18 KASIM 2018 PAZAR  –  MİLLİYET VATAN  –  ALİCE

8’inci Malatya Film Festivali’nin sponsorlarına plaket töreninde, tesadüfen Aydede filminin ekibiyle aynı masaya oturdum.

Tören boyunca filmin yönetmeni Abdurrahman Öner ve yapımcı Arzu Şenses’le sohbet ettim. Filmde dul bir kadını canlandıran Ezgi Mola’nın oğlu rolündeki Bilal Çelik de vardı masada. Yönetmen Öner, filmi çektikleri Antalya Elmalı’da Çelik’i 700 çocuk arasından seçip, oynattıklarını, çok başarılı olduğunu söyledi.

Yapımcı Arzu Şenses, katıldığı her festivalden ödül alan ‘Anons’ filmi 8 bin gişe yaparken, ‘Aydede’nin 16 bin kişi tarafından izlendiğini, katıldıkları hiçbir festivalden ödül alamadıklarından dert yandı.

Gişeyi hedefleyerek film yapmadıklarını, ama festivallerden ödül beklentileri olduğunu vurgulayan yapımcı Şenses’le senarist ve yönetmen Öner, buradan da elleri boş dönmeleri halinde sinemaya küsmeyip, üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Bir gece sonra ‘8’inci Malatya Film Festivali’nin ödül töreni vardı. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin nikah salonundaki törende karşılaştığım ‘Aydede’nin yönetmeni ve yapımcısına, “Ayağım uğurludur, bu festivalden de eliniz boş dönmeyeceksiniz” deyip, yerime geçtim.

Çok geçmeden ödüller açıklanmaya başladı. ‘37’nci İstanbul Film Festivali’, ‘25’inci Adana Film Festivali’ ve ‘12’nci Sinemardin Film Festivali’nde sıfır çeken ‘Aydede’ye ödüller peş peşe geldi. Çocuk oyuncu Bilal Çelik ‘Umut Vadeden Oyuncu’, Banu Fotocan ‘En İyi Yardımcı Kadın’, Ezgi Mola ‘En İyi Kadın’ ve Abdurrahman Öner ‘En İyi Senaryo’ ödülüne layık görüldü.

Hislerimin beni yanıltmamasından çok, paraları olmadığı için yaptıkları filmin PR’ına bile bütçe ayıramayan idealist sinemacıların dört ödülle moral bulmasına çok sevindim. Kutluyorum ‘Aydede’ ekibini…

FİNALDE GÖZDEN KAÇANLAR

Cem Yılmaz, Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav gibi ünlü sinemacıların renk kattığı ‘Malatya Film Festivali’ kapsamındaki ‘Kısa Metrajlı Film Yarışması’nın jüri üyesi gözüken Neslihan AtagülDoğulu, Malatya’da yoktu. Festival yetkilileri, oyuncunun sağlık sorunları nedeniyle gelemediğini, filmleri internetten izleyip, oy verdiğini söyledi.

Oyuncu Bülent İnal, ödül törenine katılacaktı. O da, 40 dereceye yükselen ateşi yüzünden Malatya’ya gelmedi.

Ödül töreninin sürprizlerinden biri de sunucuydu. Yekta Kopan, beş yıl aradan sonra ödül törenini naklen yayınlayan NTV ekranına çıktı.

TÜRK GÜZELİ, ÇİN’DE FAVORİ

Çevik Süha Alpay’ın başlatıp, birkaç yıl önce haklarını Çin’e sattığı ‘Miss Model of the World’ yarışmasının 30’uncu güzeli bugün belli olacak.

Bu yıl 65 ülkeden modellerin yarıştığı Çin’in Shenzhen (Şencen) şehrindeki yarışmaya Türkiye adına katılan Pınar Tartan, favorilerden biri… Bu yıl jüride görev yapan arkadaşım Barbaros Yüksel, Çinliler’in yarışma için internette düzenlediği anketten İzmirli Tartan’ın birinci çıktığını söyledi. Bu, World, bilinirlik ve organizasyon açısından dünyadaki ilk beş yarışmadan biri… Boyu 1.83, yaşı 21 olan hukuk fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Tartan, favori gösterildiği yarışmada birinci seçilirse, dünya çapında bir model olma yolunda büyük bir şans yakalar.

GÜNÜN SÖZÜ

Zaman öldürmekten başka şeyler yapın. Çünkü zaman sizi öldürüyor. (Paulo Coelho)