MİLLİYET – 8 ŞUBAT 2016 PAZARTESİ  –  ALİCE

Ekran Resmi 2016-02-07 07.20.24Beyaz Show’daki “Ayşe öğretmen protestosu”ndan sonra benzer bir eylem de bu hafta Okan Bayülgen’in “Dada”sında yaşandı.

Seyirciler arasından genç bir kız, Bayülgen ve konuklarının olduğu masanın etrafına geldi, üstündeki kazağı çıkarıp sütyeniyle kaldı. Bayülgen, “Konuşabilirsin, ama soyunma. Soyunursan başımı belaya sokabilirsin” deyip, onu bir tık kenara çekti ve kadrajdan  çıkardı.

Yönetmenine, “Yayını kesmeyin, ben hallederim”, güvenlik görevlilerine de, “Hayır, dışarı almayın” diyen Bayülgen, eylemciye ne söylemek istediğini sordu.

“Teşekkür etmek istiyorum AKP vekillerine ve…” der demez eylemcinin sözünü kesen Bayülgen, “Bunu yaparsan olmaz. Kazağını giy de konuşalım” deyip, onu yerine davet etti.

Videoyu defalarca izleyince fark ettim konuklarından birinin yanındakilere “Şaka mı bu?” diye sorduğunu. Bayülgen, koltuğunu verdiği eylemci kıza şunları söyledi:

Ekran Resmi 2016-02-07 07.21.03

Kriz böyle yönetilir

“Bir eylem yapmak istiyorsun, gayet iyi anlıyorum. Hem benim programım, hem Beyaz’ınki  kullanılabilir bir alan. İkimizin de bununla başa çıkması lazım.  Ben herkesin konuşmasından yanayım. Soyunarak mı protesto etmek istiyorsun, bence evet. Ama ben çalıştığım kanalı da seni de korumak zorundayım.

Şimdi eğer kabul edersen bu eylemini gerçekten Türkiye’nin sosyal ve siyasal problemlerinden sorumlu olan siyasetçilerin, siyasetle uğraşan gazetecilerin katıldığı programlarda yap. Bu çok problemli bir ülkenin gecenin birinde yayınlanan bir eğlence programı. Ben de bu ülkede yaşıyorum. Ülkemin problemlerini biliyorum, ama benim ödevim insanları eğlendirmek. Sadece ve sadece bu…”

Bunun üzerine genç kız, “Özür dilerim” deyince Bayülgen bir kez daha devreye girdi: “Sakın özür dileme. Ben eylem yapmak isteyen gençlerden yanayım, ama programı, bu kanalı ve seni korumak zorundayım” dedi.

Bayülgen, ardından şu sözler eşliğinde eylemci genç kızı seyirciler arasına gönderdi ve mola istedi:

“Kimse senin ne yapacağını ve ne diyeceğini anlamadı. Benim güvencem altındasın.”

Bu olay Bayülgen’in yaptığı “deneysel bir çalışma”mı, konuklardan birinin merak ettiği gibi “Şaka mı?” yoksa “Beyaz’a yayıncılık dersi vermek” için önceden kurgulanan bir şey mi bilmiyorum.

Göğüsleri küçükmüş!

“Dada”nın o bölümünü defalarca izledikten sonra söyleyeceğim şu:

Şayet ortada bir şaka veya kurgu yoksa Okan Bayülgen, tecrübesini konuşturdu ve kusursuz bir yayın yaparak
ders verdi.

Sosyal medyada “Dada”da yaşanan bu olaya dair neler yazıldığına baktım.

Çoğu insan, “Yayıncılık dersi verdi” diye yazıp Bayülgen’i kutladı.

Sayıları az da olsa, yapılanın kurgu ve senaryo olduğunu yazanlar vardı.

Bu olay vesilesiyle bir kez daha gördük ki; olayın kendisi, Bayülgen’in satır arasındaki göndermeleriyle değil, eylemci kızın göğüsleriyle ilgilenip, bunu eleştiri konusu yapanlarla yaşıyoruz bu ülkede.

“Okan, Beyaz’ı bitirmek için senaryo yazdı”, “Kızı konuşturmadı, kimse niye eylem yaptığını anlamadı” diye eleştirin de, bu ne?

Bir kadının böyle bir eylem yapması için ille de dolgun göğüslü, değilse silikon taktırdıktan sonra mı bu işe soyunması lazım?

Bu ne hastalıklı ruh halidir?

GÜNÜN SÖZÜ

Mide beyinden akıllıdır. Çünkü mide kusmayı bilir, beyin her pisliği yutar. (Cengiz Aytmatov)