1 EKİM 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

1981’den bu yana birçok festival ve ödül törenini takip ettim. ‘26’ncı Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nden sonra kanaatim şu:

Layıkıyla festival ve ödül töreni düzenlemek bize göre değil. Ev sahibi belediyenin başkanı değiştikçe, yıllarca yapılan bir festivalin hafızası çöpe gider mi?

Bizde böyle.

Sadece bu mu?

Değil.

Yıllarca yapılan bir festivalin içeriği ve amacı, belediye başkanının üyesi olduğu partinin dünya görüşüne paralel rotasını değiştirir mi?

Türkiye’nin en eski festivalini düzenleyen Antalya’da da durum böyle, Adana’da da…

Son yerel seçimde başkanı ve partisi değişen ‘26’ncı Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ için yeterli süre ve bütçe yoktu. O yüzden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve ekibinin ‘26’ncı Uluslararası Adana Altın Koza’daki eksikliklerini ve kusurlarını hoş görmek lazım. Ancak yeterli süre ve bütçeden bağımsız eksiklikler için “O kadar da olur” denemez.

Unutulan sanatçılar

Çukurova Üniversitesi’ndeki Ödül Töreni başında bir yılda kaybettiğimiz sanatçılara saygı duruşu adına adları ve fotoğrafları perdeye yansıtıldı. O sanatçılar arasında daha yeni kaybettiğimiz Yalçın Gülhan, Umur Bugay ve geçtiğimiz yıl Adana’dan ödül alan Süleyman Turan’ın olmamasının sebebi, zaman darlığı ve düşük bütçe değil, işi ehline teslim etmemek. Ödül Töreni’nin sonuna Dilek Türkan’dan müzik dinletisi koymak, sanata ve sanatçıya ayıp… Neden mi? Çünkü ödül töreni bitti. Onlarca insan ödül kazananları kutlarken, davetliler “Gece bitti” diye yıldırım hızıyla salondan çıkarken Türkan’a düşen, şarkılarını söylerken gidenlerin ardına bakmak oldu.

Yine kıyafet sorunu

Filmleri festivalde yarışan birçok oyuncu, çeşitli mazeretlerle Adana’ya gelmedi. Allah’tan Festival Yürütme Kurulu’nda yapımcı Timur Savcı vardı. Savcı, memleketinde çektikleri ‘Bir Zamanlar Çukurova’ ekibini tam kadro törene getirdi de ‘Altın Koza’nın yıldız açığını kapattı.

Davetiyedeki “Koyu renk giysiyle törene katkıda bulunmanızı rica ederiz” notuna rağmen ödül töreninde bu görgü kuralına uyan yoktu. Ödül veren erkekler ve ödül alan kadınların çoğu bu kurala uydu. Ödül alan erkeklerden sadece Alican Yücesoy takım elbise, diğerleriyse sahneye spor kıyafetlerle çıktı.‘Altın Koza’da verilen ve verilmeyen ödüllerle ilgili şöyle itirazlar var:

“Türkiye’nin ‘Oscar’a yolladığı Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bağlılık Aslı’na hiç ödül vermeyen jüri, hemen hemen her filmi ödüle layık gördü. Alican Yücesoy’u ‘Küçük Şeyler’deki rolüyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ seçtiler, kadın başrol oyuncusu Başak Özcan’a ‘Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü’ verdiler.”

SU REKLAMININ YILDIZI OLDULAR

Fenerbahçe Spor Kulübü efsane başkanlarından Ali Şen, Türk film ve dizilerinin yıldızı Nebahat Çehre ve müzisyen Burhan Öçal, Abant Su reklam yıldızı oldu.Fenerbahçe Spor Kulübü efsane başkanlarından Ali Şen, Türk film ve dizilerinin yıldızı Nebahat Çehre ve müzisyen Burhan Öçal, Abant Su reklam yıldızı oldu. Abant Su damacanalarının yedi aşamalı hijyen teknolojisiyle temizlendiğini, o nedenle güvenle içileceğini anlatan reklam filminin çekimleri, Işık Stüdyoları’nda yapıldı. Üç ünlünün boş su damacanalarıyla yaptıkları ritim şovdan çıkan sesler, canlı kaydedilip, reklamda kullanıldı.Marka Ajans’ın hazırladığı Metin Arolat’ın yönettiği, Soykut Turan’ın görüntü yönetmeni olduğu reklamın yapımcılığını ise Mustafa Karadeniz üstlendi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Nerede bir türkü söyleyen görürsen korkma, yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur.” (Neşet Ertaş)