25 EKİM 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Emre Kaya’nın ‘Rüzgar’ klibi, 7 Kasım 2017 tarihinde YouTube’a yüklendi. Bu satırları yazdığımda klibin görüntülenmesi 3 milyon 589 bin, yorum sayısı bin 634’tü. Yorumların çoğu, şarkıyı ve klibi çok beğendiğini yazan Kaya fanları… Ancak klibi izleyenler arasında şöyle yorumlar da var:

Zehra Yavuz: Yeni koleksiyon katalog çekimi gibi olmuş klip.

Berkan Erol: Şarkıyla klibin alakasızlığı…

Eli Quliyev: Klip, Koton’un reklamına benziyor.

Şeyma Gökhg: LC Waikiki reklamı gibi olmuş.

Burak: H&M reklam müziği.

Gülövse Müllüyev: Al sana Koton Jean reklamı.

Onca insanın, Kars Ani Harabeleri’nde çekilen klibi, farklı markaların reklam veya katalog çekimine benzetmeleri ne haksız bir eleştiri ne de tesadüf… Sadece adres yanlış! Çünkü bir dostum, klibin neredeyse aynısını bulup, yolladı.

Koray Birand’ın iki yıl önce modacı Zeynep Tosun’a yaptığı kliple, 2017’de çekilen Emre Kaya’nın ‘Rüzgar’ klibi arasında o kadar benzerlik var ki, o yüzden “Esinlenme yok, benzerlik tamamen tesadüf”e inanmak zor.

Kars’taki Ani Harabeleri’nde çekilen iki klibin konsepti ve girişi aynı.. Drone kamerası, tarihi eserlerden başka hiçbir yapının olmadığı alanda geziniyor, sonrasında bir at ve otantik kıyafetler giymiş üç model giriyor kadraja. Modacının klibinde üç model at arabasının üstünde, müzik klibinde ise atla beraber yürüyor.

Tosun’un üç modeliyle, ‘Rüzgar’ klibindeki üç kızın kıyafetleri, yürürken arkadan sadece ayaklarının göründüğü sahneler bile aynı.

‘O SES’İ TAKLİT EDEN YETENEKLİ ÇOCUKLAR 

Önceleri ‘Survivor’ı taklit ediyorlardı. İlkel parkurlarla yarışıp, kimi zaman, sponsor yerine koydukları annelerin, ablaların hazırladığı ekmek, peynir, kimi zaman yumurta ve domates ödüllerini kazanıyorlardı. Biri sakatlandığında, ‘Survivor’ın doktoru Metin Kuş’u oynayan çocuk, elinde kovayla yarışmacının başında bitiyordu. En süper ödülleri özel limuzinlerle Amerika turuydu. Tabii hayaller öyle, ama gerçek oturdukları el arabalarıyla tarlada gezintiydi.

Aynı ekip, bu sefer işi daha da ilerletti. Her biri iyi ezberlediği rolünün hakkını verdi. Taşlık bir arazide ‘O Ses’ adaylarının karşısında plastik sandalyelerde oturan jüri üyeleri. Yarışmacıyı beğenen jüri, büyük kayanın üstündeki kırmızı taşa basınca, iki görevli gelip çeviriyor sandalyesini…

Son günlerde sosyal medyada en çok paylaşılan bu videodaki çocuklar, sonunda Acun Ilıcalı’nın bile  dikkatini çekmeyi başardı.

Günümüzde internet ve sosyal medya sayesinde ünlü olmaya giden yolun ne kadar kısaldığını gösteren çarpıcı bir örnek bu… Demek ki neymiş? Şayet yaratıcı zeka, yetenek ve azimle çalışmak gibi özellikleriniz varsa sosyal medya günün sonunda ulaştırır sizi hedefinize…

POLİSTEKİ KURUSIKI TABANCA MESELESİ

‘Bir Zamanlar Çukurova’nın setinden Adana’ya dönerken yolda uygulama yapan polislerle ilgili bir yazı kaleme almıştım. ‘Çifte tabancalı polisin sürprizi’ başlıklı yazımdan sonra o ‘Yunus ekibi’nden polisler aradı. Genç polisler, o gün meslektaşlarıyla aramda küçük bir iletişim kazası yaşandığını, bundan kaynaklı bir yanlış anlaşılmayı düzeltmemi istedi:

“Ali Bey; o gün arkadaşımızın belinde gördüğünüz kurusıkı tabanca, aslında ikinci silahı değildi. Uygulama esnasında bir araçtan güvenlik amacıyla alınan, arama bitene kadar kendi palaskasında taşıdığı, akabinde faturasını ibraz eden sahibine iade edilen bir kurusıkıydı.”

GÜNÜN SÖZÜ

Beyni, ağzından büyük olan insanları severim. (John Verdon)