18 Temmuz 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı yine tarih yazdı. ABD’deki FIVB Voleybol Milletler Ligi’nin şampiyonu ‘Filenin Sultanları’ oldu. Ayakta alkışlanacak bir başarı…

A Milli Kadın Voleybolcularımız, şimdiye kadar birçok başarıya imza atıp, 85 milyonu defalarca gururlandırdığı halde, milli futbolcularımız için yapılmış birçok şarkı ve marş var, milli basketçilerimizin ‘12 Dev Adam’ şarkısı var, ama ‘Filenin Sultanları’ için bir şarkı yok!

Kimse onlar için marş bestelemedi diye ‘Filenin Sultanları’, şampiyonluklarını şarkısız kutlayacak değildi, duygularını en iyi ifade eden eserlerle doldurdular bu boşluğu.

Milletler Ligi’nde karşılarına çıkan her takımı yenen ‘Filenin Sultanları’ ve İtalyan koçları, ‘Erik Dalı’yla kurtlarını döktü.

‘Filenin Sultanları’, Eypio’nun ‘Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’ filmi için yaptığı şarkının şu bölümünü dillerine pelesenk etti:

Bıraktım geldim evimi geride,

Adımı aldılar, kan karıştı terime,

Demişti anam bana ‘Buz da olsan erime’,

Kaldırdım dünyayı dertlerimin yerine.

‘Filenin Sultanları’ da kendileri için yapılmış bir şarkıyı hak etmiyor mu?

Bugüne kadar hiçbir müzisyen bunu düşünmedi, ama Türkiye Voleybol Federasyonu, ‘Filenin Sultanları’ için bir şarkı yaptırabilir. TVF, bu amaçla bir yarışma açsa binlerce katılım olur buna… ‘Filenin Sultanları’nın şarkısı olacak eserin seçimini bizzat milli kadın voleybolcularımız bile yapabilir. Eypio’nun Naim Süleymanoğlu filmi için yaptığı müzikten şampiyonluk şarkısı çıkaran ‘Filenin Sultanları’nın katılan eserler arasından en iyisini seçeceğine eminim.

‘Filenin Sultanları’ da artık uğurlarına şarkı, beste yapılmasını hak ediyor…

Filenin Sultanları için  niye şarkı yapılmadıZEHRA GÜNEŞ, CEREN’İ UNUTMADI

Zehra Güneş, depremde hayatını kaybeden R.K. Hatay Voleybol Kulübü oyuncusu Ceren Topal’ı unutmadı. Vakıfbank-LKS Commercecon maçı öncesi yapılan saygı duruşuna üzerinde Ceren yazan formayla çıkan milli voleybolcu, Türkiye Kadın Milli Voleybol Takımı’nın FIVB Voleybol Milletler Ligi’nin şampiyonu olmasından sonra sosyal medyasından şunları yazdı:

“Ceren, sözümü tuttum, bu madalya senin için.”

“Ceren, kalbimde, artık her yerde benimlesin.”

Efsaneler, şarkıları ve Nazan Öncel’in anısı

İstanbul’dan İzmir’e gidiş gelişte otomobilin teybinden çıkarmadığımız tek albüm Edis’i Edis yapan şarkılarının olduğu CD’siydi. Edis’in albümündeki son şarkı Erkin Koray’ın efsane eserlerinden biriydi. Erkin Baba’nın ‘Gün Ola Harman Ola’sına Gürsel Çelik’in yaptığı düzenleme ve Edis’in yorumu, şarkıyı bambaşka bir yere taşıdı… O yüzden defalarca başa alıp, dinledik ‘Gün Ola Harman Ola’yı…

Efsane şarkılara yapılan cover’ların müziğin efsane isimleri ve eserlerini yeni nesillerle tanıştırmasına ilişkin bir yazı planlarken, sosyal medyada Nazan Öncel’in Erkin Koray’la fotoğrafını paylaşıp, attığı şu tweet çıktı karşıma:

“Sene 1996; ‘Sokak Kızı’nı çıkaracağım, ‘Erkekler de Yanar’ ve ‘A Bu Hayat’ta Erkin Koray’dan 20 yıl sonra pavyon bağlaması kullandığım için nezaketen dinletmek istedim, davetimi kırmadı, var olsun kalktı geldi. Şarkıları dinlediğimiz o an. Çok severiz şarkılarını. O bir efsanedir.”

Ben, ‘Pavyon bağlaması’ diye yazınca Google, ‘Papyon bağlaması mı?’ diye düzeltti beni.

Google’ın bile bilemediğini Öncel’e sordum, “Müzisyenler arasında elektro bağlamaya öyle deriz. Ağız alışkanlığı diyelim” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kötülükleri bitiremeyiz, ama iyilikleri çoğaltabiliriz.” (Sezai Karakoç)