18 EYLÜL 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

8’inci Bodrum Türk Filmleri Haftası’nda 51 yıllık oyuncu Demir Karahan’dan meslek hayatına dair müthiş anılar dinledim.
Karahan’ın anlattıklarından en ilginci ve günceli, Şafak Sezer’in aralıkta vizyona girecek ‘Yalan Dolan’ filminin setinde yaşanan şu olaydı:

“Yıldırım Abi (Öcek), kilolarından kurtulmak için mide operasyonu geçirdi ama zayıflamayı durduramaz hale geldi. Her yerinde yaralar çıktı. Sezer, ‘Benim beyin cerrahı profesör bir arkadaşım var, çağırayım sete gelsin ve sana bir baksın. Bana da bir ilaç yaptı, ne şekerim kaldı, ne bir rahatsızlığım. Adam aynı zamanda Rockefeller Ailesi’nin damadıydı, yeni ayrıldı’ dedi. Şafak’ın aradığı profesör çok geçmeden siyah zırhlı bir Mercedes’le geldi. Karavana yemekler söylendi, sohbet başladı. Adam bir ara, çantasından evrak çıkarıp, ‘Kıbrıs Havalimanı’nı yaptım, Taş Yapı’nın sahibi Emrullah’tan 32 milyon euro alacağım var’ bile dedi.

Bir ara Yıldırım’a baktı, ‘Abi sen ölürsün. Çok yanlış yaptın’ dedi, hepimiz buz kestik. Rengi sararan Yıldırım Abi, ‘Ne yapacağım?’ deyince adam, ‘Seni bir daha ameliyat edeceğim. Şimdiye kadar 10 bin beyin ameliyatı yaptım, bir tane ex’im yok’ dedi, ardından ekibinden doktorları aradı.

‘Şekerimi yok etti’

Hocam, ‘Benim de şekerim var, insülin kullanmıyorum ama sabah akşam ilaç alıyorum’ dedim.

‘Bugün ilaçların hepsini bırakıyorsun. Sana yarın, beş litrelik pet şişe içinde bir ilaç yollayacağım, Şafak’a öyle yapmıştım,  sabah-akşam beşer damla içersin. Beş ay sonra baklava, börek, ne istersen yersin’ demesin mi?

Birkaç gün sonra hanımla televizyonda haberleri seyrediyoruz. Bir baktım bizim profesör elleri kelepçeli, yanında iki polis. Dolandırıcılıktan yakalanmış. Lise diploması bile yokmuş sahte profesör Cüneyt Turan’ın. Hemen aradım Sezer’i… ‘Abi sen bugün yedin bunu, biz beş senedir yiyormuşuz’ diye bastı kahkahayı.”

Dinleyen herkesi güldüren bu olay, yalancılıkta sınır tanımayanlara, ne kadar da kolay kandığımızın kara mizah filmi gibi değil mi?

‘AYLA’NIN YAPIMCISINDAN 2020 OSCAR’INA ‘BİR UMUT’ 

Türk Filmleri Haftası için gittiğim Bodrum’da, Mars Cinema Group’un 2018-2019 sezonunda oynatacağı filmlerin teaser’larını izledim ve çekim aşamasındaki yapımlar hakkında bilgi aldım. Bunlardan en ilginci, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Oscar’a aday adayı gösterdiği ‘Ayla’nın yapımcısı Mustafa Uslu’nun yeni filmlerinden biriydi. Uslu, proje için şunları söyledi:

“Şirket olarak telif haklarını aldığımız 10 gerçek öyküden ‘Ayla’, ‘Müslüm’, ‘Çiçero’ ve ‘Turkish Ice Cream’i çektik. 2020 yılının Oscar’ı için çekeceğimiz filmin hazırlıklarına da şimdiden başladık. İkisi otizmli, üç çocuk annesi Antalyalı Gülsüm Karadayı’nın, tedavi için gittiği hastanede kimsesiz haline acıyıp, sahiplendiği, doktorların ‘Çok yaşamaz’ demesine rağmen  10 yıl baktığı ve Umut adını verdiği Rus çocuğun filmini yapacağız. Ruslar’ın ‘Kutsal Ana’ dediği Gülsüm Hanım’la Umut arasında yaşananlar, izleyen herkesi derinden etkileyecek. Gülsüm Ana’yı, Binnur Kaya’nın canlandıracağı filmde, Rusya’nın ünlü   oyuncularına da yer  vereceğiz.”

TV8’İN DİZİ SINAVI

Yarışmalardaki başarısını, dizi tutturmada gösteremeyen TV8 yönetimi, bu sezon bir kez daha şansını denemeye karar verdi.

Kanalın ekrana getireceği ilk dizi, teyzesi tarafından terk edilen, babasının baş belası gördüğü, sekiz yaşındaki bir kızın öyküsü…

Başrollerini Buğra Gülsoy, Leyla Lydia Turgutlu ve Beren Gökyıldız’ın paylaştığı ‘Kızım’ın ilk yayını, yarın akşam…  TV8, bilahare Gülse Birsel’in ‘Jet Sosyete’sini de ekrana getirecek. Kanal, bakalım dizi konusunda bu sezon şeytanın bacağını kırabilecek mi?

GÜNÜN SÖZÜ

Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler ise kişileri konuşur. (Hyman G. Rickover)