9 EYLÜL 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Çağlar Çorumlu’nun Zeki Müren’i taklit ettiği İş Bankası’nın Maximum Kart reklamından sonra bir tartışma başladı.
Çorumlu’yu, Zeki Müren taklidinde başarılı bulanlar da var, ‘Sanat Güneşi’nin bu denli reklam malzemesi yapılmasına itiraz edenler de…
Reklamda Zeki Müren’in, neredeyse tuvalet parasını bile Maximum Kart’la ödeyecek alışveriş çılgını gösterilmesi tartışılabilir. Reklamı senaryo, kurgu ve oyunculuk açısından değerlendirip, itiraz edenler de olabilir. Ancak iş “Zeki Müren’in anısına saygısızlık bu. Yaşasaydı buna izin vermezdi” noktasına gelince, sanatçının TRT’nin arşivindeki bir video’suna bakmakta yarar var.
O video’da Gaziantep’ten bir izleyicinin, “Birçok komedyen taklidinizi yapıyor yıllardır, hiç kızdınız mı, sinirlendiniz mi bunlara?” sorusuna Zeki Müren’in verdiği yanıt şu:
“Hayır, asla… Taklidi yapılan insan var olan insandır. Aktüel olan insandır. Ayrıca naçizane arz edeyim, benim de taklit yeteneğim vardır biraz. Bazı tanınmış kişilerin taklidini yapabilirim.”
İşte böyle bir sanatçıydı Zeki Müren…
“Reklamın iyisi, kötüsü olmaz”, “Taklit aslını yaşatır” gibi efsane sözlerin de sahibidir aynı zamanda ‘Sanat Güneşi’ ya da ‘Paşa’…

NECATİ ŞAŞMAZ, BENİ ŞAŞIRTMAZ!

Necati Şaşmaz’la eşinin boşanma davası bitti, ama dava dosyasındaki haberlik malzemeler bitmedi.
Bu kez ortaya çıkan Şaşmaz’ın bir ses kaydı.
Neymiş?
Necati Şaşmaz, babasının kuzeni İrfan T. ile yaptığı konuşmada, seçilmiş kişi olduğunu söylemiş. Yetmemiş, “İcatlar yapıyorum. Bu icatlar dünya için önemli icatlar” demiş!
Necati Şaşmaz’ın bu sözlerine şaşıranlar Gezi Parkı Olayları sırasında söylediklerini unuttular galiba!
Ne demişti oyuncu, Hasan Kaçan’la birlikte Recep Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra Başbakanlık binasının önünde yaptığı açıklamada?
“Bana göre bu ülkeye nazar değmiştir. Dua okuyalım, bu üzerimizden gitsin. Düşünce adamlarına ihtiyacımız var ki bize ne olduğunu anlatabilsinler. Geceden gündüze değil de, bugünden yarına değil de, çok acil olarak değil de çabuk çabuk yapılması gerekiyor. Biz gece karanlığındaki kedi gözleri gibi onları izlememiz gerekiyor. Ama o gözler de ancak bizim ışığımızla görülebilen bir şey. O gördüklerimiz de fosforlu olan o kedi gözleri bize yol gösterir.”
85 milyonluk Türkiye’de ‘fosforlu kedi gözleri’ni
yol gösterici ilan eden tek insan ‘seçilmiş’ değil de ne o zaman?

İDEALİST AVUKAT DARBECİLERE KARŞI

Cuma günü vizyona girecek TRT, İstanbul Medya Akademisi ve Medya Fikir Kulübü ortaklığında çekilen ‘Elli Kelimelik Mektuplar’ı Kanyon’daki ön gösteriminde izledim.
Film, Adnan Menderes hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı, Milli Eğitim, Ulaştırma ve Bayındırlık Bakanlığı yapan Tevfik İleri’nin 27 Mayıs ihtilaliyle tutuklanması, yargılanması, hastalanıp ölmesini ve darbelerin insanlara yaşattığı acıları anlatıyor.
Gizem Karaca Ekmekçi, İlker Kızmaz, Tekin Temel, İlhan Şeşen, Derya Alabora ve Murat Parasayar’ın oynadığı ‘Elli Kelimelik Mektuplar’ın yönetmeni Emir Khalilzadeh, yapım için şunları söyledi:
“Dönem filmi yapmak hep hayalimdi, çok şükür ‘Elli Kelimelik Mektuplar’ vesile oldu. Çok köklü bir tarihe sahibiz, anlatacak o kadar hikayemiz var ki, bugün anlatmaya başlasak 100 yıl yetecek kadar hikaye çıkar.”
Dönem filminde darbecilere hukuk danışmanlığı yapan öğretim üyesinin yanından
ayrılıp Tevfik İleri’nin savunmasını üstlenen idealist avukat rolünü başarıyla canlandıran Gizem Karaca Ekmekçi, ekranda ise tarihi bir yapımla seyirci karşısında olacak.
‘Uyanış: Büyük Selçuklu’ diye başlayıp ikinci sezonda adı ‘Alparslan: Büyük Selçuklu’ olan TRT 1’in dizisi, Melikşah döneminden 42 yıl geriye gidip Sultan Alparslan’ı anlatacak. Barış Arduç ve Fahriye Evcen gibi dizinin yeni oyuncularından olan Karaca, dönem işi için yorucu bir hazırlık dönemi geçirdiğini söyledi.

GÜNÜN SÖZÜ

“En iyi fotoğraf makinesi en iyi fotoğrafı çekseydi, en iyi daktilo en iyi romanı yazardı.” (Ara Güler)