MİLLİYET – 18 ARALIK 2015 CUMA  –  ALİCE

Burdur Gölü'nün bugünkü görünümü böyle...
Burdur Gölü’nün bugünkü görünümü böyle…
Bu gidişle Burdur Gölü'nün geleceği ise böyle...
Bu gidişle Burdur Gölü’nün geleceği ise böyle…

Milliyet’in “İl İl Türkiye Ansiklopedisi”nin fotoğraflarını çekmek için Türkiye’yi karış karış dolaştığım 1991’in yazıydı. Burdur’a gittiğimde, şehrin fotoğrafını Burdur Gölü’nün üstünden çekmek istemiştim. “Zemin balçık” diye gölde kayık, motor, tekne vs. kullanmak yasaktı. O yüzden bunların hiçbiri yoktu şehirde.

25 yıl sonra yine yolum düştü Burdur’a. Aradan geçen çeyrek asırda Burdur Gölü, bir gezinti teknesine ve belediyenin yaptığı bir iskeleye kavuştu ama bir hayli küçüldü.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 1971 yılından bu yana Burdur Gölü’nün 1/3 oranında küçüldüğünü, bu gidişle 2035’te gölün tarihe karışacağını açıkladı.

Gölün su kaynakları üstündeki 11 sulama barajı, köylülerin tarım sulaması için açtıkları su kuyularının bu duruma sebep olduğunu vurgulayan Ercengiz, şöyle konuştu:

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı Burdur Gölü’nü kurtarmak için bir eylem planı hazırladı. Planda göle akan kirli suların arıtılması var ama yeni su kaynaklarına dair hiçbir tedbir yok. Yer yer 17 metre çekilen Burdur Gölü’nün kurtarılması için tarımda vahşi sulamadan damlama sulamaya geçmemiz şart. Belediye olarak yaptığımız 5 sondajla koca bir şehrin suyunu karşılıyoruz. Tarım sulama için açılan 12 bin kuyudan çekilerek göle ulaşması engellenen suyun miktarını siz düşünün.”

2012’de Tarkan’ın da destek verdiği Doğa Derneği’nin “Göl yoksa Burdur da yok” kampanyasıyla dikkat çektiği Burdur Gölü’ndeki kuruma Burdurluların ne kadar umurunda?

Burdur Belediye Başkanı, bir süre önce Burdur’da, “Sizin için ne yapabiliriz? En çok ihtiyaç duyduğunuz, yapılmasını istediğiniz nedir?” anketi yaptıklarını, çıkan sonucun kendisini de şaşırttığını söyledi.

“Burdurluların yüzde 70’i Burdur’a AVM istedi” diyen Ercengiz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birinci sırada yüzde 70’le AVM çıkarken, ikinci sıradaki istek yüzde 10’da kaldı. Sosyal demokrat bir başkan olarak AVM’ye karşıyım ama halkın bu isteği karşısında da durmak mümkün değil.”

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Gölü’nün bu gidişle 2035’te tarihe karışacağını açıkladı.

TOPLUM VİCDANINI RAHATLATAN YARGIÇLAR

Özgecan Aslan’ı hunharca katledenler, aile meclisi kararıyla Hasret Daşlı’yı nehirde boğanlara “iyi hal indirimi” uygulanmadan ömür boyu hapis cezası verilmesinden sonra gözler yine Bakırköy Adliyesi’ndeydi. Çünkü evlilik programında tanıştığı Selime Günaydın’ı bıçaklayarak öldüren Rıfat Günaydın’ın karar duruşması vardı. Mahkeme heyeti, savunmanın “tahrik” indirimini kabul etmedi ve sanığa ömür boyu hapis verdi.

Bir mahkemenin daha “iyi hal” ya da “tahrik” indirimi uygulamadan toplum vicdanını rahatlatan kararla kadın katiline en ağır cezayı vermesi önemli. Ancak bundan daha önemlisi, Özgecan yasasının bir an önce TBMM’de kabul edilmesi. Kadın cinayetlerinin önüne geçmek için “iyi hal” ve “tahrik” indirimi gibi ceza hafifletici gerekçelerin ortadan kalkması şart çünkü.

GÜNÜN SÖZÜ

Gözyaşının bile görevi varmış; ardından gelecek  gülümseme için temizlik yaparmış. (Mevlana)