MİLLİYET – 19 ARALIK 2015 CUMARTESİ  –  ALİCE

Gayane Chichakyan
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünü kızdıran Gayane Chichakyan…

Tüm uyarılara rağmen ihlal ettiği Türk hava sahasını terk etmeyen Rus askeri uçağının düşürülmesinden bu yana herkes eteğindeki taşları dökmeye başladı.

Bu olay, başta Putin olmak üzere birçok Rus siyasetçinin eteklerinin adeta taş ocağı gibi, içlerinin Türkiye’ye karşı ne denli kin dolu olduğunu da gözler önüne serdi.

Türkiye’yi yönetenlerin alttan almasına rağmen Putin ve arkadaşlarının krizi tırmandırmak için ellerinden geleni ardına koymadığını hep birlikte gördük.

Bu süreç Türk basın mensuplarıyla Rus meslektaşlarımız arasındaki farkı da ortaya çıkardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby’nin basın toplantısında Rus devletinin desteklediği Russia Today’ın muhabiri Gayane Chichakyan’ın yaptıkları. Rus muhabir, Türkiye aleyhinde açıklama yapması için dönüp dönüp aynı soruyu yöneltince Kirby, dayanamayıp sonunda patladı:

“Sizin ekibinizin kendi hükümetinize pek zorlu sorular sormadığını fark ediyorum. Şu anda ABD Dışişleri Bakanlığı’ndasınız ve buraya gelip bana istediğiniz soruyu sorabiliyorsunuz. Sorularınızda, ki bugün bazıları tamamen saçmaydı, istediğiniz kadar zorlayıcı ve suçlayıcı olabilirsiniz. Bunu ABD’de yapabilirsiniz.” 

Putin’i susturan Rus

Elena Teskova
Türk bayrağını kaldırıp söz alan ve sorusuyla Putin’i köşeye sıkıştırınca Türklerin gönlünü kazanan AA’nın Moskova muhabiri Elena Teslova…

Ardından Anadolu Ajansı’nın Moskova Bürosu adına çalışan Rus gazeteci Elena Teslova’nın hamlesi geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın toplantısında elindeki Türk bayrağını sallayıp söz isteyen muhabirin sorusu şuydu:

“Siz, Türk halkı ile politik eliti aynı görmediğinizi söylemiştiniz ancak pratikte farklı eylemler olduğu görünüyor. Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ne saldırılar, Türk öğrencilerin yurtlardan atıldığına, işadamlarının sınır dışı edildiğine ilişkin şikâyetler geliyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?” 

Putin bu soruya cevap verebildi mi?

Hayır…

Türklerin yeni kahramanı 

Sorusuyla Putin’i köşeye sıkıştıran Teslova’ya Türklerden teşekkür mesajı yağdı.

Teslova’nın Facebook hesabına baktım. Teslova, Türklerin bu tavrına kayıtsız kalmadı ve Facebook hesabında şunları yazdı:

“Sevgili Türk halkı! Bana yazdığınız çok sayıda güzel sözler için teşekkür ederim. Böyle bir rezonans doğuracağını beklemiyordum. Yazdığınız mesajların hepsine yanıt veremesem de mesajlarınızı takdir ettiğimi bilmenizi isterim. Ruslar ve Türkler arasındaki dostluğun, yaşanan tüm zorluk ve çalkantıların üstesinden geleceğini umuyorum!” 

İkisi de kadın olan Rus meslektaşlarımızın yaptıklarını hiçbir yorum katmadan paylaştım.

Yoruma gerek kalmadı, çünkü olayların bizzat kendisi çıplak gerçekleri gün gibi açığa çıkaran türdendi.

İki Rus gazeteci arasındaki fark, sadece Elena’nın sarışın, Gayane’nin esmer olmasından ibaret değil, gazetecilik yapma biçimleri de aradaki farkın bir göstergesi.

GÜNÜN SÖZÜ

İnsan beklentisi kadar mutludur. Formül: Sıfır beklenti, sonsuz mutluluk. (Robin Sharma)