22 KASIM 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Bunca yıldır gazetecilik yapıyorsam bunu, sağlam bilgi-belgeye dayanmayan hiçbir haber ve yorum yazmamaya borçluyum.

Şarkıcı Emre Kaya’nın söylediklerinin aksine Muhterem Nur’un ‘Müslüm’ filminden para aldığını yazmam üzerine sanatçı çıkarıldığı ‘Söylemezsem Olmaz’da, “Film için Mustafa Uslu’dan bir kuruş almadım” deyince olay oldu. Neymiş?

Muhterem Nur, “Filmden telif aldı” iddiasını yalanlamış.

Peki gerçek öyle mi? Değil.

Nur, ‘Müslüm’ için Uslu’dan para almamış olabilir, ama filmin iki yapımcısı var. ‘Müslüm’ün haklarını satın alıp, Uslu’yla ortaklaşa film yapan Nuri Yıldırım’ın söylediği şu: “Konuşmayı dinledim. Muhterem Hanım, ‘Müslüm’den değil, film için Mustafa Uslu’dan bir kuruş almadım’ dedi. ‘Müslüm’ün haklarını alırken Muhterem Hanım’a yaptığım ödemelerin belgeleri ortada. Son olarak 200 bin TL verdim kendisine film vizyona girmeden birkaç ay önce. Nasıl ki bir şarkıyı eser sahiplerine para ödeyip, izin almadan kullanamadığınız gibi, gerçek hayatların filmi de izne tabi. Muhterem Nur’a hakkını ödemeden ‘Müslüm’ü film yapmamız mümkün mü?”

Bu yüzdendir ki Nur, ‘Söylemezsem Olmaz’da söylediklerini düzeltmek için öğleden sonra sosyal medyasında şu açıklamayı yaptı:

“…Benim ‘Müslüm’ filmiyle ilgili maddi ve manevi tüm haklarım korunmakta ve karşılanmaktadır. Böylesine güçlü bir filmle ilgili Mustafa Uslu ve yapım şirketiyle hiçbir problemim yoktur.”

Bu açıklamadan da anlaşılacağı gibi Nur, benim yazdığımı değil, kendi söylediklerini tekzip etti, yetmedi, dün sabah Kanal D’deki ‘2. Sayfa’da ilk yapımcıdan 350 bin TL aldığını açıkladı.  “Müslüm’den bir kuruş almadım” sözünü manşet yapanlar, nedense bu gerçekleri görmezden   gelip, yok saydı.

MARDAN PALACE TİTANİC Mİ OLACAK?

Bir zamanlar Antalya Kundu Oteller Bölgesi’nin en ihtişamlı, en lüks ve  pahalı oteliydi… Aradan 10 yıl bile geçmeden Mardan Palace Hotel’in zirveden dibe vurması hazin bir öykü…

30 milyon dolara mal olan açılışında Sharon Stone, Seal, Tom Jones, Mariah Carey, Richard Gere, Monica Belluci ve Paris Hilton’u ağırlayan otel, bir yıldır Halkbank’ın güvenlik görevlilerine kaldı. Çünkü Azeri Telman İsmailov, 1.4 milyon dolarlık yerin borçlarını ödeyemeyince hacizler peş peşe geldi. Borçları nedeniyle icradan satışa çıkan oteli Halkbank aldı.

Birkaç gündür Kundu’da tatildeyim. Defalarca önünden geçtiğim Mardan’ı bekleyen güvenliğe sordum akıbetini.

Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Ersoy’un Kapadokya’da bize söylediği, otelin işletmesini almak isteyen turizmcilerle Halkbank arasındaki görüşmelerin sürdüğünü, yakında sonuçlanacağını hatırlattığım güvenlikten aldığım bilgi şu:

“Bize söylenen Halkbank’ın otelin işletmesi için Titanic Oteller Grubu’yla anlaşmak üzere olduğu, birkaç küçük pürüzün kaldığı. İnşallah sonuçlanır da bizim bir yıldır sürdürdüğümüz nöbet biter.”

Bu bilgiyle yetinmeyip, bölgedeki birkaç turizmciyle de konuştum. Onların söylediği de, en geç bir ay içinde anlaşmanın sonuçlanacağı şeklinde. Yıllarca görkemiyle göz kamaştıran otel, 2019’da Titanic Mardan Palace veya Mardan Palace Titanic olarak yeniden Türk turizminin hizmetine girmek üzere…

Gururlandıran ödül 

Hollywood yıldızları Rihanna, Jennifer Lopez, Beyonce, Amber Rose, Naomi Campel, Kendal ve Kylie Jenner’a özel ayakkabılar dizayn eden 28 yaşındaki Türk tasarımcı Zeynep Dağ, Hollanda’da ‘Yılın İş Kadını’ seçildi. Moda dünyasında 24 ayar altından ayakkabı tasarlayarak dikkat çeken Dağ, Rotterdam’da düzenlenen törende ödülünü, Hollanda’da girişimciliği destekleyen VNO-NCW Başkanı Hans de Boer’in elinden aldı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Gerçeği her zaman savun, anlayan olmasa bile vicdanına karşı hesap vermekten kurtulursun.” (Herbert George Wells)