16 MAYIS 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Darbe döneminde bildiri dağıttığı için gözaltına alınıp 185 gün emniyette sorgulanan öğretmene sonunda eşiyle görüşme izni verilir. Görüşme, izni veren siyasi şube müdürünün odasında yapılacaktır.
Emniyette fiziki ve psikolojik şiddet gören öğretmen, yüzünü unuttuğu eşini beklerken bir sürprizle karşılaşır. Rahatsızlanan eşi, görüşmeye kız kardeşini gönderir. Başkomiserin odada baş başa bıraktığı ‘enişte’ ile ‘baldız’ arasındaki muhabbet bir müddet sonra bambaşka bir hal alır.
Melih Cevdet Anday’ın yıllarca tiyatro oyunu olarak sahnelenen, tiyatro öğrencilerinin en çok ezberlediği tiradlardan ‘İçerdekiler’, üç kişi arasında geçen bir hikaye. Hüseyin Karabey’in senaryosunu yazıp, yönettiği film, Settar Tanrıöğen’in oynadığı ‘siyasi şube başkomiseri’yle Caner Cindoruk’un hayat verdiği ‘öğretmen’ arasında başlayan, sonrasında ‘baldız’ rolündeki Gizem Soysaldı’yla diyalogları anlatan bir yapım.
Çoğu sahneleri tek mekanda çekilen ve oyunculukların ön plana çıktığı proje, 17 Mayıs’ta vizyona girecek. ‘İçerdekiler’, film festivallerinde ödüllerin hakkaniyetle dağıtılmadığını gözler önüne serecek.

Soho’da rahatsızlandı

Çünkü filmdeki ‘baldız’ rolüyle Adana’da jüri, Soysaldı’yı ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ seçti. Oyuncu, aynı rolle Nürnberg Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Projede, Soysaldı gibi ödüllük performans sergileyen Cindoruk’a hiçbir festival ödül vermedi.
Adana’da izleyemediğim ‘İçerdekiler’i, Soho House’daki özel gösteriminde seyrettim. Öncesinde sohbet ettiğim Soysaldı’yı, çıkışta tebrik etmek istedim ama yoktu. Yönetmen Karabey, rahatsızlanan eşini hastaneye kaldırdıklarını söyledi. Oyuncuya geçmiş olsun dileklerimi ve tebriklerimi iletiyorum.

KÜFÜRSÜZ AİLE KOMEDİSİ 

17 Mayıs’ta vizyona girecek yerli filmlerden ‘Kim Daha Mutlu?’yu Kanyon Cinemaximum’daki galasında seyrettim.
‘Her Şey Çok Güzel Olacak’ senaristi Hakan Haksun’un yazıp, yönettiği yapım, küfürsüz aile komedisi.
Başak Bingüller-Çağrı Bingüller’in yapımcılığını üstlendiği projenin, oyuncu kadrosunda şu isimler var:
Ecem Özkaya Üstündağ, Emre Kıvılcım, Hasan Denizyaran, Serenay Aktaş, Bengi İdil Uras, Ümit Erdim, Ercüment Aydın, Emel Pala ve Dilan Yağız.
Gülçin Ergül’ün söylediği şarkıyla müthiş renk kattığı ‘Kim Daha Mutlu?’, eşli oyunlarda bile kendini yalnız hisseden genç bir kız, evli, mutlu, çocuklu çift ve bir ömür boyu mutluluk için nikah masasına oturan iki gencin iç içe geçen hüzünlü, neşeli ve de romantik öykülerini anlatan bir yapım.

‘ALİ KUNDİLLİ’ ŞİMDİ  ‘AYKUT ENİŞTE’ OLDU 

Sinemaseverlerin yazıp, oynadığı ‘Ali Kundilli’ filmleriyle tanıyıp sevdiği Cem Gelinoğlu, bu kez ‘Aykut Enişte’ olarak çıkacak seyirci karşısında. Gelinoğlu’nun Giray Altınok’la senaryosunu yazıp, Melis Babadağ ve Ege Kökenli’yle başrolünü paylaştığı film, izleyicisiyle 24 Mayıs’ta buluşacak.
Cep telefonu aksesuarı satan ‘Aykut Enişte’, eğlendirirken düşündüren, izleyene, “Toplumun bireyleri olarak niye iyiliği unutup, hep maddiyat ve çıkar peşine düştük?” dedirten bir yapım.
Onur Bilgetay’ın yönettiği, Müfit Kayacan, Lale Başar ve Ali Erkazan gibi oyuncuların da rol aldığı, 24 Mayıs’ta vizyona girecek proje, Türkiye’de evliliğin gelir gruplarına göre ne denli farklı anlamlar içerdiğini de mizahi bir dille beyazperdeye yansıtıyor.

GÜNÜN SÖZÜ
“Bütün acıları tattım ama insanlara muhtaç olmaktan daha acısını görmedim.” (Hz. Ali)