25 ŞUBAT 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

İngiltere’den sonra Japonya, Yalnızlık Bakanlığı kuran ikinci ülke oldu. 2018’de İngilizler’in böyle bir bakanlık kurma sebepleri şuydu:
Ülkede yaklaşık 9 milyon kişinin yalnızlık sorunu yaşaması…
200 bine yakın yaşlının aylarca hiç kimseyle konuşmadan hayatlarını sürdürmesi.
Engelli gençlerin yüzde 85’inin yalnızlıktan şikayetçi olması.
Başbakan Yoshihide Suga, Tetsushi Saamoto’yu Yalnızlık Bakanı atarken onu, ‘Ülke vatandaşları arasında yalnızlığı ve sosyal izolasyonu azaltmak’la görevlendirdi, ama Japonya’da durum, İngiltere’deki gibi değil. Japonya, çok ağır bir tabloyla karşı karşıya…
Japon Times’ın bu konudaki haberine göre, ülkedeki yalnızlık sorunu Covid-19 salgını nedeniyle başlayan izolasyon yüzünden daha da büyüdü. 2020’de intiharlar 11 yıl sonra ilk kez bu denli arttı. İntihar ederek ölenlerin sayısı koronadan ölenleri bile aştı.
İntihar vakaları ekim ayında pik yaptı. Bu ayda intihar eden kadın sayısı önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70 arttı ve 879 oldu.
Japonya Başbakanı’nın yaptığı açıklamaya göre, erkeklere oranla kadınların intihara daha fazla eğilimli olmasının sebebi pandemi yüzünden yaşadıkları tecrit ve yalnızlık.
Pandeminin insanlara dayattığı hayat, herkesi bir şekilde etkilerken birinciliği Japon kadınların alması, toplumsal kültürle alakalı.
Japonya, verilen görevi layıkıyla yerine getiremeyenlerin harakiri yaparak kendilerini cezalandırdığı bir ülke.
İngiltere Yalnızlık Bakanı’nın böyle bir riski yok, ama Japonya Yalnızlık Bakanı’nın var. Tetsushi Saamoto, harakiriye mecbur kalmamak için Japonya’daki intihar vakalarını azaltmak zorunda.

YALNIZLIK BAKANLIĞIECE ÜNER’İN ‘HAYSİYET’İ

Show TV’nin anchorwoman’ı Ece Üner’den sevenlerine sürpriz var. Ünlü haberci, bu sürprizi Twitter hesabından şöyle duyurdu:
“Size bir sürprizim var. Haysiyet geliyor. Çok yakında. Göğe bakalım.”
Daha önce ‘Olduğu Gibi Ece’ adlı bir şiir kitabı çıkaran Üner, ‘Haysiyet’te ne mi yazdı?
Kapağında da yazdığı gibi “Tuhaf zamanlarda cesurca yaşamak” var Ece Üner’in yeni kitabında…
Üner’in kitapla ilgili ilk paylaşımındaki “Göğe bakalım” vurgusu dikkatimi çekti. Bunu salt kapaktaki pozuna gönderme olarak yaptığını sanmıyorum. ‘Zirvedeki Karınca’ kitabıma yazdıkları ve toplumsal meselelerdeki söylemleri bana, “Göğe bakalım”ın aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi eylemleri sırasındaki popüler sloganına bir gönderme dedirtti.

MAL VARLIKLARI 2.1 MİLYAR DOLAR

Medyanın çok sevdiği Kim Kardashian, Kanye West’ten boşanmak için dava açınca manşetlerden inmemeye başladı.
Kim Kardashian, ilk defa boşanmıyor. Müzik yapımcısı Damon Thomas ve basketbolcu Kris Humphries ile evlilikleri boşanmayla sonuçlanan Kardashian’ın eşi Kanye West, Forbes’a göre 170 milyon dolar’la 2020’de erkek ünlüler arasında en çok kazanan isim.
Yazılanlara göre evlilik öncesi mal paylaşım sözleşmesi olan çiftin mal varlığı 2.1 milyar dolar… İkisi taşıyıcı anneden, ikisi Kim Kardashian’dan dört çocuk sahibi çiftin, ayrı ayrı şirketlerin yanı sıra diğer varlıkları şunlar: Los Angeles’ta bir malikane ve birkaç ev, Miami’de daire, Wyoming’de iki çiftlik, 5 milyon dolar’lık sanat eseri, 4 milyon dolar’lık otomobiller, 3.2 milyon dolar’lık mücevher ve 300 bin dolar’lık sığırlar…
Demem o ki düne kadar Kim Kardashian’ı eften püften konularla manşetlere taşıyan dünya medyasının elinde bu kez bayağı malzeme var.

GÜNÜN SÖZÜ

“Karakterim ve tavrımı birbirine karıştırmayınız. Karakterim kim olduğumla ilgilidir; tavrım ‘sizin’ kim olduğunuzla.” (Elif Oğuz)