MİLLİYET CADDE – 6 ARALIK 2015 PAZAR  –  ALİCE

Ekran Resmi 2015-12-06 16.23.33Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kadınların temsil oranı ne? Yüzde 13. 7 Haziran seçimlerinde 97 kadın vekil girmişti TBMM’ye, 1 Kasım’da ise bu sayı düştü 76’ya…

Kadın vekillerin 31’i Ak Parti’de, 24’ü HDP’de, 17’si CHP’de, 4’üyse
MHP’de.

Meclis’te bu denli az kadın vekil olması eleştiri konusu. Peki belediye başkanlarında
durum ne?
557 milletvekilinin 97’si, 81 ilin belediye başkanlarından sadece 4’ü kadın.

Soldan say; Özlem Çercioğlu: Aydın. Gülten Kışanak: Diyarbakır. Dilek Hatipoğlu: Hakkari. (‘Öz yönetim’ açıklaması nedeniyle tutuklandı)

Sağdan say; Fatma Şahin: Gaziantep

Varsayalım ki, erkeklerin egemenliğindeki siyasi irade böyle karar verdiği için milletvekili ve belediye başkanları arasındaki kadın – erkek  dengesi böyle.

Sivil toplum örgütlerinde tablo çok mu farklı?

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından Türkiye Barolar Birliği ve 81 ilin barosunun verdiği tam sayfa ilanı inceledim. Çünkü il il bütün baroların başkanlarının da adı vardı listede.

Tıpkı 81 ilin belediye başkanından sadece 4’ünün kadın olması gibi, 81 il barosundan 4’ünün başkanının kadın olması tesadüf olabilir mi?

Bence değil!

Kafalardaki ‘kadın kotası’nın sonucudur bu.

Halime Aynur (Bilecik), Dilem Aksoy (Osmaniye), Hicran Kandemir (Sinop) ve Huriye Altay Erol’dan (Tekirdağ) başka kadın baro başkanı yok.

81 ilin belediye başkanından 77’si erkek, 4’ü kadın.

81 baro başkanından 77’si erkek, 4’ü kadın.

Türkiye’nin değişmeyen sorunlarından biri ne?

Kadına yönelik şiddet.

2015’in 10 ayında erkekler tarafından öldürülen kadın sayısı 215.

81 ilin belediye veya baro başkanlarından değil 77’si, yarısı dahi kadın olsaydı, gün aşırı bir kadın öldürülür müydü Türkiye’de?

Tarsus’taki yargıçların Özgecan Aslan’ı öldürenlere verdiği ağırlaştırılmış müebbet cezasını alkışladık.

Ama bu, yarın diğer yargıçların, kanunların kendilerine verdiği yetkiyle tıpkı Hatice Kaçmaz’ın katiline ‘aşırı sevgi indirimi’, bir tecavüzcüye ‘saygın tutum indirimi’ uygulamasını önler mi? Hayır.

O nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ‘Özgecan Yasası’nı bir an önce çıkarıp bu ayıba son vermesine, ‘kadına şiddet’in tamamen bitmesi için de zihniyet devrimine ihtiyacımız var.Ekran Resmi 2015-12-03 11.55.52
‘ÇEKER VURURUM SENİ KAÇ LİRA Kİ BiR MERMİ?’

‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız’ platformunun verilerine göre 11 ayda erkeklerin öldürdüğü kadın sayısı 252.

Ekim ayında öldürülen kadın sayısı 20 iken kasımda bu rakam 25’e çıktı. Kadın cinayetlerinden 6’sı İstanbul’da, 5’i Bursa’da işlendi. BalıkesirMuğla ve Gaziantep 2’şer, ManisaKütahyaİzmirSamsunHatayIğdırKocaeli ve Trabzon da birer kadın cinayetiyle girmiş listeye.

Doğup büyüdüğüm Trabzon’un listede olması hiç şaşırtmadı beni. Eskiye oranla Trabzon’da silahla öldürülen insan sayısında büyük bir azalma olsa da bazı şeyler hâlâ değişmedi.

Bir insanın değerinin bir mermiye eş değer tutulması, insanımızın genine öylesine işledi ki, yeni çekilip Youtube’a yüklenmiş bir videoda izlediğim Karadeniz türküsünün sözlerine bakar mısınız?

“Üç kurşun hazırladım,

İkisi senle bana,

Üçüncüyü ayırdım,

Seni benden alana…

Çeker vururum seni,

Kaç lira ki bir mermi?”

Diyeceksiniz ki, “Benzeri bir yığın şarkıyı severek bağrına basan toplumdan başka ne beklenir ki?”

Haklısınız, ama onların çoğu arabesk, yani isyan müziği.

Ancak kemençe öyle değil ki! Karadeniz insanını kıpır kıpır oynatan kemençe eşliğinde bugün bile böyle türkülerin söylenmesi tuhaf.