MİLLİYET- 25 OCAK 2016 PAZARTESİ  –  ALİCE

Tele market ruhsatları olmadığı halde, insan sağlığını tehlikeye atan ruhsatsız bitkisel ilaç pazarlayan, korsan film yayınlayan TV kanallarının yarattığı sorunları 11 Ocak 2016’da yazdım.

“Türksat 4A’daki viagra kanalları” başlıklı yazımdan sonra ilk adımı RTÜK attı.

21 Ocak’ta toplanan RTÜK, korsan film yayınlayan, insan sağlığını hiçe sayan ruhsatsız bitkisel ve cinsel ürünler pazarlayan, kumar oynatan 150 civarında TV kanalının kapatılmasına karar verdi.

RTÜK, Türksat 4A uydusundan kiraladıkları alanları, kanunları ihlal ederek yayın yapan TV kanallarına kiralayan platformlar Başak Vizyon, Gogetsale, Digi Medya, Güç Dijital, Doğan TV sahipleri hakkında da yasal işlem başlattı. Bu isimler arasında Gogetsale’nin sahibi Mehmet Ali Ilıcak ve Başak Vizyon’un patronu eski milletvekili Ramazan Başak da var.

RTÜK’ün kapatma kararı verdiği kanallardan bir kısmı şöyle:

A Cinema, Animal Box, Arabesk Melodi, Atlas, Can, Cinemax, Civan, Club Max, Ezo, Full Aksiyon, M Ankara, Mastika, Tarz Müoda, The Box, The West, Tosun, Yeşil Vadi, Best Film, Best CTV,  Diyalog, Kapadokya, Melodi, Shopping, Starr Shopping, Star Sinema, Süper ve Yıldız TV.

RTÜK, geç de olsa üstüne düşeni yaptı; sıra Türksat’ta…

Şimdiye kadar bu platformlar ve TV kanallarından aldığı “uydu kirası” hatırına “korsan yayıncılığa” adeta göz yuman Türksat yönetimi, biran önce RTÜK’ün talebini yerine getirip bu kanalların fişini çekmeli.

yunus emre


HAFTALIK DİZİ VE 60 DAKİKA!

Ramazan ayında TRT1’de günlük olarak yayınlanan “Yunus Emre” dizisi haftalık oldu ve ilk bölümü 19 Ocak’ta ekrana geldi.

Mehmet Bozdağ ve İsa Yıldız’ın senaryosunu yazdığı, Emre Konuk’un yönettiği “Yunus Emre”nin prime time’da yayınlanan dizilerden en büyük farkı ne biliyor musunuz? Süresi…

TV yöneticileri dışında yapımcısından senaristine, oyuncusundan set işçisine birçok insan için dizi sektöründe en büyük sorun ne? Dizi sürelerinin uzunluğu.

TRT 1’de haftalık yayınlanmaya başlayan “Yunus Emre”nin her bölümünün 60 dakika olması, dizi sürelerinden dert yananlar için umut verici bir gelişme. Umarım devamı gelir bunun. “Yunus Emre”nin yapımcısı, aynı zamanda TRT 1’in reyting rekortmeni dizisi “Diriliş – Ertuğrul”u da çeken Mehmet Bozdağ.

Başarılı dönem işlerine imza atan Tekden Film’in sahibi Bozdağ, dizi olarak 22 bölümde tamamlayacakları “Yunus Emre”nin sinema filmini çekmek istediğini söyledi. Bozdağ, “Yunus Emre ve Mevlana gibi dünyaya malolmuş değerlerimizin şimdiye kadar filmlerinin yapılmaması ülke kültürü adına büyük eksiklik. Diziden sonra hedefimiz Yunus Emre’nin filmini de çekmek” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

Aşk köprü kurmaktır. İnsanlar köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalır. (Newton)