19 KASIM 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Katıldığı evlilik programında her damat adayına bir kulp bulup elediği dönemlerde Hanife Gürdal için yazdıklarım ortada… Merak edenler internetten ulaşabilir o yazılara…

Hanife Gürdal’ın o programdaki rolünün evlenmek değil, yapımcıdan aldığı maaşın hakkını vererek reyting kazandırmak olduğunu yazdığımda linç kampanyası başlamıştı hakkımda.

“Zaman en iyi ilaçtır” derler… Aradan geçen zaman bir kez daha kimin haklı olduğunu gösterdi.

Evlilik programlarının en ünlü “gelin adayı” Hanife, bu kez benzincide pompacı olarak çıktı karşımıza… Çünkü, evlilik programları yasaklanınca hayat onu da kaderiyle baş başa bıraktı.

Gürdal’ın alın teri karşılığındaki paranın en değerli olduğunu anlaması önemli. İşte bir zamanların popüler gelin adayı Gürdal’ın bu konuda söyledikleri:

“Instagram’dan iyi para kazanıyorum, çalışmaya ihtiyacım yok ama ben yine de çalışmak istedim. Bu istasyona da kendim başvurdum. Daha önce bir çiğ köfteciye yardım ediyordum. Benim için ‘Buraya kadar mı düştü?’ diyenler vardı. Alın terinin düşmesi olmaz. Bu işe muhtaç değilim ama çalışmaktan gurur duyuyorum.”

Hanife Gürdal, izdivaç programındaki gibi rol yaparak benzin istasyonunun reklamı peşinde değilse ve sözlerinde samimiyse kutluyorum kendisini.

MUHTEREM NUR’UN ‘MÜSLÜM’DEKİ HAKKI

Sırf gazeteci olduğu, gerçekleri ortaya çıkarıp yazdığı için 1993 yılında öldürülen merhum gazeteci Uğur Mumcu’nun ölümsüz sözlerinden biri neydi?

“Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz…”

Uğur Mumcu’nun yaşadığı topluma dair yaptığı bu saptamasının üstünden çeyrek asırdan fazla geçti, ama maalesef bir şey değişmedi…

Emre Kaya, TRT Müzik’teki programında Müslüm Gürses’in “Tanrı İstemezse” şarkısını söyledikten sonra “Müslüm” filminin yapımcısına seslenmiş:

“Buradan filmin yapımcısına çağrıda bulunuyorum. Şu ana kadar 50 milyon kazanmış film. Muhterem Nur’a da bu kazancın belli bir yüzdesi aktarılır diye ümit ediyorum.”

Şarkıcı, bu söylemle aslında tribünlere oynadı ve amacına ulaştı.

Çünkü şarkıcının bu çağrısı birçok mecrada haber oldu. Genç şarkıcının hassasiyetine eyvallah, ama keşke söyledikleri doğru olsa.

Şarkıcı, Telif Yasası’nı bir kere okumuş olsa, hiçbir yapımcının Muhterem Nur’un yazılı onayı olmadan Müslüm Gürses’le kendisinin filmini çekemeyeceğini bilirdi.

Emre Kaya bilmiyor, ama gerçek şu:

Muhterem Nur, senaryo içine sindikten ve 1,4 milyon lira telif aldıktan sonra “Müslüm”e izin verdi.

Gelelim Emre Kaya’nın “Şu ana kadar 50 milyon lira kazanmış” film söylemine.

Evet film, şu ana kadar 3,5 milyon seyirciye ulaşıp, bu ciroyu yaptı. Sinemalarda kesilen bir biletten yapımcılara düşen pay yaklaşık 4,6 lira…

16 milyon liraya mal olan film, 3,5 milyon seyirciyle ancak kendini amorti etti. Demek ki “Müslüm” bundan sonra kara geçirecek yapımcıyı. Umarım bundan sonra şarkıcı, bilgisi olmadığı konularda ahkam kesmez!

GÜNÜN SÖZÜ

Ne kadar iyi bir insan olduğunun pek önemi yok. Nasılsa ilk hatanda ‘en kötü insan’ sen olacaksın. (Bukowski)