MİLLİYET CADDE – 16 EKİM 2013 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

TRT Çocuk’un sözleşmesini yenilemediği “Pepee” ortada kaldı. Peki bu duruma nasıl gelindi?

Pepee-1“Filler dövüşür, olan çimlere olur” derler ya çizgi karakter Pepee’nin durumu da öyle…
Çocukların sevgilisi Pepee, yapımcı Ayşe Şule Bilgiç’le yayıncı kuruluş TRT Çocuk’un KoordinatörüCan Soysal arasındaki ego savaşının kurbanı oldu…
Çünkü TRT Çocuk, yapımcıyla sözleşme yenilemedi…
Anlatılanlardan anladığım kadarıyla aslında yapımcı da TRT Çocuk’la devam etmek için pek gönüllü değildi…
O yüzden de “Pepee” ortada kaldı.
Peki bu duruma nasıl gelindi?
Malum şimdiye kadar Türkiye’de çocuklar televizyonlarda yabancı çizgi karakterleri izleyerek büyüdü…
Dönem dönem Pikaçu’dan Caillou’ya kadar uzanan bir dizi yabancı çizgi karakter Türkiye’de çocukların en sevdiği kahramanlar oldu.

Reyting rekorları kırdı
2008 yılında “Pepee” adında bir çizgi karakter hayatımıza girdi kısa sürede ve okul öncesi çocuklarının gönlünü fethetti.
“Pepee”nin her yayını TRT Çocuk’a acayip reyting getirdi.
Oyuncu Ayşe Şule Bilgiç Kıraç ile müzisyen eşi Ali Tufan Kıraç’ın kurduğu Düşyeri Çizgi Film Stüdyosu’nun ürettiği “Pepee”nin İspanyol Zinkia Entertainment şirketinin 150 ülkede yayınlanan “Pocoyo” adlı çizgi karakterden “esinlenme” ya da “çalıntı” olup olmadığı yargıya intikal ettiği için hakimlerin karar vereceği bir konu.
O yüzden de işin bu yanı şimdilik benim açımdan gündem dışı…
Sadece çizgi filmi değil, oyuncakları ve dergisi de büyük ilgi gören “Pepee”nin yapım şirketiyle TRT Çocuk şu şartlarda çalışıyordu:
TRT Çocuk, yapımcı Ayşe Şule Bilgiç’le her dönem anlaşmasını şu koşullarda yineliyordu.
TRT Çocuk,  yapımcıdan “Pepee”nin o yıl 52 haftada çocuklara neleri öğreteceğinin konu başlıklarını yazılı olarak istiyordu.
Bu kez de öyle  oldu.

Egolar savaştı Pepee ezildi
TRT Çocuk’un Koordinatörü Can Soysal ve arkadaşları, Bilgiç’in yeni 52 bölümde “Pepee”ye anlattıracaklarını “zayıf” buldu.
Yapımcı, konu başlıklarını değiştirdi, ama TRT Çocuk yönetimi bunları da “sıradan” ya da “vasat” bulunca taraflar arasında ipler koptu.
Taraflar arasında ego savaşı başladı.
TRT Çocuk yönetiminin tavrı, “Bugün Pepee diye bir karakter varsa bizim sayemizdedir”, yapımcının ki de, “Tam tersi! Bugün TRT Çocuk’un yıldızı Pepee sayesinde parladı” olunca köprüler atıldı.
TRT Çocuk’un sözleşmesini yenilemediği “Pepee”nin yapımcısı, aradan geçen bir ayı aşkın süreye rağmen henüz başka bir kanalla da anlaşmadı.
Bunun sebebi İspanyol şirketle olan dava mı, cazip bir teklif gelmemesi mi bilmiyorum.
Ama bildiğim bir şey var ki “Pepee” işsiz!

MENDERES ZAMANINDA TÜPLÜ RiMEL Mi VARDI?

Dönem dizisi zor iştir…
Bolca araştırma ister…
Çektiğiniz dizinin dönemi ve konusuna dair elde ettiğiniz bilgileri kılı kırk yaran bir titizlikte çekmek gerekir…
Dönem dizisi, bolca emek ve para ister, ama hata kabul etmez…
Nasıl ki küçük bir sinek bir tencere yemeği berbat ederse, ayrıntılardaki en küçük bir hata da dönem dizisinin inandırıcılığını gölgeler; tıpkı ATV’de yayınlanan Pana Film’in dönem dizisi “Ben Onu Çok Sevdim”de olduğu gibi.
Adı bende saklı bir senarist, Adnan Menderes’in iki kadın arasında kaldığı dizideki hataları böyle yakaladı:
“Dönem dizilerini herkes yazamaz. O zamanki romanları, kitapları okumuş bir senarist lâzım. “Ben Onu Çok Sevdim”de de Adnan Menderes’in sevgilisi Ayhan Aydan ayna karşısında bugün bizim kullandığımız tüplü rimelle boyuyordu kirpiklerini. O dönemde şimdi kullanılan rimeller yoktu. Rimel dediğimiz şey küçük bir kutu içinde, siyah, katı, suluboya gibi bir şeydi, ıslatılarak kullanılırdı. Hatta bazı hanımlar hafifçe tükürürdü içine, ıslatmak amacıyla…”

GÜNÜN SÖZÜ
“Gittikten sonra gelmesini istediğim tek şey elektriktir; gerisi yalan.”