9 Haziran 2022 Perşembe  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Son günlerde sosyal medyada viral olan iki video var. Bunlardan biri Ayşe Kulin’in babaannesinin komşularına karşı olan hassasiyeti diğeri ise İlyas Salman’ın İbrahim Tatlıses anısı.

Türk sinemasının usta oyuncusu, Tatlıses’in vurulmadan önce ‘İbo Show’ ekibiyle Bostancı’daki evine gelip yaptıkları çekimde aralarında geçen muhabbeti şöyle anlattı:

“İbrahim Tatlıses, vurulmadan önce ‘İbo Show’u yaptığı dönemde demiş ki ‘İlyas Salman’ı çağıralım’. Sonra düşünmüş demiş ki, ‘Ayağımıza çağıracağımıza ayağına gidelim’. Telefon ettiler bana. Kalktılar bizim eve geldiler. Kameralar çalıştı. Muhabbetin sonuna doğru İbo, şöyle etrafa bir baktı ve ‘İlyas’cım, ben paramın hesabını yapacak bir matematikçi bulamıyorum. Sen Bostancı’da sekiz katlı bir apartmanın dördüncü katında oturuyorsun’ dedi.

Dedim ki; Bak İbo, Malatya’nın Arguvan ilçesinde gecekondu köyünde ahırda da yattım, New York’ta, Amsterdam’da, Tokyo’da beş yıldızlı otellerin kral dairelerinde de kaldım. Bana desen ki ‘Ahır mı daha rahattı, kral daireleri mi?’ Seçemem, çünkü uyuduktan sonra insan duvarları göremiyor. Nerede yattığın değil; kiminle yattığın önemli.”

Yazar Ayşe Kulin’in babaannesine dair anlattıkları ise “Ben Müslümanım” diyen herkese ders olacak bir anı. İşte ünlü yazarın o video’da söyledikleri:

“Babaannemi ziyarete gitmiştim. Ben bahçede oyun oynuyorum, babaannem içeride et pişiriyor mutfakta, kokular geliyor. Babaannem komşuya seslendi, ‘Ayşe’ dedi, ‘Çok imrendi eriklere, 1-2 erik toplayabilir mi?’ dedi. ‘Aaa aman efendim’ dedi kadın. Hemen tabağın içinde erik uzattı duvarın üstünden. Ben çok kızdım. Erik merik istemedim, ‘Niçin yalan söylüyorsun babaanne!’ diye kıyamet koparıyorum. Aldı beni mutfağa götürdü. Erikleri boşalttı, o tabağın içine pişirdiği etten koydu. ‘Al bunu götür, hanıma ver ve teşekkür et. Tabak boş gitmez ya’ dedi. ‘Bunu yapman için yalan söylemene gerek yoktu, koyardın eti yollardın’ dedim. Babaannem, ‘O zaman onun gönlünü kırardım’ deyince ‘Niçin?’ dedim. ‘Çünkü bir Müslüman karşısındakine yardım ederken ona asla belli etmez. Onun gönlünü kırmaz, tepeden bakmaz’ dedi.”

Ne İlyas Salman’ın anlattığı Türk sinema tarihini değiştirecek bir olay ne de Ayşe Kulin’inki edebiyatçıların bakış açısını değiştirecek bir konu…

İkisinin de anlattığı hepimizin yalan dünyanın şehvetine kapılıp unuttuğumuz ve ihmal ettiğimiz asıl şeyler. Her izleyene ders veren anılar bunlar. O yüzden bu denli ilgi gördüler.

MELEK MOSSO’YA YARAYAN YASAK

Jennifer Lopez, ‘Marry Me’ filmi için bestelediği ‘On My Way’ ile ‘En İyi Şarkıcı Ödülü’nün yanı sıra ‘Nesil Ödülü’ne layık görüldüğü 2022 MTV Sinema ve Televizyon Ödülleri Töreni’ne sevinç gözyaşları dökerek yaptığı teşekkür konuşmasıyla damga vurdu.

J-Lo törende şunları söyledi:

“Beni mutlu eden, kalbimi kıran ve bana yalan söyleyen herkese teşekkür etmek istiyorum. Gerçek aşka teşekkür etmek istiyorum…

Bana güçlü olmayı öğrettiği için hayal kırıklığına ve başarısızlığa da teşekkür ediyorum. Çocuklarıma ve aşkıma da…

Yüzüme karşı ya da başka yerlerde bunu yapamayacağımı söyleyen herkese teşekkür ediyorum. Gerçekten sizsiz yapamazdım.”

Melek Mosso’dan da benzer bir teşekkür konuşması bekliyorum.

Neden mi?

Şarkıcı, yoğun sahne çalışmalarına rağmen aynı ölçüde haber olmuyordu medyada.

Isparta Belediyesi, konserini iptal ettikten sonra nerede sahne alsa, söylese artık medyada haber oluyor Melek Mosso. O yüzden o da Jennifer Lopez gibi, ‘yasakçılar’a teşekkür etmeli!

GÜNÜN SÖZÜ

“Kadın kendi başına ne gül goncasıdır ne de diken… Koklamasını bilirsen gül, tutmasını bilemezsen diken olur.” (Refik Halit Karay)