6 Temmuz 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Sosyal medyada rastladım Alva Donna World Palace Kemer’in yaz boyunca düzenleyeceği konserlerin toplu ilanına.

Afişe baktım bizden kimse yok.

Peki, hangi şarkıcı ve gruplar var?

İstanbul’daki yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nda Rusya’yı temsil eden Yulia Savicheva. Rus söz yazarı, şarkıcı ve YouTuber Klava Koka. Rus şarkıcı ve şarkı sözü yazarı Anet Sai. Dört kişiden oluşan müzik grubu NKI. Cheboksary’de doğan, 2009’da ‘Miss Chuvashia’ seçilen, yaptırdığı bir dizi estetik operasyonla ünlü şarkıcı Hanna. Rus model, oyuncu ve şarkıcı Slava. MTV Avrupa Müzik Ödülü sahibi Rus müzik grubu Band’Eros. Rus şarkıcı Egor Ship. Ukraynalı şarkıcı Misha Marvin.

Kemer’deki bir otelde Ruslardan 25 konser

Bu şarkıcı ve grupların Antalya’da mayıs ayında başlayan konser maratonu ekim ayının ortasında bitecek.

Sekiz Rus ve bir Ukraynalı şarkıcıdan kimi bir, kimi üç, kimi dört konser verecek bu süreçte.

Turistik bir tesisin müşteri portföyüne göre konser programı düzenlemesi o kitlenin tanıyacağı ve aynı dili konuşacağı şarkıcıları sahne çıkarması doğal.

Bu yüzdendir ki sosyal medyada kimse, “Rusların sıcak denizlere inme hayali sonunda gerçek oldu. Antalya da elimizden gitti” diye yaygara yapmıyor.

Peki, Türkiye’de Arap dünyasından gelen turistleri ağırlayan bir otel, Arap şarkıcıların 25 konser vereceği bir ilan çıkarsa ne olurdu acaba?

Türkiye’deki belli bir kesimin turistler arasında bile nasıl ayrımcılık yaptığı bir kez daha çıkardı ortaya…

Seda Sayan ile eşinin farkı

Seda Sayan’la eşi Çağlar Ökten, Instagram’dan peş peşe birer paylaşım yaptı. Seda Sayan, eşiyle yan yana verdiği pozun altına “Sevgilim” yazıp bir de kırmızı kalp koydu.

Çağlar Ökten ise aynı fotoğrafın altına kırmızı kalp emojisi koyup Seda Sayan’ı etiketledi.

Seda Sayan, eşi için “Sevgilim” diye yazarken Çağlar Ökten, kalp emojisiyle yetinip “Aşkım”, “Bir tanem”, “Hayatımın anlamı” gibi duygusal ve romantik bir şeyler niye yazmadı sizce?

Bizde erkek milleti, sevgililerine veya eşlerine aleni iltifat etmekten kaçınır da ondan.

Seda Sayan’la Çağlar Ökten’in aynı fotoğrafın altına yazdıkları arasındaki fark da bunun kanıtı.

Milyarlık starlar

Rihanna, Spotify’da 10 şarkısının her biri bir milyar dinlemeyi aşan ilk kadın şarkıcı oldu. Dinlemesi 996 bin olan ‘Wild Thoughts’ ile 973 bindeki ‘Too Good’ şarkıları da yakında 1 milyarı aşar, Rihanna’yı kırılması güç bir rekorun sahibi yapar.

35 yaşındaki Rihanna’nın yeni bir albüm çıkarmadan eski şarkılarıyla bunu başarmış olması da önemli.

8.stüdyo albümü ‘Anti’yi Ocak 2016’da çıkaran Rihanna, o tarihten bu yana 2018, 2020 2022 ve 2023’te single yayınladı sadece.

Rihanna’nın Spotify başarısını hangi şarkılarla sağladığına gelince, liste şöyle:

‘Diamonds’, ‘We Found Love’, ‘Love On The Brain’, ‘Stay’, ‘This Is What You Came For’, ‘Needed Me’, ‘Four Five Seconds’, ‘Work’, ‘Umbrella’ ve ‘Stay’…

Rihanna’nın Spotify başarısını kutladığı günlerde Taylor Swift’in çıktığı dünya turnesinin sonunda milyar dolarlık kadın şarkıcılar arasına katılacağına dair haberler vardı dünya medyasında.

ABD’li şarkıcının 17 Mart’ta Arizona’da başlayan dünya turnesi 17 Ağustos 2024’teki Londra konseriyle sona erecek. Şu ana kadar verdiği 22 konserden 300 milyon doların üstünde hasılat elde eden şarkıcı, turneyi tamamlayınca bu rakamın 1 milyar 400 milyon doları aşacağı tahmin ediliyor.

GÜNÜN SÖZÜ

“Zihninizi kirleten insanlardan uzaklaşmayı öğrenmeye olgunluk denir.” (Josh Malerman)