6 Mart 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaştan sonra gördük ki, tarafların askeri güçleri kadar iletişim savaşında kimin üstünlük sağladığı da önemli.
Rusların ülkelerine saldırmalarının ardından Ukraynalılar çekip sosyal medyada yayınladıkları videolarla iletişim savaşında öne geçti.

Rusya’nın askeri gücü ve mühimmatı Ukrayna’nın beş katı.

Rusların Ukrayna’da bu denli dirençle karşılaşmasının sebeplerinden biri de yine sosyal medya.
Ukraynalılar bir köylünün Rus tankını traktörünün arkasına bağlayıp götürmesi, esir alınan Rus askerlerine gösterilen şefkat, genç siyasetçi Kira Rudik’ten 85 yaşındaki bir nineye kadar kadınların ülkesi için silah kuşanması ve benzeri videolarla savaşta psikolojik üstünlüğü ele geçirdi.

Erişim engeli

Buna karşılık Rusya ne yaptı?

Putin yönetimi Ruslar bunları görmesin, öğrenmesin diye Facebook, Twitter’dan sonra YouTube’u da engelledi. Kiev’i aldıkları gün onlar da propaganda için yeniden erişime açacaklardır bu mecraları.

Ukrayna, sivillerden milis gücü oluşturmak için de sosyal medyayı kullanmaya başladı.

Milis eğitim yeri

Twitter’da molotof kokteyli dersleri, TikTok’ta tank sürüş eğitimi, Facebook’ta ise barikat yapımı öğretiliyor Ukraynalılara.

Üstelik Ukrayna Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı gibi resmi kurumlar veriyor bu dersleri.

Sivillerden militarist yetiştirmenin en kestirme yolu oldu sosyal medya platformları.

15 Temmuz darbe girişiminin olduğu geceye kadar tankların nasıl durdurulacağını işin uzmanlarından başka bilen yoktu.

Sonradan ortaya çıktı ki Türkler o gece internette en çok tankların nasıl durdurulacağını araştırdı. Türkler o gece internetten öğrendiklerini sokakta uygulayıp darbeyi önledi. Günümüzde de Ukraynalılar dünyaya seslerini duyurdukları sosyal medyadan öğrendikleriyle Rus ordusuna ve askerlerine beklemedikleri bir direnç gösterdi.

Soygun dizisi ‘Lupin’in setinde büyük soygun

Fransız soygun draması ‘Lupin’, Senegalli bir göçmen çocuğu olarak Paris’e gelen profesyonel hırsız ‘Assane Diop’un maceralarını anlatır. ‘Assane’nin babası, işvereni, zengin ve güçlü ‘Hubert Pellegrini’ tarafından pahalı bir elmas kolyeyi çalmakla suçlanır. İftiraya uğrayan babası hapse girince intihar eder ve genç Assane’yi yetim bırakır. 25 yıl sonra, Assane, karizmasını, hırsızlık, hile ve kılık değiştirme ustalığını kullanarak Pellegrini ailesinden intikam almak için yola çıkar.

Dizinin konusunu anlatmamın sebebi Fransız medyasında çıkan ‘Soygun draması Lupin hırsızlık kurbanı’ başlıklı haber.

Dizinin Paris banliyösündeki çekimlerini kar maskeli 20 kişi soyup, 300 bin dolardan fazla ekipman çaldı. Hırsızların setten çaldıklarının çoğu antika parçalar. Hırsızlar ‘Lupin’in setini toplam değerleri 200 bin doları aşan 200’den fazla antika aksesuar çalarak senaristlere ve Omar Sy’ın canlandırdığı ‘Assane Diop’a hırsızlık dersi verdi!

Kadınlara özel dijital platform

Hintli girişimci Karnesh Sharma’nın, sadece kadın sanatçıların çalışmalarına yer verecek Clean OTT adlı platformu 2023’te yayına başlayacak. Hindistan eğlence endüstrisindeki erkek bakışından uzaklaşmayı hedefleyen platformda kadın oyuncular, yönetmenler ve yapımcılar görev yapacak. Clean OTT, sadece Hindistan, Bangladeş, Sri Lanka ve Nepal gibi ülkelerde çekilecek özel içerikleri yayınlanacak.

Independent Türkçe’deki habere göre Karnesh Sharma’nın Bollywood yıldızı olan kardeşi Anushka Sharma ile kurduğu platform Hindistan’dan sonra Hintlilerin yaşadığı Birleşik Krallık, ABD ve Kanada’ya açılacak. Clean OTT, sadece abonelik geliriyle yaşar mı? Umarım 2023’te yayına girer ve başarılı olur.

GÜNÜN SÖZÜ

“Hatalar doğaldır fakat zekâ aynı hatayı iki kez yapmamaktır.” (Dan Millman)