3 NİSAN 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Aile içi şiddet mağdurlarını korumak için çıkarılan kanun, esnetilerek, ünlüleri istemedikleri yorumlardan korumak için kullanılınca, komedi dizilerine mizah konusu oldu. Gülse Birsel, senaryosunu yazdığı Star TV’deki ’Jet Sosyete’nin son bölümünde, bu kanunun istismar edilmesini ‘ti’ye aldı; Hem de 1 Nisan’da. Nasıl mı?

Birsel’in oynadığı Gizem Özpamuk, geçinemediği kayınvalidesi Zahide Özpamuk’a (Ayşenil Şamlıoğlu) Aile Mahkemesi’nden tedbir kararı çıkarttı. Kaynana yasağa uymayınca ve zorlama hapis cezası için polis kapıyı çalınca, şikayetçi gelin, “Kayınvalidemi vermem” diye itiraz etti ve şikayetinden vazgeçti.

Bakalım Türkiye, aile içi şiddet mağdurlarını korumak amacıyla çıkarılmasına rağmen, esnetilerek mizah konusu olan kanunu ne zaman düzeltecek?

MSG’NİN YENİ YÖNETİMİNİ BEKLEYEN İLK İCRAAT NE?

Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’nin genel kurulunda yönetim değişti… MSG’nin üyeleri,13 yıldır başkanlık yapan Garo Mafyan ve arkadaşlarını değil, değişim vadeden Candan Erçetin ile ekibini seçti.

Seçimden günler önce yazdım, MESAM ve MSG’de değişim zamanı geldiğini.

Genel kuruldan haftalar önce ‘MSG’de Değişim Harekatı’ sloganıyla mevcut yönetime karşı muhalefet bayrağını açanlar seçimi kazandı, artık icraat zamanı…

Erçetin’le birlikte hareket edenler yayınladıkları manifestoda, seçilmeleri halinde yapacaklarını, dokuz başlık halinde açıkladı.

MSG’de Değişim Harekatı’nın ‘Açık ve şeffaf’, ‘Etkin’, ‘Tutumlu’, ‘Dinamik’, ‘Verimli’, ‘Profesyonel’, ‘Uzlaşmacı’, ‘Saygın’, ‘Daha çok kazandıran’, ‘Yenilikçi’, ‘Hesap verebilir’, ‘Güvenilir’ ve ‘Etik’ başlıkları altında vadettikleri şeyler, süper…

Candan Erçetin ve arkadaşlarının mevcut yönetimi eleştirirken, yönetime gelmeleri halinde yapacaklarını sıralamasına üyelerin verdiği kredinin sürmesi, verilen sözlerin tutulup tutulmayacağına bağlı.

MSG’nin yeni yönetimindeki şarkıcılar arasında, meslek örgütleriyle lisans anlaşmasına yanaşmadıkları için söz yazarı ve bestecilere telif ödemeyen mekanlarda çıkanlar var. O yüzden Erçetin başkanlığındaki yeni yönetim ilk iş olarak, “Müziğe telif ödemediğiniz sürece burada sahne alamayız” deyip, bu işletmeleri, telif ödemeye mecbur etmeli…

Sonuçta MSG; MÜYORBİR gibi yorumcuların değil, eser sahiplerinin haklarını takipten sorumlu bir meslek birliği… Şarkıcılar, telif ödemeyen işletmelerde sahne alıp, para kazanırken, eser sahiplerinin mağduriyeti sürmemeli.

SİHİRBAZ DYNAMO TANINMAZ HALDE!

Yıllarca Discovery Channel’deki programında yaptığı numaraları merakla izlediğim, İngiltere’nin dünyaca ünlü sihirbazı Dynamo’nun son hali şaşırttı beni.

Gerçek ismi Steve Frayne olan sihirbazın eşi Kelly Frayne ile birlikte sokakta zor yürürken fotoğrafını  görünce, önce 1 Nisan şakası sandım. Haberi okuyunca bunun şaka değil, sağlık sorunu yüzünden olduğunu öğrendim.

Sokaklarda yaptığı illüzyonlar ve Londra’daki Thames Nehri’ni yürüyerek geçmesiyle şöhretin zirvesine çıkan çelimsiz Dynamo’nun bu denli kilo almasının sebebi, mide hastalığı sırasında aldığı kortizonlar.

Bu hastalığa ilk kez 17 yaşında yakalandığını, doktorların kendisine gluten, süt, yağ ve sebzeleri yasakladığını, rahatsızlığın bu kez 35’inde nüksettiğini açıklayan Dynamo, aylar sonra ilk kez sokağa çıkıp, yürüdüğünü söyledi.

Yaşam kalitesini ciddi ölçüde etkileyen bu hastalığa yakalanıp, evden çıkamayan insanlar tanıdığını anlatan sihirbaz, “Böyle bir hastalığınız varsa, onunla başa çıkmak ve moralinizi yüksek tutmak zorundasınız” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ İlk adalet, insanın kendi vicdanıdır. (Victor Hugo)