23 EKİM 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

26 Ekim’de vizyona girecek ‘Müslüm’ filmini Türkiye’den 8 bin kilometre uzakta izledim. Güney Koreli CGV Entertainment’in davetlisi olarak bir grup gazeteciyle birlikte Seul’deydik.

Timuçin Esen’in Müslüm Gürses’i, Zerrin Tekindor’un Muhterem Nur’u müthiş performanslarla canlandırdığı projenin Seul’de izlememizin sebebi şu:

Çünkü 16 milyon TL’ye mal olan filmin 12 milyon TL’sini Dijital Yapım Evi, 4 milyon TL’sini ise CGV karşıladı.

Can Ulkay ile Ketche’nin yönettiği, Gürses’in hayat öyküsünün izleyen herkesi ağlattığını söylemeliyim. Sevenlerinin her şeyini bildiği Müslüm Gürses’in hayat öyküsünden insanların sinemaya çekecek bir film çıkmayacağını sanıyordum. Filmi izleyince Müslüm Baba’nın bilmediğimiz birçok yönünün olduğunu gördüm.

Projeyi izleyen birçok insanın, “Müslüm Gürses, sadece iyi bir şarkıcı değil, kendisine kötülük yapanlara bile iyilikle karşılık veren derviş gibi biriymiş” diyeceğine eminim.

MUHTEREM NUR FİLM İÇİN NE DEDİ?

‘Müslüm’ filmini ilk izleyenlerden biri, eşi Muhterem Nur oldu. Sanatçının filmi bir solukta izleyemediğini anlatan yapımcı Mustafa Uslu, sözlerine şöyle devam etti:

“Filmdeki her şey gerçek. Çünkü Muhterem Hanım’ın anlattıklarını film yaptık. O yüzden izlerken çok duygulandı, bazen titreyerek ağladı. Birkaç kez ara verdik. Film bittikten sonra söylediği şey, ‘Kocamı çok özledim’ oldu.” 

Yapım şirketinin ‘Müslüm’ü izlettikleri focus gruplar arasında her pazar 13.00’te Zincirlikuyu’daki mezarı başında buluşan Gürses fanatikleri de var. Uslu, “Timuçin Esen’in Müslüm rolünün altından kalkamayacağını düşünüyorlardı. Filmi ve Timuçin’i çok beğendiler.” dedi.

HOLLYWOOD’UN OYUNCU KOÇU ONU ‘MÜSLÜM’ YAPTI

Timuçin Esen’i ‘Müslüm’ rolüne, Hollywood’un birçok yıldızına oyuncu koçluğu yapan Greta Seecat hazırladı. Filmdeki Gürses şarkılarını Esen’in okuduğunu anlatan yapımcı, şöyle konuştu:

“Timuçin’i önce Burhan Bayar çalıştırdı. Bayar, sonucun istenilen gibi olmadığını söyleyince Greta Seecat’tan randevu istedik. Seecat, Müslüm Gürses’i iki ay çalıştıktan sonra Timuçin için ‘Gelsin’ dedi. Timuçin gittikten bir ay sonra Seecat, arayıp,  “O Müslüm oldu. Artık ondan Timuçin Esen olmasını beklemeyin’ dedi.”

ŞÜKRAN OVALI’YI SÜTTEN KESTİ

Seul’de ‘Müslüm’ sinema üzerine sohbet ettiğimiz Mustafa Uslu, oyuncu Şükran Ovalı’nın filmi izledikten başına geleni şöyle anlattı:

Caner Erkin ve Şükran Ovalı’yla ailece görüşüyoruz. Şükran, ‘Müslüm’ü izlemek istediğinde ona, focus gruplardan çocuk emziren kadınların sütten kesildiğini söyledim. Ama o, ‘Benim oyuncu olduğumu unutuyorsun galiba’ diye itiraz etti. Birlikte filmi izledik. Şükran ertesi gün eşim Sinem’i arayıp, sütten kesildiğini, o yüzden doktora gideceğini söyledi.”  

350 ÖĞRENCİ FİLMİN GİŞESİNİ DENETLEYECEK

Yapımcı Mustafa Uslu, ‘Müslüm’ vizyona girdiğinde 350 üniversite öğrencisinin sinemalarda denetim yapacağını açıkladı. Sebebini sorduğumuzda Uslu şöyle dedi:

“Ayla filmini vizyona soktuğumuzda bazı sinemalarda nasıl bilet hırsızlığı yapıldığına dair 23 noter tespitimiz var. İçeride 301 seyircinin olduğu salonun 130 kişi beyan ettiğini saptadık. ‘Müslüm’de aynı sorunla karşılaşmamak için CGV Mars’la tedbirimizi aldık. CGV’nin burs karşılığında anlaştığı 350 üniversiteli sinemaları dolaşıp hangi seansta ‘Müslüm’ü kaç kişinin izlediğini tespit edecek. Sonra o rakamları sinemalardan gelenlerle karşılaştırıp, kaçak olup olmadığına bakacağız. Öğrencileri denetleyecek ayrı bir ekip de sahada olacak.” 

GÜNÜN SÖZÜ

“Başarmak zordur, kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır, ama manzara tepeden seyredilir.” (Dan Brown)