17 EYLÜL 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Türk Sineması’nın kronik sorunlarından biri, çekilen tüm filmlerin sıkışık bir takvimde vizyona girmesi…

Türkiye’de bir yılda vizyona giren yerli ve yabancı film sayısı 400 civarında. Ancak “Yazın sinemaya giden olmaz” düşüncesiyle yerli film yapımcıları vizyon sezonunu 12 aydan 6 aya indirince, Türk filmleri için daha da sıkışıyor takvim.

Yoğun sezonda filmlerini vizyona sokma veya yeterince salon bulamama sorunu yaşayan yerli yapımcılara CGV Mars Cinema Group, şöyle bir teklifte bulundu:

“Yazın gösterime sokacağınız filme destek kredisi verelim.”

Bu teklifi ilk kabul eden yapım şirketleri sektörün yenileri Hann Medya ve Digital Sanatlar oldu. Hann Medya’nın çekeceği “Hababam Sınıfı Yeniden” ile Digital Sanatlar’ın filmlerinden biri, 2019 yazında seyirciyle buluşacak.

Mars Dağıtım Genel Müdürü Serdar Can, başlattıkları bu uygulama sayesinde yerli film yapımcılarını, sıkışık vizyon takviminden kurtaracak-larını açıkladı. Mars’ın 2018 – 2019 sezonunda göstereceği filmlerin Bodrum’daki tanıtımında konuşan Can, şunları söyledi:

“Yerli film yapımcıları, yoğun sezonda sıkışık vizyon takviminden şikayet ediyor ama yazı boş bırakıyor. Oysa yaz aylarında 1 milyondan fazla insanın izlediği yabancı filmler var. Türk filmlerini yazın vizyona sokma projesinin başarılı olacağına, Doğu ve Güneydoğu’ya yaptığımız ve yapacağımız sinema salonlarıyla yıllık seyirci sayısını artıracağımıza inanıyorum. Aynı proje kapsamında, birçok filme sadece İstanbul’da değil, Doğu ve Güneydoğu’da da galalar yapacağız.”

5 Ekim’de vizyona girecek “Babamın Ceketi”nin senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusu Müfit Can Saçıntı, bu proje kapsamında filmi için Anadolu’nun 16 şehrine gideceğini açıkladı.

FIRAT’IN FİLMİNDE MANİDAR REPLİKLER

1997 yapımı Julia Roberts’lı “En İyi Arkadaşım Evleniyor”un yerli versiyonu “Her Şey Seninle Güzel” filmi 16 Kasım’da seyircisiyle buluşacak. “8. Bodrum Türk Filmleri Haftası”nda izlediğim romantik komedi filminin fragmanındaki replikler bana manidar geldi.

Mert Fırat’ın filmdeki eski sevgilisi ve yeni eşinin sözleri, tamamen tesadüf mü, yoksa “Her Şey Seninle Güzel”in tanıtımına katkı sağlasın diye özellikle mi seçildi bilemem. Ama bildiğim bir şey var ki, Hande Doğandemir’den ayrılır ayrılmaz İdil Fırat’la yeni bir aşka yelken açan ve evlenen Mert Fırat’a yapılan eleştirilerle özdeş fragmandaki sözler.

Mert Fırat, Burcu Biricik, Hazar Ergüçlü ve İlker Aksum’un oynadığı filmin fragmanındaki terk edilen ve tercih edilen kadınların replikleri şöyle:

Sevgilisinin (Mert Fırat) başkasıyla evlendiğini öğrenen kadın (Burcu Biricik), şöyle dile getiriyor yaşadığı şoku:

“O adam hep bana aşıktı, bana… Ne ara başkasını buldu da evlenmeye karar verdi.”

Fragmandaki başka bir sahnedeyse beyaz atlı prensi kapan taze gelin (Hazar Ergüçlü), şöyle diyor, eşinin eski aşkına:

“Her zaman hayran olduğu kadın sen olacaksın, ama evlendiği kadın da ben…”

GÜNÜN SÖZÜ

Pişman değilim! Sadece dön bak arkana; ne için, nelerden vazgeçtin? Neler dururken, sen neyi seçtin. (Nâzım Hikmet)