27 ŞUBAT 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Çarşamba akşamları reytinglere damga vuran iki dizi var; Kanal D’deki ‘Sadakatsiz’le ATV’deki ‘Kuruluş Osman’… ‘Total’de bazen ‘Kuruluş Osman’ birinci oluyor, bazen ‘Sadakatsiz’. AB’de ise genellikle ‘Sadakatsiz’ bir numara… İki dizi arasında çok büyük reyting farkı yok. İki proje, çarşamba akşamları reyting pastasının yarısını paylaştığı için diğer dizilere çok fazla pay kalmıyor. O yüzden de hayli zamandır çarşamba günlerinin reyting listesinin ilk 10 sırasında başka diziye yer almıyor.

Başrollerini Hülya Avşar, Mehmet Aslantuğ ve Deniz Çakır’ın oynadığı ‘Masumiyet’i FOX, çarşamba akşamına koydu. ‘Kuruluş Osman’ dönem dizisi olduğu için seyirci ‘Masumiyet’i ‘Sadakatsiz’e rakip olarak gördü. Dizinin ilk bölümünün yayınlandığı akşam ‘Sadakatsiz’le ‘Masumiyet’ arasındaki tweet yarışı kıran kırana geçti. Bölümlerin yayını bittiğinde Twitter’da ‘Sadakatsiz’ Türkiye Gündemi’nde bir numara, az bir farkla ‘Masumiyet’ ikinci sıradaydı.

Perşembe sabahı reytingler açıklandığında ortaya çıkan tabloysa bambaşka. ‘Total’de 13.46 reytingle ‘Kuruluş Osman’ birinci, 10.80 reytingle ‘Sadakatsiz’ ikinci, ‘Masumiyet’se 3.97 reytingle 11’inci… AB’de ise ‘Sadakatsiz’ 11.20 reytingle birinci, ‘Kuruluş Osman’ 9.78’le ikinci, ‘Masumiyet’ 4.84’le altıncı… Yıllardır ısrarla yazıyorum Twitter başka bir dünya, reytingler başka… Tweet rekabetinde aradaki fark az, ama reytinglerde ‘Sadakatsiz’le ‘Masumiyet’ arasındaki fark büyük.

ALTIN KÜRE’DE ‘EMILY’ ÇATLAĞI

Paris Match’ın internet sitesinde ‘Emily in Paris’ (Emily Paris’te) dizisinin Altın Küre adaylığına itirazlar olduğuna dair ilginç bir haber okudum.
‘Emily in Paris’, 28 Şubat’ta sahiplerini bulacak Altın Küre’de ‘En İyi Komedi Dizisi’ ve Lily Collins’le ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında aday.

Dizi, Fransızca bilmeyen ABD’li genç bir kadının şirketi adına gönderildiği Paris’te kültür farkları nedeniyle yaşadıklarının da anlatıldığı bir dram ve komedi. Keyifle izlediğim bu komedinin Altın Küre’de şansı ne bilmiyorum, ancak Paris Match’ın haberinde yazılanlara bakılırsa dizi jüriden torpilli! Altın Küre, Hollywood Foreign Press Association (HFPA) üyelerinin oy kullandığı bir yarışma. ‘Emily in Paris’in adaylığına gölge düşüren mevzu şu:

2019’da Paris’e götürülen 30’dan fazla HFPA üyesi ’Emily in Paris’in setini ziyaret etti ve ekip onları tantanayla karşıladı. Davetlilerin Paris’te geceliği bin 100 euro olan otelde kaldığı geziye katılmayan HFPA üyelerinden biri de, bu yüzden ‘Emily in Paris’in adaylığına yapılan eleştiriler için “Haklı” dedi. HFPA üyelerinin Paris’e kadar gitmişken ‘Emily in Paris’in setini ziyaret etmelerini ciddi bir sorun olarak görmüyorum. Ancak Altın Küre’de oy kullanan 30’dan fazla üyenin Paris seyahat giderlerinde dizi yapımcısının payı varsa durum değişir ve bunun da adı bellidir. Anladınız siz onu!

KARA GÜN DOSTU ŞARKICI

Şarkıcı Çılgın Sedat’ın beş yılda yaşadığı ikinci yangın bu… 2016 yılında Mersin’de sahibi olduğu Club Çılgın adlı eğlence mekanı kül oldu, bu kez Beylikdüzü’nde kirada oturduğu villa. Depo olarak kullanılan saunada elektrik kontağından çıkan yangın, üç katlı villadaki her şeyi kullanılamaz hale getirdi. ‘Magazin Noteri’nin canlı yayınında yangının evinde yarattığı tahribatı gösteren şarkıcı, ailece evdeki her şeylerini kaybetmelerine rağmen eşi ve çocuklarına bir şey olmadığı için şükrettiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tuttuğu otelde eşi ve iki oğluyla kalan şarkıcı, bu süreçte ummadığı insanlardan destek gördüğünü açıkladı. Şarkıcı, meslektaşı Bülent Serttaş’ın telefon açıp, “İş insanı arkadaşlarımla konuştuk, evinin tüm beyaz eşyalarını yenileyeceğiz” dediğini söyledi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Ellerimizden kum taneleri gibi akıp giden zaman asla geri gelmeyecektir.” (Robin Sharma)