6 ARALIK 2020 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Türkiye’de kadınlara “seçme ve seçilme hakkı” verilişinin 86’ncı yılında Kadın Adayları Destekleme Derneği’nin (KA.DER) ortaya koyduğu tablonun dediği şu:

“Siyasette de kadının adı yok.”

KA.DER Başkanı Nuray Karaoğlu’nun, “Birçok Avrupa ülkesinden önce bu hakkı elde etmemize rağmen bugün TBMM’deki kadın temsil oranı yüzde 17.2” diyerek açıkladığı gerçeklerden birkaç çarpıcı örnek:

“Cumhuriyet tarihimiz boyunca Meclis’e hiç kadın milletvekili gönderemeyen 20 ilimiz var.”

Hangi iller mi bunlar?

Adıyaman, Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Sinop ve Yozgat.

Bir başka enteresan tablo da TBMM’de.

Genel Başkanı kadın olan İyi Parti’deki kadın milletvekili sayısının azlığı.

HDP: 54/23 (%41.07)

AK Parti: 289/54 (%18.69)

CHP: 138/17 (%12.32)

MHP: 48/4 (%8.33)

İyi Parti: 36/2 (%5.56)

DBP: 1/1 (%100)

Türkiye genelindeki kadın belediye başkanı sayısı 42.

30 Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan 3’ü kadın.

Türkiye’de 50.157 muhtar var, kadın muhtarların sayısı ise 1071.

AŞI SÖYLENTİLERİ VE BİLİMSEL GERÇEKLER

Koronavirüsün dünyayı etkisi altına aldığı ilk günlerdeki komplo teorilerinin yerini şimdi yenileri aldı.

Çünkü bilim insanları koronavirüse karşı aşı geliştirdi.

Yeni komplo teorileri de işte bu yeni aşılar üstüne…

Çin’in bu virüsü laboratuvar ortamında üretip, dünyaya yayacak teknolojiye sahip olduğunu iddia edenlerin Çin aşısına güvenmeyip “Hayatta yaptırmam” demeleri de enteresan.

Ama dünyada aşı karşıtlarının ürettikleri komplo teorilerinin bilimsel olarak nasıl çürütüldüğü belli. BBC, koronavirüs aşısı hakkında komplo teorilerini alanlarında uzman bilim insanlarına sorup, geniş bir haber yayınladı. İşte iddialar ve bilimsel gerçekler:

İddia: DNA’mızla oynanacak.

Gerçek: mRNA enjekte etmek insan DNA’sını etkilemez.

İddia: Microsoft’un kurucusu Bill Gates, aşıyla insanlara mikroçip yerleştirecek.

Gerçek: Buna dair ne bir kanıt var ne de dünyada henüz böyle bir teknoloji.

İddia: Kovid’in öldürme oranı düşük, aşıya gerek yok. Her yıl gripten de o kadar insan ölüyor.

Gerçek: 10 binde 100 ölüm ciddi bir oran.

ARİF VERİMLİ’DEN AŞI ÇIKIŞI: CAHİLLER

Koronavirüs aşıları üstüne üretilen komplo teorilerine en sert tepkilerden biri ünlü psikiyatr Arif Verimli’den geldi. Prof. Dr. Verimli, koronavirüs aşısıyla insanların bu projenin arkasındaki Bill Gates’in kölelerine dönüşeceğine inananlar için “Ağır cahil” dedi. İşte Verimli’nin olay yaratan tweet’i:
“İnsanların DNA’sını değiştireceğini, kısırlık yapacağını, beyni uzaktan kumanda edeceğini düşünen herkes, istisnasız herkes ağır cahildir… Hasta demem ben. Hasta tedavi etmek kolay benim için, n’olacak. Cahili düzeltmek ömür boyu.”

YILDIZ TİLBE, GONCA’LI O YORUMU NİYE SİLDİ?

Türk kadınının siyasetteki yeriHakan Altun, 5 Aralık gece saat 02.55’te Yıldız Tilbe’yi de etiketleyerek bir tweet paylaştı. “Bu Gece içimden geldi, ne güzel bir şarkısın sen Yıldız Tilbe’m” notuyla paylaştığı videoda Altun, loş bir ortamda gitar çalıp “Su Olsam Sensiz Akmam ki” şarkısını söylüyordu.

Sabah olunca Yıldız Tilbe, “N’oldu la, Gonca dövdü mü? Sıkı dur yorulsun” diye yazdı Altun’un şarkısını söylediği videonun altına.
İki şarkıcıyı Twitter’da takip edenlerden bir kısmı bu yanıt üstüne esprili, kimi melankolik yorumlar yaptı. Bu satırları yazarken yeni ve ilginç yorumlar var mı diye bakınca şu not çıktı karşıma:

“Bu tweet, yazarı tarafından silinmiş.”

“Delikanlım” şarkısını dillere pelesenk eden, eylem ve söylemlerinin arkasında durmayı bilen Yıldız Tilbe, bu yorumu acaba niye sildi?

Şarkıcı, “Ne içiyorsan bize de söyle”, “Büyüyü bozdun abla” yorumlarına mı kızdı, yoksa Hakan Altun mu rica etti; bilmiyorum?

GÜNÜN SÖZÜ

“Yaşam, çok zalim bir öğretmendir. Önce sınav yapar, sonra dersi verir.” (Andre Gide)