8 EKİM 2019 SALI   –  MİLLİYET CADDE –  ALİCE

Türkiye’de ‘Yılın En İyileri’ni seçip, ödüllendirme işinin ne denli ucuzladığına dair çok yazı kaleme aldım.
Bir kez daha Türkiye’deki ödül enflasyonuna dikkat çekeceğim, hem de ünlü bir yazar ve müzisyenin anlatımıyla.

Kürşat Başar’ın, 2016’da yayınlanan ‘Aslında Hayal’ kitabında yazdıkları; üniversite öğrenci kulüpleri, sivil toplum örgütleri veya internet siteleri ödüllerinin hak edene değil, neye göre dağıtıldığının işareti.
Aday gösterilip alamayan değil, alanın bile dalga geçtiği ödülün özgül ağırlığından, saygınlığından söz etmek mümkün mü? İşte Başar’ın başına gelen komik iki ödül öyküsü:

Geleceği gördüler!

“Afa Yayınları’nın sahibi Atıl Ant aradı bir gün. ‘İletişim Fakültesi sana yılın yazarı ödülü vermiş. Biliyorum böyle törenleri sevmiyorsun ama gitsek iyi olur’ dedi. Birlikte gittik. Ama o dönem aklımıza gelen her ünlüye ödül veriliyor.
Yılın edebiyat ödülü sanırım Ahmet Altan’a verilmişti. Köşe yazarı ödülü de Can Dündar’a… Ben Atıl’a baktım, o da şaşkın şaşkın bana.
Meğer bana ‘Yılın Denemecisi’ ödülü vermişler.
Atıl kolumu tuttu, ‘Aman fazla bir şey söyleme de alıp, gidelim’ dedi. Çıktım ödülü aldım. Arkadaşlar teşekkür ediyorum. Yazmadığım tek tür sanıyorum deneme ama bundan sonra yazmaya başlayacağım. Bir de tabii arkadaşlar, ‘Çocuk deniyor bir şeyler, buna da deneme ödülü verelim’ diye düşünmüş de olabilirler dedim.
Bir başka komik olansa, artık hangi üniversiteydi hatırlamıyorum, ‘Yılın En İyi Oyuncusu’ ödülüydü. Sanırım bir karışıklık olmuştu ödüller yazılırken. Tabii buna daha çok güldüm ve genelde bu tür ödülleri saklamazken onu sakladım.
Aslında geleceği gördükleri de söylenebilir. Çünkü sonraki yıllarda oyunculuk da yaptım, deneme de yazdım.”

ZEKİ MÜREN’E VERİLEN ÖDÜL 23 YILDIR KAYIP!

Televizyon izleyicileri Zeki Müren’i canlı olarak en son nerede izledi?
TRT İzmir Stüdyoları’ndaki ödül töreninde…
‘Sanat Güneşi’, TRT’de şarkı söylediği ilk mikrofon kendisine hediye edildiği gün kuliste kalp krizi geçirip, hayata veda etti.
Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy’un da olduğu TRT İzmir Stüdyoları’nda Müren’e verilen ödül neydi?
‘Sanat Güneşi’nin TRT’de şarkılarını söylediği ilk mikrofon…
Yıllardır söylenen, son olarak ölüm yıl dönümünde Hulki Cevizoğlu’nun dile getirdiği ‘Zeki Müren şehir efsanesi’ şu:
“Zeki Müren’in sağlığı iyi değildi. TRT’de ilk şarkı okuduğu mikrofonun kendisine hediye edileceği İzmir’deki törene gittiği gün, sürekli kullandığı ilaçlardan hiçbirini almadı. ‘Sanat Güneşi’ bile bile ölüme mi gitti?”
Bu soruyu Müren’in hayatını kaybettiği canlı yayının yapımcısı olan ve halen TRT’de yöneticilik yapan Kürşat Özkök’e sordum.
Sanatçının son nefesini verdiği o gecenin en yakın tanığı ‘Batmayan Güneş Zeki Müren’ belgeselinin yapımcısı Özkök, 23 yıldır bilinmeyen bir gerçeği ilk kez dile getirdi:
“Sanat Güneşi’ne ödül olarak takdim ettiğimiz o mikrofon Müren’in geçmiş dönemde TRT Radyoları’nda okuduğu, çok özel bir mikrofondu. Ancak garip bir şekilde yayından sonra o mikrofon kayboldu veya çalındı. Mikrofonun çalındığını cenaze sırasında öğrendik. Bildiğim kadarıyla bugüne kadar da ortaya çıkmadı o ödül.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Dostlukta ileri gitme, olur ki o dost bir gün düşman kesilir; düşmanlıkta da haddini aşma, olur ki o düşman bir gün dost olur.” (Hz. Ali)