24 ARALIK 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  – ALİCE

Türkiye bugün yeni bir televizyon kanalıyla tanışacak. Woman TV, D-Smart 53. kanal ve Türksat 4A 12034 frekansından yayın yapacak. Woman TV’nin yönetiminde Ali Güven, Ahu Özyurt, Gülnur Yeşilbağ Kayaoğlu, Orhan Emek gibi tanıdık televizyoncular var. Woman TV’nin sahibi ise bir dönem Binali Yıldırım’ın da danışmanlığını yapan Recep Canpolat

Kadının ekonomik, sosyal ve kültürel konumuna yönelik tartışmaların yanı sıra güzellik, moda, spor, çocuk, sağlık ve girişimcilik gibi konuların ele alınacağı Woman TV tutar mı?

Birçok çocuk kanalının olduğu ve izlendiği bir ülkede, onca ulusal kanalı domine eden kadınlar, sadece kadınlara hitap eden bir kanalı izler mi?

Çünkü ulusal eğlence kanallarının tümü kadınların emrinde.

Gündüz kuşaklarında kadınların izlediği yapımlar var.

Dizilerin kaderlerini kadın izleyici belirliyor. Beğendikleri yaşıyor, “ı-ıh” dedikleri kaldırılıyor.

Woman TV, böylesine lükse alışmış kadın izleyicileri çekebilmesi için onların ekranlarda istediği, ama göremediği yapımlara yönelmesi lazım. Aksi halde zor işleri.

ZELİHA SARAÇ’IN DERT ETTİĞİ KONU

İstanbul’un bir yakasından diğerine geçerken sadece Yavuz Sultan Selim’i kullanmaları gereken küçük kamyonetler, transporter ve minibüs gibi küçük ebatlı araçlar daha kestirme olan diğer köprüleri tercih edince kesilen cezalar, mağdurları ayağa kaldırdı.

Medyada geniş yankı bulan konuya TBMM Başkanı Binali Yıldırım el attı. Yıldırım, çıkarılacak kanunla bu cezaların affedileceğini, söz konusu araçların köprü geçişlerinin yeniden düzenleneceğini açıkladı.

Kanal 24’teki “Analiz Sentez”in sunucusu Zeliha Saraç’ın “Bu konuyu ilk biz dile getirdik, sonra gündem oldu” dediği yayını izlemedim. Saraç, “Köprülerden kaçak geçiş cezalarına af” konusunu ele aldığı yayını seyrettim.

Birkaç kez izlediğim ve açık sözlülüğünü takdir ettiğim Saraç’ın o yayında yanıtını merak ettiği şey, “cezalara af”tan çok, yapılacak yeni düzenlemenin pick-up’lara yasak köprülerden izin çıkıp çıkmayacağıydı. Çünkü aynı yayında Saraç, “Bende de pick-up var” dedi.

YILIN EN İYİLERİ NASIL SEÇİLİYOR? 

Bu aralar “2018’in En’leri”ni seçen seçene…  Ödül konusunda rüştünü ispatlamışlar bir yana, bazı şirket, vakıf, dernek, okul veya öğrenci kulüplerinin tek amacı “Yılın en iyileri”ni seçip, ödüllendirmek değil. Ünlülere verdikleri ödüller sayesinde gündeme gelmek.

Veren memnun, alan memnun, ama bu ödüllerden çoğunun “Türkiye’de 2018’in En’leri” olmadığı da ortada…

Demem o ki, künyesi açıklanmayan anketlerden çıkan sonuçlar, sadece o denek grubunun tercihini yansıtır, Türkiye’yi değil.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kahverengi dallardan pembe çiçekler açtığına göre, ümitsizliğe gerek yok.” (Mevlana)