22 NİSAN 2018 PAZAR – MİLLİYET CADDE – ALİCE

Yazın gelmesine, yaz ekranının başlamasına sayılı günler kaldı… Milyonlar, şimdiden yaz tatilinin planlarını yaparken, TV yöneticileri ise yaz ekranına hazırlanıyor.

O kanallardan biri de Ömer Özgüner’in ayrılmasıyla Çağatay Önal’ın genel müdür olduğu Star TV…

Star TV’de bu yaz oyunculuğa hevesli, geleceğin yıldızları seçilecek. Yarışma, Türkiye ve Almanya’nın Berlin şehrinde yapılacak elemelerin ardından, haziran ayında yayına girecek. Yabancı format yarışmanın Türk versiyonunu 25 Film çekecek. Yarışmada jüri üyeliği yapmak için konuşulan ve el sıkışılan isimler şunlar: Star TV’nin sonbaharda ekrana gelecek yeni dizisinde başrol oynayacak Nurgül Yeşilçay, yönetmen ve oyuncu Hamdi Alkan ile Tolga Çevik’in ‘Tolgshow’undaki yönetmeni Fırat Parlak…

Şov dünyasından ünlü isimlerin koçluk yaparak hazırlayacağı yarışmacılardan en düşük puanı alan kadın ve erkek elenecek, onların yerine yedek finalistler gelecek.

Yarışmada daimi jüri üyelerinin yanı sıra, her hafta ünlü bir isim misafir jüri olacak. Yaz boyuncu Star TV’de ekrana gelecek, genç yeteneklerin oyunculuklarını sergileyecekleri yarışmanın sonunda bir kadın ve bir erkek seçilecek. İki genç yetenek, yarışmanın ödülü olan Star TV’de yayınlanacak dizilerde oynama şansını elde edecek.

AYRILIK KARARI ALDILAR

Ömer Özgüner’in yıllardır genel müdürlük yaptığı Star TV’den ayrılmasından sonra, iki yönetici daha yönetime ayrılık kararını bildirdi. Bu isimlerden biri drama direktörü Ümmü Burhan, diğeri ise projeler koordinatörü Asena Bülbüloğlu… Edindiğim bilgi, iki yöneticinin henüz görevlerinin başında olduğu, kanalda radikal değişikliğe giden yeni yönetimin elini rahatlatmak için bu kararı verdikleri şeklinde. Yeni yönetim, “Ömer Özgüner’in ardından Star TV’de yaprak dökümü sürüyor” şeklinde algı oluşmaması için Burhan ve Bülbüloğlu ile yollarını ayırmadı.

TV DÜNYASINDA YENİ BİR DÖNEM

Önümüzdeki aylarda müthiş değişimler yaşanacak televizyon dünyasında… Bu radikal değişim sadece seyircileri değil, dizi sektörünü ve televizyonlara iş yapanları da bir hayli etkileyecek. Kanalların tek gelir kaynağı olan reklamlar, giderleri karşılamadığı için televizyonların çoğu zarar ediyordu. Yöneticiler de bu durumun sürdürülebilir olmadığını biliyor, ama rekabet yüzünden hiçbiri frene basmıyordu. Sonunda birileri “Buraya kadar” dedi ve kanalların zarar etme pahasına, dizi starlarına haftada birkaç 100 bin TL kazandırdığı dönem bitti.

Yeni dönemde nasıl mı olacak?

Kanal yöneticileri eskisi gibi, star isimlerle anlaşıp, sonra ona dizi çekecek yapımcı aramayacak. Yöneticiler, dizi starlarına iyi paralar kazandıran yapımlara değil, günün sonunda kuruma para getirecek projelere “Evet” diyecek. Bu değişim beraberinde ya dizi starlarının ciddi fiyat indirimine gitmesini sağlayacak ya da kanallar yeni yeteneklere şans tanıyacak. Dizilerde star isimlerin yerini yeni oyuncular alacak.

SOKAĞIN REYTİNGİ

Beyaz TV’deki ‘Söylemezsem Olmaz’ın canlı yayınından sonra, Avrupa Yakası’nda işim yoksa, otomobilimle trafiğe çıkmak yerine, toplu taşımayı tercih ediyorum. Ataşehir-Üsküdar dolmuşunda ya da Üsküdar-Beşiktaş motorlarında cep telefonlarından TV yayınlarını izleyen çok insan görüyorum. O saatte bilhassa kadınların tercihi ‘İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’…

Ünlü bir markanın indirim yapan mağazasında dikkatimi çekti. Ailesi, küçük bir çocuğun eline, akıllı cep telefonunu verip, alışverişe daldı. Çocuğun dikkatle takip ettiği ekranda ne olduğuna baktım, ‘Survivor’… Bazı yapımların aldıkları reytinglere inanmayanlara tavsiyem, sokağa çıktıklarında insanların gerek cep telefonlarından, gerekse televizyonlardan ne izlediklerine bakmaları…

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanı ateş değil, kendi gafleti yakar. Herkeste kusur görür, kendisine kör bakar. Neye nasıl bakarsan o da sana öyle bakar. (Mevlana)