MİLLİYET – 22 ARALIK 2014 PAZARTESİ  –  ALİCE

FullSizeRender (6)

Geçen yıl kayak sezonunun açılışı için Kartalkaya" href="http://www.milliyet.com.tr/kartalkaya/" target="_blank">Kartalkaya’ya gittiğimizde tarih 13 Aralık 2013’tü ve sadece zirve değil, her yer karla kaplıydı. Bu sene 19 Aralık’ta gittik Kartalkaya’ya ve sadece zirvede kar vardı, o da biraz… Golden Key gibi yılbaşı gelmeden kayak sezonunu açan oteller, pistlerinde insanlar kayabilsin diye makinelerle ha bire suni kar yağdırdı. Hafta sonunu geçirmek için Kartalkaya’ya gelenler yapay kar bulutları arasında kayağın keyfini çıkardı. Golden Key’in sahipleri Sedat – Şebnem Uyar çifti, biz medya mensuplarını malzemesiz bırakmamak için programa bir dizi aktivite koydu. Modern resim sanatının gelecek vaadeden ressamlarından Huri Kuriş’in “Cennet ve Ütopya” serisinden tablolar ve Hande Kasapoğlu’nun değerli metal ve taşlardan el işçiliğiyle yaptığı takıları inceledikten sonra sıra meditasyonlardaydı. Eski kuaför yeni yaşam koçu Zeki Doğulu’nun nefes, ruh ve beden arasındaki köprü olan meditasyon uygulamasının ardından sıra mimar Aslıhan Ekitmen’deydi. Ekitmen, mekân arındırma, enerji temizliği ve kokuların enerjetik dönüştürücü güçleri hakkında aydınlattı bizi. Finali Türkmaxgurme’deki programından tanıdığımız Natali Gökyay yaptı.

GENCEBAY, ‘AKİL İNSAN’LIĞI BIRAKTI unnamed

Yürüyüş yapmak ve biraz da kar fotoğrafı çekmek için otelden çıktıktan birkaç dakika sonra baktım Orhan Gencebay" href="http://www.milliyet.com.tr/orhan-gencebay/" target="_blank">Orhan Gencebay  Sevim EmreEce Erken" href="http://www.milliyet.com.tr/ece-erken/" target="_blank">Ece Erken’le annesi, Kenan Erçetingöz’le eşi Gül, güneşin tadını çıkarıyorlar bir cafenin önünde. Çay kahve içip sohbet ettik epeyce… Hamile olan Ece Erken, oğlunun dünyaya gelmesine daha 3.5 ay kaldığını söyledi. Orhan Gencebay’la sohbetimiz ise kendi deyimiyle “çöken” müzik sektörü üzerineydi. Müzik dünyasındaki birçok sanatçının layıkıyla toplanmayan ve dağıtılmayan telifler yüzünden zorda olduğuna dikkat çeken Gencebay, şunları söyledi: “Sanatçısını yaşatamayan bir millet, sanatını yaşatamaz. AB üyesi 8 ülkenin telif yasalarını tercüme ettirdim. Tam 950 sayfalık bir doküman çıktı ortaya. Çok fark var aramızda. Bu farkların giderilmesi lazım. Müziğin meslek birliklerinin başkanlarıyla ilk toplantımızı yaptık, devamını da getirip, bir çıkış yolunu bulmamız şart.” “Orhan Baba” müzik sohbetinin sonunda şöyle ilginç ve yeni bir bilgi de verdi bana: “Biliyorsun’ Akil İnsanlar’dan biriydim. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun ‘Akil İnsan’larla yaptığı toplantıya sağlık gerekçesiyle iştirak etmemiştim. Bundan böyle ülkem için elimden ne gelirse yine yapmaya hazırım, ama ‘Akil İnsan’ olarak değil.”

TRT 1’İN YENİ DİZİSİ ‘FİLİNTA’ filinta-dizisi

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın setini ziyaret ettiğinde, “Bir kumpası anlatıyor ve bugüne de ışık tutuyor” dediği “Filinta”  dizisi yarın akşam başlayacak TRT 1’de. “Filinta”, 1860’ların Osmanlı’sında polisler ve suçlular arasındaki mücadeleyi ekrana taşıyacak ilginç bir dizi.” “Kadı Gıyasettin”, külliye önünde bulduğu öksüz bebeği alıp büyütür ve zabit olarak yetiştirir. ‘Amir Filinta Mustafa’, günün birinde, bir suç baronunun tuzağına düşer ve en yakın arkadaşını kaybeder.” Her bölümünde farklı bir maceranın başlayıp biteceği “Filinta” ya her hafta ünlü bir oyuncu konuk olacak. Dört bölümü çekilen dizide 2’nci hafta Belçikalı Bashkim Topojani, 3. hafta Fırat Doğruluoğlu, 4. Hafta ise Kaan Urgancıoğlu" href="http://www.milliyet.com.tr/kaan-urgancioglu/" target="_blank">Kaan Urgancıoğlu “konuk” oldu. 5‘nci bölüm çekilmedi, ama konuk oyuncusu belli; Ahmet Saraçoğlu.

GÜNÜN SÖZÜ
“Mutlu olmak istiyorsan, bir amaca bağlan; insanlara ya da eşyalara değil.” (Albert Einstein)