16 Eylül 2023 Cumartesi  –  Milliyet  –  Alice

Kanal D’nin yeni sezon dizisi ‘Dilek Taşı’, ikinci haftasında üç kulvarda da reytinglerini artırdı. Televizyon sektöründe bir dizinin ilk bölüm reytingi yapılan tanıtıma, sonraki bölümlerin reyting başarısı veya başarısızlığı ise bizzat yapıma fatura edilir.

O yüzdendir ki, ikinci bölüm reytingi ilk haftadan daha iyi olan yapımlar yürür gider… Yaşar İrvül ile Efe İrvül’ün yapımcı olduğu; Salih Bademci, Hazal Subaşı ve Ozan Dolunay’ın başrollerini paylaştığı ‘Dilek Taşı’ için öngörüm, bu dizi her hafta üstüne koyar ve yürür giderdi.

Nitekim ‘Dilek Taşı’nın ikinci bölüm reytingleri yanıltmadı beni…

İşte dizinin ilk iki bölüm reytingleri:

1. Bölüm, Total: 3.92,

2. Bölüm, Total: 4.65,

1. Bölüm, AB: 4.09,

2. Bölüm, AB: 5.22,

1. Bölüm, 20+ABC1: 4.73,

2. Bölüm, 20+ABC1: 5.78.

Sezonun en iyi çıkış yapan işi ‘Dilek Taşı’

Abdullah’a dava ve sürpriz destek

Yazar Murathan Mungan’ın ölüm yıl dönümünde Yılmaz Güney için yazdıklarına Farah Zeynep Abdullah’tan, “Sinemamızın en iyi yürüyen erkeği! Kadın döven ve şiddet türleri açısından en etkili silah kullanan diyelim” eleştirisi gelmişti.

Hakim Sefa Mutlu’yu öldürmekten 19 yıl ceza alan ve firar edip, gittiği Fransa’da yaşamını yitiren Güney’in ailesi Abdullah’a dava açacaklarını açıkladı.

Bu haberlerden birini alıntılayan oyuncu, “Okey, hakimi vurmak yok ama…” diye yazdı.

Genç oyuncuya sürpriz destek Twitter’da, “Dürüst olalım, Yılmaz Güney’in şiddet eylemlerinin savunulacak tarafı yok. Politik görüşümüz idrakimizi örtmemeli. Haluk Kırcı güzelleyen sağcıdan farkımız olsun” diye yazan İlyas Salman’dan geldi.

Sezonun en iyi çıkış yapan işi ‘Dilek Taşı’

Gençlerin en çok dinlediği şarkıcı kim?

Spotify’den sonra Türk Telekom’un müzik platformu Muud da 2023 yazında en çok dinlenen şarkıcılarını ve şarkılarını açıkladı.

Spotify ile Muud’un ‘En Çok Dinlenen Şarkı’sı aynı:

İki müzik dinleme platformunun ‘Top 10’unda dört şarkısı yer alan tek isim de Semicenk oldu.

İşte Muud abonelerinin bu yaz en çok dinlediği single’lar:

1. Pişman Değilim–Semicenk, Doğu Swag.

2. Geri Dönemedim–Semicenk.

3. Aşkın Olayım–Simge.

4. Canın Sağ Olsun–Semicenk, Rast.

5. Seviyo muyuz?-Soner Sarıkabadayı.

6. Ali Cabbar–Emir Can İğrek.

7. Yana Yana–Semicenk, Reynmen.

8. Benden Bir Tane Daha Yok–Hande Yener.

9. Dayanamıyorum-Kerim Araz, Sevgim Yılmaz.

10. Yaz Gülü–İrem Derici.

Muud’da bu yaz en çok dinlenen şarkıcılar ise Semicenk, Simge, İrem Derici, Emir Can İğrek, Hande Yener, Kurtuluş Kuş–Burak Bulut, Semicenk–Doğu Swag, KÖFN, Soner Sarıkabadayı ve Zeynep Bastık.

Türk Telekom Prime’ın Tersane İstanbul’da düzenlediği İstanbul Coffee Festival’in (ICF) ilk akşamında KÖFN ve Can Bonomo konseri vardı. Bu vesileyle iki şarkıcının sahne performanslarını izledim ve gençlerin bu şarkıcıları neden bu kadar çok sevdiklerini de anladım.

Sezonun en iyi çıkış yapan işi ‘Dilek Taşı’

Kahve tiryakileri

Konserde sol yanımdaki iki genç kızın elindeki iç içe geçmiş bir sürü kahve bardağı dikkatimi çekti. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Elif Toplucu ile Betül Kelel’e, “Bunlar ne?” diye sordum.

Festivalin öğleden sonraki bölümüne 200’er lira vererek giren gençlerden, elinde 16 boş bardak olan Toplucu ile 17 bardak biriktiren Kelel, “Bizim için konserler bahane, kahve şahane… Festivalin hakkını verdik; ikram edilen tüm kahveleri tattık ve anı diye de bardaklarını biriktirdik” dedi.

“Güzel olan her zaman iyi değildir, ama iyi olan her zaman güzeldir.” (Mevlana)