2 NİSAN 2017 PAZARTESİ – MİLLİYET – ALİCE

50 milyon kullanıcısının bilgilerini siyasi danışmanlık şirketine verince itibar kaybına uğrayan Facebook, yeni bir skandala imza attı. Facebook’un yöneticisi Andrew Bosworth’un, çalışanlara, “Büyümek için her yolun mubahtır” şeklindeki iç yazışması medyaya sızınca dünya ayağa kalktı. Şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, Bosworth’un yazdıklarının Facebook’un felsefesini yansıtmadığını açıkladı, ama boşuna… Çünkü Harvard’ı bitirdikten sonra 2006’da katıldığı Facebook’un haber akışını yöneten Bosworth’un çalışanlara gönderdiği iç yazışmada özetle anlattığı şu:

Facebook olarak verdiğimiz kışkırtıcı haberler yüzünden birileri hedef haline gelebilir, birileri ölebilir, ama biz daha çok insana ulaşırız. Büyümek için her şey mubahtır. Daha fazla tık alabilmek için sorgulamaya açık bütün yeni faaliyetler normal. Yeter ki erişim ağımız genişlesin, üyemiz artsın, haberlerimiz tıklansın.

Yöneticinin çalışanlara tavsiyesi veya talimatı medyaya sızıp Facebook’u sarsınca Bosworth, bu yazışmayı yollarken aslında içindeki fikirleri benimsemediğini, ama personeli kışkırtıcı bir tartışma açmak amacıyla paylaştığını açıkladı.

Zuckerberg, “Boz (Bosworth) birçok kışkırtıcı şey söyleyen yetenekli bir lider. Bunlar, ben dahil Facebook’daki birçok kişinin kuvvetle karşı olduğu görüşler. Amaca ulaşmak için her yolun mübah olduğuna hiçbir zaman inanmadık” dedi, ama kimse inanmadı. Facebook için tıklanmanın insan canından daha değerli olması insanlık ayıbı…

DENİZ SEKİ’NİN, KIBRIS’TA KONSER BAŞINA ÜCRETİ!

Kuzey Kıbrıs’ta sahne alan Türk şarkıcıların konser gelirleri ve vergileri listesi, bize bir kez daha şunu gösterdi. Kamuoyuna lanse edilenle devlete beyan edilen aynı değil. Örneğin Deniz Seki’nin hapis cezasının ardından ilk kez sahneye çıkacağı casinodan aldığı para.

Seki için Savoy’la üç konser karşılığında 1 milyon 200 bin liraya anlaşma yaptığına dair haberler çıktığında itiraz etmiştim, Türkiye’de kaşesi 400 bin lira olan şarkıcı yok diye. KKTC Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlar beni haklı çıkardı. Çünkü Seki, 2017’de Kuzey Kıbrıs’ta 567 bin lira gelir beyan edip 121 bin lira vergi ödedi. Deniz Seki, adada altı konser verdiğine göre demek ki, Deniz Seki’nin sahne kaşesi 400 bin lira değil 94 bin 500 lira aldı. Bu durumda ya haberlere yansıyan konser fiyatları abartılı ya da gösterilen bedeller düşük.

ZEKERİYA YILDIZ’DAN YENİ BİR TARİHİ ROMAN

Bahçelievler Belediye Başkan Yardımcısı ve tarihi roman yazarı Zekeriya Yıldız, bir kitap daha kaleme aldı. Yazlıktan komşum Yıldız’ın yeni romanı “Kemeraltı  Gazi Paşa’ya Suikast”… Hafta sonu Kartepe’deydik, yeni kitabıyla geldi, mahcup oldum komşuma… O, “Hasbahçe’de Sonbahar  Lale Devri”, “Sürgün Sultan”, “1930 Yalancı Sonbahar”, “Menemen, Gül Ateş Sine Ateş” ve “Küskün Paşalar”dan sonra “Kemeraltı”nı yazdı, ben daha ikinci kitabı bitiremedim.

GÜNÜN SÖZÜ

İnsan, mağlubiyeti ağzına aldı mı, yarı yarıya mağlup olmuş demektir. (Jack London)