MİLLİYET CADDE – 8 NİSAN 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

‘Popstar 2013’te, Orhan Gencebay ve Bülent Ersoy ‘ağır siklet’, Demet Akalın’la Serdar Ortaç ‘hafif siklet’, sunucu Burcu Esmersoy’sa onların yanında ‘tüy siklet’. Yapımcının ve yayıncının bir şey diyemediği ‘Diva’ya ‘Tüy siklet’ sunucu hükmedebilir mi?

2013_popstar_ne_zaman_baslayacak_h562

Şimdiye kadar hiçbir bölümünü baştan sona kadar izlemediğim için bir şey yazmadım Popstar 2013 hakkında.
Nihayet başından sonuna kadar izleme şansım (!) oldu ‘Popstar 2013’ü.
Canlı yayın başladığında dört jüri üyesinden sadece Serdar Ortaç ve Demet Akalın vardı stüdyoda.
Sunucu Burcu Esmersoy, Orhan Gencebay’ın ‘Akil İnsanlar’ın ilk toplantısında olduğunu, oradan geleceğini söyledi.
Sunucunun Bülent Ersoy’un olmamasına ilişkin duyurduğu gerekçe ilginçti:
“Bülent Hanım da hazırlanıyor kuliste. Hazır olunca o da katılacak aramıza.”
Bu anonsu duyduğumuzda dedim ki eşime, benim tanıdığım Bülent Ersoy, Orhan Gencebay gelmeden oturmaz jüri koltuğuna. Adım gibi eminim ki ‘Diva’, “Orhan Baba yoksa, Bülent Abla da olmaz” diye düşündüğü için, Gencebay gelene kadar çıkmayacak canlı yayına.
Gazino kültüründen geldiği için Serdar Ortaç ve Demet Akalın ona göre hâlâ ‘solist’, kendisi malum; ‘assolist’.
Hem de ‘ağır top’ diye adlandırılan gruptan.
Canlı yayının ortasında dediğim çıktı.
Burcu Esmersoy’un anonsundan sonra sapsarı bir tuvalet giymiş Bülent Ersoy, Orhan Gencebay’ın kolunda arz-ı endam etti.
O sahneye çıkıncaya kadar ‘Popstar 2013’ temposuz, heyecansız bir yarışmaydı.
‘Diva’ gelince işin rengi değişti, yarışmada tansiyon yükseldi. Programda hakimiyeti eline alan Bülent Ersoy, önce Orhan Gencebay’ın ‘Akil İnsan’lığını diline doladı, sonra performansı düşük yarışmacıları.
Orhan Gencebay ve Bülent Ersoy ‘ağır siklet’, Demet Akalın’la Serdar Ortaç ‘hafif siklet’, sunucu Burcu Esmersoy’sa onların yanında ‘tüy siklet’.
Yapımcının ve yayıncının, “Canlı yayın başladıktan sonra hazırlık mı olur? Zamanında gelip yapacaksınız o işi ve canlı yayın başladığında jüri koltuğunda görecek sizi seyirci” diyemediği ‘Diva’ya ‘tüy siklet’ sunucu hükmedebilir mi?
Edemez.
Edemeyince de kendisinde olması gereken canlı yayının idaresini kaptırır ‘Diva’ya.
Nitekim öyle de oldu.
O saatten sonra Burcu Esmersoy, yönetmenden kulaklığına gelen talimatlardan çok, Bülent Ersoy’un söylediklerine uyarak sürdürdü canlı yayını.
Esmersoy, “Hadi kızım, devam et” demedikçe hiçbir hamle yapamaz haldeydi.
‘Diva’, sadece sunucu değil, jürinin üzerinde bile öyle hakimiyet kurdu ki, verdikleri puanları bile değiştirtti.

AKALIN, ‘HOST’LARI NASIL ‘VALE’ YAPTI?

Bülent Ersoy ve Orhan Gencebay gelinceye kadar Serdar Ortaç’la “Meydan bize kaldı” rahatlığıyla jüri üyeliğinin keyfini çıkaran Demet Akalın, iki yarışmacının düette yaptıkları dansın güzelliğini tarif ederken şöyle dedi: “O yaptığınız hareket çok güzeldi. Hani güzellik yarışmalarında finalist kızları sahneye getiren görevli erkekler var ya! Vale mi deniyordu onlara Serdar? İşte o ‘vale’ler kızları podyumun önüne getirdikten sonra şöyle bir dönüş hareketi yaparlar. Aynı öyle bir hareketti yaptığınız.”
Canlı yayında ne Serdar Ortaç yardımcı oldu Demet Akalın’a ne de sunucu Burcu Esmersoy. Ben yapayım bari o işi sevabına.
Sevgili Demet, sahnede kızlara eşlik eden erkeklere ‘Host’, kızlara da ‘Hostes’ denir. ‘Vale’yse otomobil park işiyle uğraşan kişidir.

ATATÜRK’ÜN FEDAİSİ TOPAL OSMAN’IN FİLMİ

ataturk‘Topal Osman Ağa’, Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk’ün yakınındaki isimlerden biriydi; yaptıkları ya da yapmadıklarıyla hep tartışma konusu oldu.
Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği başarılar nedeniyle Atatürk onu Çankaya Muhafız Kıtası’nın komutanı yaptı.
Korumalığını yaptığı Atatürk’le Meclis’te tartışan Trabzon Milletvekili Ali Şükrü’yü öldürmekten hakkında yakalama kararı çıktı. Teslim olmak yerine çatışmayı seçince öldürüldü.
Ali Şükrü’yü, aldığı emirle mi yoksa durumdan vazife çıkararak mı öldürdüğü ya da başkasının işlediği cinayetin onun üzerine mi kaldığı hep tartışıldı, ama aydınlığa kavuşmadı.
Atilla Akarsu, “Gün gelecek tarihin hiçbir gizli sayfası kalmayacak” parolasıyla yola çıktı ve ‘Topal Osman’ konusundaki tarihi gerçekleri beyazperdeye aktarmak için filmini çekti. Bugün ilk kez basının izleyeceği ‘Atatürk’ün Fedaisi Topal Osman’ 12 Nisan’da vizyonda olacak.
Bakalım ‘Topal Osman’ gibi filmi de tartışılacak mı?

GÜNÜN SÖZÜ
Baba çınar gibidir, meyvesi olmasa da gölgesi yeter.