MİLLİYET – 7 ARALIK 2015 PAZARTESİ  –  ALİCE

Türkiye’de televizyon-ların reytingleri ölçülmeye başladığı günden bu yana ortaya çıkan sonuçlar hep tartışıldı. Kimileri reyting ölçümü yapılan hanelerin Türkiye’yi temsil etmediğini iddia edip durdu, kimileri de reytinglerde hile yapıldığını… İddia boyutunda kalmadı, mahkemelere bile taşındı reyting sonuçlarındaki manipülasyon konusu…

Bu nedenle TİAK, AGB ile olan sözleşmesini feshetti, yapılan ihaleyi AGB’yi de satın alan Kantar Medya kazandı. Kantar Medya’nın reyting şirketi TNS’in, reklam sektörünün isteği üzerine değişen Türkiye’nin yeni SES’ini (sosyo ekonomik statü) baz alarak belirlediği hanelerdeki reyting ölçümleri de tartışmayı bitirmedi.

Çünkü Türkiye’nin yeni SES’inde eskiden yüzde 18 olan AB grubu yüzde 10.7’ye düştü ve dataya E grubu eklendi.

Türk halkı zenginleşti!

Yeni reyting evreninden çıkan sonuçlar her zaman olduğu gibi iyi reyting alanları mutlu ederken, istedikleri sonuçları alamadıkları için dizileri veya programları bitenler sisteme eleştirilerini sürdürdü.

1 Aralık 2015 tarihi itibarı ile TÜİK’in yeni hane halkı verilerine göre reyting ölçümü yapılan haneler değişmeye başladı. 2014 yılına kadar 55 milyon 723 bin nüfusu temsilen yapılan reyting ölçüm evreni, 1 Aralık 2015 tarihi itibarı ile 56 milyon 933 bine çıktı. Reyting evrenindeki 1 milyon 210 bin nüfus artıştan önemli değişim şu:

Reyting ölçümünün yapılacağı haneler ve SES ölçekleri de değişti. TÜİK’in verileri ışığında reyting hanelerindeki AB grubu yüzde 10.7’den yüzde 13’e çıktı, DE grubu ise yüzde 36.4’ten 28.7’ye düştü. C1 ve C2 grubunda da artışlar söz konusu.

Kaç hanede cihaz var?

19 Kasım’da TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’in Yönetim Kurulu Başkanı seçildiği TİAK’ın şartnamesine göre TNS, reyting ölçümü yaptığı hanelerin tamamını – her yıl yüzde 20 olmak üzere – 5 yıl içinde tamamen değiştirmekle yükümlü. Ancak beş yılda TÜİK’in verileri de değiştiğinden reyting sisteminin geri kalmaması adına TİAK, TNS’ten 2.5 – 3 yıl içinde bu yenilemeyi yapmasını istedi.

TNS, TÜİK’in yeni hane halkı verilerine göre paneli değiştirmeye başladı. 1 Aralık 2015 itibarı ile reyting ölçümü yapılan 4 bin haneden 800’ü değişti. Türkiye’nin eski ses grubuna göre evlerine reyting ölçüm cihazı yerleştirilen 800 hane gitti, onların yerine yeni SES ölçeğine uygun haneler geldi.

Eski SES’ten kalan 3 bin 200 hane ise 2.5, 3 yılda yenilenecek. 1 Aralık 2015 tarihine kadar yüksek reyting alan bazı yapımların bundan böyle reytingi düşer, bazılarında da artış olursa bilin ki asıl sebep panelin kademeli olarak değişmesidir.

Ekran Resmi 2015-12-06 09.46.07

GÜNÜN SÖZÜ

Kendini dünyalar kadar değerli zannedenlere kısa bir not; Dünya beş para etmiyor. (Necip Fazıl Kısakürek)