17 NİSAN 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  – ALİCE

Gazeteci ve sinema yazarı Coşkun Çokyiğit’in senaryosunu yazıp, yapımcılığını da üstlendiği ilk filminin çekimleri başladı.

İçimdeki Hazine’nin Tuzla’daki setine gittim ve çekimleri izledim. 80’li yıllardan Tercüman’dan mesai arkadaşım Çokyiğit’le ilk sinema filmini ve onu bekleyen riskleri konuştuk.

Film işinde kârla zararın kardeş olması bir yana Çokyiğit’i bekleyen asıl tehlike, sinema yazarı meslektaşlarının gazabına uğrama ihtimali… Ancak kendisi riski aza indirmek için Yeşilçam’ın üçüncü kuşağını da yanına aldı.

Cemre Melis, Demir Karahan, Fatih Ayhan, Güner Özkul ve Levent Sülün’ün başlıca rolleri paylaştığı, Hakan Gürtop’un yönettiği filmin kadrosunda, Çokyiğit gibi sinema yazarı olan Ömür Gedik de var. Çokyiğit böylece filmini eleştirme ihtimali olanlardan birini şimdiden safına çekti!

Ebced şifrelerini ilk kez dram ve macera filminde kullanan acemi yapımcı, aileden sinemacıları da kadroya dahil edip, hata riskini en aza indirdi.

Yeşilçam’ın efsanelerinden Çetin Gürtop’un oğlu Hakan Gürtop, Münir Özkulun kızı Güner Özkul, Kadir Savun’un kızı Iraz Savun’un yanı sıra Türk sinemasının üçüncü kuşağından başka isimler de var İçimdeki Hazine’nin kadrosunda…

Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle çekilen film, yurt dışında yaşayan genç bir kızın, babası ölünce geldiği Türkiye’de kendisine kalan büyük miras arasındaki gizemli emaneti ele geçirmek isteyenlerle mücadelesini beyazperdeye taşıyacak.

Düne kadar yapımcıların, “Eleştirmek kolay, o zaman sen iyisini yap” dediği sinema yazarının ilk filmi, konusu gereği Şeb-i Arus Haftası’nda vizyona girecek. Aralık 2018’de bakalım sinema yazarları ‘İçimdeki Hazine’ hakkında neler yazacak?

EBRU POLAT, HANGİ ARA ‘ÜNLÜ DÜŞÜNÜR’ OLDU?

Şarkıcı Ebru Polat’ı yıllardır tanırım. Polat, fiziğine güvendiği kadar müziğine güvenmediği için mi bilinmez, yıllardır mesleki gelgitler yaşar…

Polat’ın, sadece şarkıcılık yapacağını söylediği dönemler de oldu, “Elveda müzik, merhaba hukuk” deyip avukatlığa soyunduğu da…

Aynı Polat, hangi ara  ‘ünlü düşünür’ oldu da ben kaçırdım?

Bakar mısınız Polat hakkında atılan tweet’lere:

“Ünlü düşünür Ebru Polat’ın dediği gibi; uğraşmam dünümle, dünümdekilerle; ben yarına bakıyorum  yanımdakilerle.”

“Ünlü düşünür Ebru Polat’ın dediği gibi ‘Those who can not digest sodas.’ Yani Hazmedemeyenlere Soda.”

“Ne demiş Ebru Polat Ablamız! Ederinden fazla değer, soytarıyı kral eder.”

Polat, bildik ‘özlü sözler’i kaynak göstermeden paylaşan biri. O yüzden mi insanlar onu eğlence konusu yaptı, yoksa şarkıcı mı attırıyor bu tweet’leri?

Sebep ne olursa olsun, sonuç çok eğlenceli.

‘ALGI’YI BOŞ VERİN YARGIYA GÜVENİN!

Boşanan ünlüler arasındaki ihtilafların çözüleceği yerler belli. Önce aileler ve yakınlar girer devreye… Onlar da çözemezse sorunları, tek yol mahkemeler.

Gel gör ki, bazı ünlüleri kesmiyor bu… Kimi bizzat kendi, kimi de avukatı aracılığıyla halka açıyor yargılamayı…

Önce bir taraf başlıyor algı operasyonuna, peşinden suçlanan taraf… Biri “Ak” diyor, öteki “Kara”, sonra biz başlıyoruz yargılamaya, “Acaba hangisi haklı?” diye…

Asena Atalay ve avukatı, eski eşi Caner Erkin’in oğullarıyla ilgilenmediğini, Çınar’ın evinde bir odasının bile olmadığını iddia etti. Ardından Erkin’in avukatı futbolcunun evinde oğlunun odası olduğunu açıkladı ve ekledi:

“Ne Asena Atalay mağdur bir kadın, ne de vekili kadın hakları avukatı. Kınıyoruz bu algı yaratma çabasını.”

Bırakın ‘algı’yı, bu ülkede yargı var yargı!

Gidin derdinizi hakimlere anlatın, boş yere germeyin zaten burnundan soluyan insanları.

GÜNÜN SÖZÜ

Kendi planlarımızı yapıyorduk ama kaderin de planları olduğunu unutmuştuk. (Fyodor Dostoyevski)