MİLLİYET – 18 MAYIS 2016 ÇARŞAMBA – ALİCE

KESER’DEN TARKAN VE HÜLYA’YA AĞIR SÖZLER

TV’de Faik Çetiner’in hazırlayıp sunduğu “Sportürk”ü izliyorum. Süper Toto Süper Lig’in bitimine bir hafta kala şampiyonluğunu ilan eden Beşiktaş için özel yayın yapan Çetiner’in konukları arasında “Kara Kartal”lı Mustafa Keser ve Birol Güven de var.

Gece 01.00 sularında Çetiner’in Keser’e yönelttiği “repertuvar” sorusundan sonra mevzu Beşiktaş’tan müziğe kaydı.

Mustafa Keser, Beşiktaş’ın eski yöneticilerinden işadamı Sinan Vardar’ın, “Gaza gelme Mustafa” diye uyarısına rağmen saydırmaya başladı:

“Repertuvar yaparak sahneye çıktığımı hatırlamam. Repertuvar nerede yapılır? AKM’de konser veriyorsan repertuvar yaparsın, ama diğer yerlerde karşında kim var bilmiyorsun. Repertuvar yaparak sahneye çıkan arkadaşların zekâlarının ileri olduğunu zannetmiyorum.

Bu televizyondaydı galiba, sevgili Hülya Avşar program yapıyordu. Orada bu konu dile gelmişti. Hülya, ‘Repertuvar yapıyorum’ deyince, yapmamasını söyledim. ‘Hocam, bizim repertuvarımız sizin kadar yok’ deyince, o zaman sahneye çıkmayacaksın dedim.

Çıkacağın yerde nasıl bir seyirci olduğunu bilmeden, neye göre repertuvar yapıyorsun? Ben repertuvar yapmadan çıkıyorum. Sahneye çıkınca önce bir ‘arazi kontrolü’ yapıyorum. Branşım klasik Türk musikisi, ama repertuvarım geniş. Her branştan bir şey okuyup, nabız yokluyor, seyircinin temayülünü öğreniyorum. Sonuçta orası bir ticarethane. İnsanları memnun etmeye çalışıyorsun.”

‘Bir numara olabilirim’

Çetiner’in “Repertuvarında ne kadar şarkı var?” sorusu üzerine Keser, iddialı açıklamalarını sürdürdü:

“Manyak mıyım oturup bildiğim şarkıları sayayım? Bülent Ersoy’un da repertuvarını saydığını sanmıyorum.

Lisede psikoloji hocamız ‘manyaklı hali’ni anlatmıştı bize. Oturup kaç şarkı bildiğimi sayacak manyaklık halim olmadı. Ama mevcutlar içinde üst düzeyde olanlardan biriyimdir. Çeşitlilik anlamında bir numara olabilirim. Varsayalım bir arkadaş klasikte benden 300 tane fazla bilebilir. Ona karşı ben, artı olarak 500 tane arabesk bilirim, 500 türkü, 500 Batı müziği bilirim. Her branşta çok çalıştım. Birçok soliste eşlik ettim. Hatta bir tevatüre göre Münir Nurettin Selçuk Bey’le bile çalışmışlığım var. ‘Büyük Usta’ya tamburumla eşlik etme şerefine eriştim.”

‘Önümde ceket iliklerler’

Çetiner,“Tarkan’ın yaptığı sanat müziği albümü için yorumun ne?” diye sorunca Keser’e, yanıtı şu oldu:

“O ayrı bir konu… Ticari iş be!.. TRT radyolarında Türk sanat müziği okuyan arkadaşlarımın en kötüsü ondan 20 kat güzel okur. Bu kadar…”

Canlı yayının konukları Tarkan’ı ve yaptığı sanat müziği albümünü beğenerek dinlediklerini söyleyince Keser, bir “gider” de onlara yaptı:

“Kişi, bilgisi kadar karşısındakini değerlendirir. Bu işi çok iyi bilen, pavyonda yetişip, konservatuvar bitirmeden konservatuvarda ders veren tek adam olarak söylüyorum bunu. İsmini saydıklarınız, Türkiye’de bir numara gördükleriniz hepsi, bu fakirin karşısında ceket ilikler.”

GÜNÜN SÖZÜ

İğneyle dağları kazarak yerinden kaldırmak, gönüllerden kibir ve gururu çıkartmaktan kolaydır. (Ebu Haşim Sufi)