8 ARALIK 2020 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Hollywood stüdyolarından önce Universal, ardından Warner Bros, filmlerini sinemalarla aynı anda internette de yayınlayacağını açıkladı.

ABD’li sinema zinciri AMC, bu karara tepki olarak Universal’ın filmlerine gösterim yasağı getirince taraflar masaya oturup, anlaştı. Buna göre Universal filmlerini gösterimden ancak 17 gün sonra internete verebilecek.

Koronavirüs salgını yüzünden azalan gişe hasılatlarını artırmak için ‘yaratıcı çözümler’ peşinde olan Warner Bros’un kararı 2021’de vizyona girecek filmleri kapsıyor. Çünkü şirket ‘Matrix 4’, ‘Dune’, ‘Godzilla vs Kong’, ‘Mortal Kombat’ ve ‘The Suicide Squad’ filmlerini Netflix’e rakip kurulan HBO Max platformuna sattı.

Koronanın üstüne yapımcıların filmlerini sinemalarla aynı anda internetten de yayınlamasıyla vuracakları ‘dijital darbe’, salonların perdelerini açılmamak üzere kapattırır. 1-2 yıl sonra yapımcılar, filmlerini gösterecek sinema bulamaz.

İnternet televizyonculuğu, sinema salonlarının geleceği için tehditti; Koronavirüs süreci hızlandırıp ‘dijital darbe’nin önünü açtı.

BILL GATES YÜZÜNDEN İNSANLAR AŞIYA KARŞI

Koronavirüs aşısı bulunmadan Ipsos’un 22-26 Ekim arasında bu konudaki yaptığı araştırmanın sonuçları neydi?

7 Kasım 2020 tarihli ‘Türkler, koronavirüs aşısına karşı mesafeli’ başlıklı yazımda yer vermiştim o araştırmaya…

O tarihte “Koronavirüs aşısı bulunursa yaptırır mısınız?” sorusuna, “Kesinlikle yaptırırım” diye yanıt verenlerin oranı, yüzde 28’di.

Artık aşı çıktı, Çin aşısı da Türkiye’ye geldi.

Ipsos, Türkiye’de aynı anketi bugün yapsa acaba nasıl bir sonuç çıkar ortaya?

‘Aşı söylentileri ve bilimsel gerçekler’ başlıklı yazıma gelen yorumlara bakılırsa, “Kesinlikle yaptırmam” diyecekler, “Yaptırırım” diyenlere fark atar.

Yapılan yorumlar gösteriyor ki koronavirüs aşısına insanların bu denli soğuk bakmasının en büyük sebeplerinden biri, Bill Gates…

Microsoft’u kuran Bill Gates’in üç aşıyı bulan şirkete bağış yapmış olması, insanları doğal olarak koronavirüs aşısından uzaklaştırdı.

Buna rağmen Bill Gates’in NBC’ye, “Önümüzdeki 4-5 ay çok acımasız geçecek, ama geliştirilen aşılar ve tedavi yöntemleri sayesinde 2021 baharında ABD’de hayat normale döner” demesi de ilginç.

İnsanların çoğu aşı yaptırmazsa nasıl bitecek bu salgın 2021’in baharında? Her taşın altından çıkan Bill Gates bunu da açıklasa!

 

BİR KADININ KİLOSU NE İLGİLENDİRİR SİZİ?

Şevval Şahin, Bali’den paylaştığı bikinili fotoğraflarında kendisini çok zayıf bulup eleştirenlere “Size ne?” diye tepki gösterdi.

Diyelim ki Şahin sadece model değil; aynı zamanda 2018 Türkiye Güzeli; o yüzden insanlar kiloları hakkında yorum yapmayı kendine hak görüyor.

İstanbul Barosu Çocuk ve Kadın Hakları Merkezi Üyesi, Cinsel Şiddet ve Çocuk İstismarı Projesi Eğitmeni gibi sosyal sorumluluklar üstlenen Süreyya Kardelen Yarlı, avukat.

Yarlı; Türkiye güzeli, model, şarkıcı ve oyuncu değil, ama sosyal medyada ona yapılan da Şevval Şahin’le aynı. İşte Yarlı’nın tweetinde yazdıkları:

“Instagram’a foto attım, herkes kilo aldığımı söyledi. Evet 1.5 senede 15 kilo aldım. Şu an artık şişmanım. Kilo veremiyorum, ama ailem dahil herkes inanılmaz baskı kuruyor. Gerçekten de yoruldum bu kilo mevzusundan… Şişman şakası çekilecek çile değil.”

SİNEMALARA ASIL DARBEYİ KİM VURDU

GÜNÜN SÖZÜ

“İyi olduğun için herkesin sana adil davranmasını beklemek; vejetaryen olduğun için, boğanın sana saldırmayacağını düşünmeye benzer.” (Friedrich Nietzsche)