TV kanalları da bundan böyle yayın prototiplerini “Survivor var”, “Survivor yok”a göre yapmak zorunda kalır.

AL PACINO, LEONARDO VE BİZİM OSCAR UZMANLARI! 

Türkiye’nin“Yabancı film” kategorisinde finale kalan ya da “Oscar” alan bir filmi yokken Türklerin bu “Oscar uzmanlığı” nereden?
Onlara göre Leonardo Di Caprio, “The Revenant”taki rolüyle yıllardır alamadığı “Oscar”ı bu yıl kesin kaptı.
Allah aşkına, yedi kez eli boş döndüğü Oscar’ı ancak sekizincide alan Al Pacino’dan daha mı iyi biliyorsunuz bu işi?
Al Pacino bile, “Oscar almak, olimpiyat madalyası kazanmak gibi bir şey. Ancak olimpiyatlarda en iyi olduğunuz için kazanıyorsunuz. Oscar’daysa durum bu değil. Sıra size geldiği için kazanıyorsunuz” derken, “The Revenant”ı izlemiş olmanız “Oscar uzmanı” yapmaz sizi!

GÜNÜN SÖZÜ

Kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan, yürek ve niyettir. (Marlo Morgan)