MİLLİYET – 20 OCAK 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Türkiye’de vizyona giren filmlerin gişeleri hakkında en sağlıklı bilgilerin olduğu boxofficeturkiye.com yeni bir uygulama başlattı.
Vizyon gören filmler hakkında sinema eleştirmenlerinin yazıları ve puanları da var artık sitede… Bu bölümü incelerken bir şey dikkatimi çekti.
Vizyona giren her yabancı filmi izleyip yazan, puanlayan Türk sinema yazarlarının Türk filmlerinin çoğuna, özellikle de yerli komediye Fransız kalması bana ilginç geldi.
Örneğin, geçen cuma vizyona giren 3 boyutlu çizgi “İyi Bir Dinozor”. Beş sinema eleştirmeni bu filmi yazdı ve puan verdi. Ancak aynı gün vizyona giren Gani Müjde’nin “Bizans Oyunları – Geym of Bizans” filmiyle Murat Boz ile Burak Özcivit’in başrollerini paylaştığı “Kardeşim Benim”e de Fransız kaldı sinema yazarları.
Diyelim ki bu filmler çok yeni; haftalardır vizyonda olan, 1.188.242 kişinin izlediği “Delibal”, 717.952 kişinin seyrettiği “Geniş Aile: Yapıştır”ı da yok saydılar.
En çok izlendi ama… 
Sinema yazarları 2015’in en çok izlenen filmi “Düğün Dernek 2: Sünnet”i de görmezden geldi. Film hakkında tek yazı var boxofficeturkiye.com’da o da Kerem Akça’nın “Mizahın ekseni yanlış belirlenmiş” başlıklı makalesi.
Filmin “yazar puanı” hanesi boş. Çünkü bu bölümün aktif hale gelebilmesi için en az iki yazarın puan vermesi gerekir.
Türkiye’nin ünlü sinema yazarı ve eleştirmenlerinin görmezden gelmedikleri tek komedi Cem Yılmaz’ın “Ali Baba ve 7 Cüceler”i…
Cem Yılmaz’a gişede hayal kırıklığı yaşatan “Ali Baba ve 7 Cüceler” hakkında ise sitede tam 7 sinema yazarının yazısı ve puanı var. 7 yazardan 6’sı “yüksek not” verdi.
Türk sinema yazarlarının, Hollywood yapımı 3 boyutlu çizgi filmleri bile izleyip yazarken gişede iyi iş yapan yerli filmleri yok saymasının sebebi ne ola ki?
Bir taraf “çok entelektüel” de, öteki taraf çok mu “lümpen”?
“Sinema yazarlarının vizyona giren her film hakkında yazı yazması, puan vermesi şart mıdır?” diyebilirsiniz.
Gişe rakamlarına baktığımızda da şöyle bir tablo çıkıyor karşımıza.
Sinema yazarlarının önemsemediği filmler gişede iyi iş yaptığına göre demek ki seyirci de eleştirmenlerin görüşlerini önemsemiyor.
Ekran Resmi 2016-01-19 10.52.05
“DEDEMİN FİŞİ” ÇOK EĞLENCELİ
Cuma vizyona girecek “Dedemin Fişi”nin hikâyesi Yılmaz Erdoğan’dan. Senaryosunu Şükrü Özbey, Murat Kepez, Eray Akyamaner, Sıla Çetindağ, Uğur Güvercin ile Ayberk Sak’ın yazdığı “Güldür Güldür” ekibinin ilk filminin yönetmeni diziyi de çeken Meltem Bozoflu.
Kadroda Onur Buldu, Alper Kul, Erdem Yener, Onur Atilla, Doğa Rutkay, Özge Borak, İrem Sak, Zeynep Kankonde ve Ali Sunal gibi yıllardır uyum içinde çalışan ekip olunca haliyle, başarılı ve eğlenceli bir iş çıktı ortaya.
“Eli işte, gözü Face’te”, “Sakatat değil, sakat at sucukları”, “Yumurta sese iyi gelseydi, tavuğun poposu bülbül kesilirdi” gibi repliklerin olduğu komedi filmindeki her oyuncu rolünün hakkını verdi. Onur Buldu, Alper Kul ve İrem Sak’ın gösterdikleri süper performanslar, Ercan Saatçi’nin yaptığı nefis film müzikleri nedeniyle ayrıca tebrik ve alkışı hak ettiklerini belirtmeliyim.

GÜNÜN SÖZÜ: Üç kuruşluk insana, beş kuruşluk değer verirsen,  aradaki iki kuruşa satar seni.