5 Mart 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Exxen’deki Hasan Can Kaya’nın “Konuşanlar” programındaki bir itiraf, sosyal medyanın sahtekarlığa ne denli açık bir mecra olduğunu bir kez daha gösterdi.

56’ncı bölümde seyirciler arasında 15 yıllık evli bir çift vardı. Turizmci adam mikrofonu alınca, “Bir itirafta bulunacağım” dedi ve anlatmaya başladı:

“2018, 2019 yıllarında fake bir hesabım vardı. Ünlü bir hanımefendiyi taklit ediyordum. İnternette o şarkıcıya çok benzeyen yabancı bir hanımefendinin spor yaparken fotoğraf ve videolarını buldum. Çok benziyordu, arkadan birebir aynıydı. Gece yarısı paylaştım bunları, sabah kalktığımda baktım gazetenin birinde manşet olmuş. Benim paylaştığım fotoğrafı kadın paylaştı zannetmişler ve o gün benim sayfam 200 bin yeni takipçi arttı.”

Hasan Can Kaya ve stüdyodakilerin ısrarla o şarkıcının kim olduğunu sormasına rağmen isim vermedi. İtirafçı, “Şu an 500 bin takipçisi var” deyince stüdyodan tahmin edenler oldu, ama o isim ekrana yansımadı.

Bir insan bir başkası adına niye fake hesap açar, niye oymuş gibi paylaşımlar yapar?

Bu yetmezmiş gibi başka bir kadının spor görüntülerini oymuş gibi paylaşır?

“Hayranlıkla başladı, ondan sonra değişti konu” diyerek geçiştirilecek bir vak’a mıdır bu?

Medyanın fake hesaptaki fake videoyu Türk şarkıcıya ait sanıp manşet yapmasından daha da düşündürücü olan çifte sahtekarlık sayesinde takipçi sayısının bir günde 200 bin artması.

Daha da vahimi, eşinin bu kişinin bir kadın şarkıcı adına açtığı sahte hesapla yardım topladığını söylemesi.

O nedenle siz siz olun, internette her gördüğünüze ve okuduğunuza inanmayın.

İNCİLİ GASTRONOMİ 2022

Türkiye’nin ilk ve tek özgün gastronomi derecelendirme sistemiyle hazırlanan ‘İncili Gastronomi Rehberi’nin dördüncüsü çıktı. Hürriyet ve Karaca iş birliğiyle hayata geçirilen 2022 ‘İncili Gastronomi Rehberi’nde yer alan restoranlar 7 Mart’ta açıklanacak, beş ve dört ‘İnci’ye layık görülenlere plaketleri verilecek.

Koordinatörlüğünü Hürriyet yazarı Müge Akgün’ün üstlendiği İncili Gastronomi Rehberi’ne bu yıl İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Antalya ve Bursa’nın yanı sıra  Gaziantep de girdi. İncili Gastronomi Rehberi’nde bu yıl 594 restoran ve 453 lezzet noktası yer aldı. 

GALA KIYAFETİNE  ELEŞTİRENLERE KIZDI

Farah Zeynep Abdullah, ‘Bergen’in galasında giydiği kıyafet eleştirilince, “Ne oldu ya, hani herkesin kıyafetine kimse karışamıyordu?” diye tweet attı.

Sen misin bu sitemi eden?

Yeşil tulumuyla dalga geçenlerle dolu mecraya çomak sokmak demek bu…

Öyle de oldu…

“Yok dayanamazlar! Evde oturup ona buna karışmazlarsa asla huzur bulamazlar!” diye yazan yaşam koçu Şeyda Coşkun ve birkaç destek verenin dışında herkes eleştirmeyi sürdürdü. İşte onlardan en renklileri:

‘Abla eğer bir daha giymeyeceksen gönder ben onu ameliyathanede giyerim, scrubslar pahalı malum.’

‘Çok haklı. Çünkü birinin kıyafetine karışmak için ilk önce ortada bir kıyafetin olması gerekiyor.’

‘Renk seçimin yanlış. O saç azıcık daha güzel olsaydı, kıyafetin daha elbisemsi olsaydı makyajın şirinliği patlardı. Olmamış.’

‘Karışmadım ki! Hiç beğenmedim. Çok güzel bir kadın kendini niye bu kadar çirkinleştirir diye şaşırdım.’

‘E ama rezaletti be kardeşim.’

‘Karışmadık ki. Beğenmedik. Berbat bir kılık. Hele o pantolon. Göz görünce dil söyler. Göze görünmeyecektiniz o zaman. Zevksizsiniz, o kadar.’

‘Bunlar ahlakçı eleştiriler değil rüküşlüğünüzün değerlendirilmesi. İkisini karıştırıyor ya da bilerek algı yaratıyorsun.’

‘Bebişim zorla giydirildin sandık.’

‘Kötü olana kötü dedik, karışmadık ki!’

‘Aşkım gerçekten kötüydü ama.’

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsan aklındakilerle gündüzleri, yüreğindekiyle geceleri uğraşıyormuş.” (Can Yücel)