MİLLİYET – 11 EYLÜL 2016 PAZAR  –  ALİCE

Bir kanalın bir yayın dönemine nasıl hazırlandığı nasıl anlaşılır? Yeni yayın dönemi için hazırladığı tanıtım filminden. Yeni yayın dönemini 19 Eylül’de açacak kanalların tanıtım filmleri ekrana gelmeye başladı. Sloganı ‘Senin starın Star’ olan Star TV’nin yeni yayın dönemi tanıtım filminin söylediği şu:

“Bu sezon ekranımız, logomuz gibi renkli olacak.”

Orası kesin.

Çünkü Star TV’nin gündüz kuşağında Mesut Yar, Deniz Akkaya ve Seren Serengil, Kemal Doğulu ile Zuhal Topal’ın sunduğu programlar var. Star TV’de hangi dizinin, hangi akşam yayınlanacağına gelince, durum şöyle:

Pazartesi:  Erkan Petekkaya, Ebru Özkan, Barış Falay ve Mine Tugay’lı ‘Paramparça’.

Çarşamba: Neslihan Atagül, Burak Özçivit ve Kaan Urgancıoğlu’nun başrollerini paylaştığı ‘Kara Sevda’.

Perşembe: Hazar Ergüçlü, Engin Öztürk, Meriç Aral ve Ozan Dolunay’ın oynadığı ‘Yüksek Sosyete’.

Cuma: Elçin Sangu ve Barış Arduç’un yanı sıra ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’dan transfer Müjde Uzman ve Seçkin Özdemir’li ‘Kiralık Aşk’.

Sırada üç dizi var

Salı, cumartesi ve pazar akşamları şimdilik dizi yok Star TV’de, ama üç yapım var ufukta…

Bu diziler;Kıvanç Tatlıtuğ ile Tuba Büyüküstün’‘Cesur ve Güzel’, Vahide Perçin ve Cansu Dere’li ‘Anne’ ile Birce Akalay, Ufuk Özkan ve Kanbolat Görkem Arslan’lı ‘Hayat Bazen Tatlıdır’. Star TV’nin elinde bir de ‘İlker Ayrık ile Var mısınız Yok musunuz’ var. Kanal, üç güne dört yüksek bütçeli işi koymayacağına göre, dört yapımdan biri, reytingi düşünce kaldırılan projenin yerine girecek. ‘Paramparça’, ‘Kara Sevda’, ‘Kiralık Aşk’, sezonu başladığı gibi bitirecek potansiyele sahip diziler. ‘Yüksek Sosyete’nin sezon sonuna kadar reytingini koruyamama riski var.

Beklenti çok yüksek

‘Cesur ve Güzel’, ‘Anne’ ve ‘Hayat Bazen Tatlıdır’ için bu dizileri izlemeden tahminde bulunmam. Çünkü bir dizinin iyi reyting alması kimlerin oynadığından çok, senaryosuna endeksli. O nedenle kadroya bakıp, bir dizi için “Tutar” ya da “Tutmaz” demek, Türk seyircisini tanımamaktır. Geçen sezonlardan biliyoruz ki, bir kanalın ekrana getirdiği projelerde reyting sıralamasında kaçıncı olduğuna değil, starlı projelerinin tutup –
tutmadığına bakıyor insanlar.

Öyle bir algı oluştu ki geçen sezon; Star TV’nin performansını Meryem Uzerli’nin dizisi ‘Gecenin Kraliçesi’ne göre değerlendirdi insanlar. Star TV, bu sezon aynı şeyi ‘Cesur ve Güzel’le yaşayacak. O nedenle diğer dizilerin açık ara gün birincisi ya da reyting mağduru olması değil, Tuba Büyüküstün’le Kıvanç Tatlıtuğ gibi iki dizi starının oynadığı ‘Cesur ve Güzel’ belirleyecek Star TV’nin sezon performansını.

MUSTİ’NİN ‘DÖN DÜNYA’SI

Mustafa Sandal’ın üç şarkılık maxi single’ından ‘Dön Dünya’yı çok beğendim. DMC’den çıkan ‘Dön  Dünya’ya Burak Öksüzoğlu’nun yaptığı besteden çok yazdığı sözler etkiledi beni. O yüzden de dinler dinlemez sosyal medyadan paylaştım Mustafa Sandal’ın seslendirdiği ‘Dön Dünya’yı… Şarkıyı yazıp – besteleyenin kaç yaşında olduğunu bilmiyorum, ama yazdığı şu mısralar yaşanarak tecrübe edilmiş bir gerçeği anlatıyor sanki:

Bu hayatta, kainatta,
Her şey boş, çok abartma,
Yaralı çıkmayan var mı aşktan?
Kapalı yüreğimiz tadilatta.

Seversin olmaz,
Harcarsın ömrünü geleceğini,
Uğruna ne savaşlar verirsin,
Katmazsın hesaba gideceğini.

Dön dünya, dön dünya,
Yalansın kocaman bi rüya,
Nasıl da kandırıp oyalıyorsun,
Sorsan herkes mutlu güya!